15.4 C
Tehran
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

بنیانگذار شرکت جنرال موتورز ؛ آینده نگری که در فقر مرد

از دست ندهید

پژو ۲۰۷ دو رنگ شد، اما مشخصات فنی و آپشن های آن هم تغییر کرد؟

گروه صنعتی ایران خودرو به تازگی یک جدول مقایسه ای منتشر کرده است. در این جدول خانواده پژو ۲۰۷...

کاهش ارزبری پراید تا پایان امسال / تکمیل خودروهای ناقص در دستور کار

مدیرعامل سایپا از کاهش ارزبری پراید تا پایان امسال به دنبال داخلی سازی برخی قطعات خبر دادند. بیت ران - جواد...

مکمل های بنزین کاربردی ندارند؛ توصیه عجیب شرکت ملی پخش به رانندگان ایرانی

با توجه به گفته‌های سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی هیچ‌کدام از خودروهای موجود در کشور به مکمل های...

بنیانگذار شرکت خودروسازی جنرال موتورز، با آینده نگری یکی از بزرگترین و معتبرترین خودروسازی های تاریخ این صنعت را تاسیس کرد؛ اما با جاه طلبی، در فقر و تنگدستی درگذشت.

بیت ران – ویلیام دورانت 1861 در بوستون آمریکا به دنیا آمد. او نیز همچون تعداد زیادی از مردان موفق تاریخ، تجربه در بازار کار را به تحصیل ترجیح داد.

در سال های کار در مزرعه و سیگار فروشی به اهمیت حمل و نقل پی برد و این مهم دلیل تاسیس شرکتی در حوزه تولید واگن های اسبی توسط دورانت بود. در این زمان خودرو، سال های آغازین حرکت در خیابان هایِ بی قواره آن روزگار را سپری می کرد و ناشناخته بودن آن سبب بی اعتمادی دورانت به آن می شد اما او یک آینده نگر جاه طلب بود، پس، از ترس دست برداشت و به فکر تاسیس شرکتی در این حوزه افتاد.

البته تصویب قانونی توسط دولت آمریکا که به خودرو و استفاده از آن قدرت بیشتری می داد، نیز محرک دورانت برای حرکت به سوی خودروسازی شد.

او در ابتدا تنها به تولید برخی قطعه های فلزی خودرو برای شرکت های خودروسازی پرداخت ولی برای واقعی کردن ایده هایی که در سر داشت، به شرکت خودروسازی بیوک پیوست. و با توانایی خود این شرکت را به سوددهی رساند و مالک بیوک شد.

وی در سال 1908 با داشتن یک مجموعه خودروسازی، شرکت جنرال موتورز را متولد کرد. دورانت که استعداد عجیبی در به دست آوردن خواسته هایش داشت، شرکت های اولدزموبیل، کادیلاک و پنج شرکت خودروسازی دیگر را زیرنام جنرال موتورز آورد، اما در خرید فورد به عنوان رقیب اصلی ناکام ماند.

آغاز سراشیبی

از سال 1910 مشکلات دورانت آغاز شد. فشارهای بانک ها برای بازپس گیری وام ها باعث شد دورانت از جنرال موتورز جدا شود اما در شراکت با لوییس شورولت، شرکت شورولت را تاسیس کرد و پس از رفتن لوییس از شورولت، با این شرکت به جنرال موتورز بازگشت. ولی باز هم آنجا دوام نیاورد و تنها چهار سال پس از حضور دوباره در جنرال موتورز، از آن جدا شد و در سال 1920 شرکت دورانت موتور را تاسیس کرد؛ اما چون فروش چندانی نداشت؛ نتوانست دورانت را در رقابت با جنرال موتورز شرکتی که خود تاسیس کرده بود، موفق کند.

شرکت دورانت موتور در رکود بزرگ آمریکا در دهه 30 ورشکست شد تا بنیان گذار جنرال موتورز از سال 1936 تا سال 1947 که درگذشت، با مستمری اندکی که از جنرال موتورز می کرفت در فقر روزگار بگذراند.

منبع: اتومبیل

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

گریپ چیست؟ و چه کمکی به ایمنی خودرو می کند؟

گریپ چیست و چه کمکی به کیفیت رانندگی و ایمنی می کند؟ بیت ران - الهام زهره وند: گریپ ضریب...

آشنایی با هواپیمای جنگنده جگوار ؛ توانایی ها و...

هواپیمای جگوار یک جنگنده دو موتوره تهاجمی است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی به طور مشترک توسط Breguet فرانسه (که امروز زیر مجموعه‌ای از...

قیمت روز محصولات بهمن ، ایران خودرو، سایپا، مدیران...

جدول قیمت روز محصولات بهمن ، ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو، سیف خودرو، پارس خودرو، مکس خودرو، سروش دیزل، ایلیا موتورز و کرمان موتور...
۲۲۱۲ دستگاه کامیون دست دوم وارداتی ترخیص شد

اعلام اقداماتی که واردکنندگان برای ترخیص کامیون‌ دست دوم...

معاون وزیر راه و شهرسازی اقدامات لازم برای ترخیص کامیون‌ دست دوم که باید از سوی بخش خصوصی انجام شود را اعلام کرد. بیت ران...

ایران خودروی تبریز تعطیل شد + دلایل

شرکت ایران خودروی تبریز از دو شب گذشته - هفتم آذرماه - به دلیل مسائل کارگری تعطیل شد. بیت ران -  شرکت ایران خودروی تبریز...

پست‌های مرتبط