32.3 C
Tehran
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

بیش از ۵هزار خودرو در گمرکات کشور مانده اند؛ تشریح دلایل ماندن در گمرک

از دست ندهید

معایب و مزایای خودروهای برقی برای توجه بیشتر به استفاده از آنها

دانستن معایب و مزایای خودروهای برقی برای توجه بیشتر به استفاده از آنها به منظور استفاده از هوای پاک...

سرگردانی پراید افسار گسیخته در بازار + جدول قیمت خودرو

در یک هفته گذشته قیمت خودرو به ویژه پراید دوباره افزایش های میلیونی را تجربه کرد تا رکوردهای جدیدی...

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ضمن درخواست از دولت برای فراهم کردن زمینه های لازم، اعلام کرد: هنوز بیش از ۵هزار خودرو در گمرکات کشور مانده اند.

بیت ران – مهدی دادفر بابیان اینکه دوسال ونیم است که بیش از ۵ هزار خودرو در گمرکات کشور مانده اند، گفت: از دولت تقاضا داریم هرچه سریعتر زمینه لازم را برای ترخیص این خودرو‌ها فراهم کند.

وی با بیان اینکه، اکثر خودرو‌هایی که در گمرک مانده اند، هیچ مشکلی از بابت ثبت سفارش، پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز و پرداخت عوارض گمرکی ندارند، گفت: از این ۵ هزار خودرو، هزار و ۶۰۰ دستگاه گواهینامه گمرکی نیز دریافت کرده اند و حتی مجوز حمل از گمرک هم دارند، اما با این وجود همچنان پشت در‌های کمرگ مانده اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در تشریح دلایل ماندن خودرو‌ها در گمرک افزود: اوایل امسال پس از پیگیری‌های زیاد، دولت مصوبه‌ای داد تا خودرو‌هایی که مشکل حقوقی و قضایی ندارند ترخیص شوند و برای اجرای این مصوبه یک مهلت چهارماهه تعیین کرد که این مدت زمان برای یک دوره دوماه نیز تمدید شد.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی شش ماهه، از ۱۵ هزار خودرویی که در گمرکات کشور مانده بود، ۶ هزار و ۸۰۰ خودرو ترخیص شد، اما امور اداری ترخیص باقی خودرو‌ها در این دوره ۶ ماهه تمام نشد و به همین دلیل آن خودرو‌ها همچنان در گمرک مانده اند.

درخواست همکاری از دولت

دادفر با بیان اینکه از دولت انتظار داریم با تمدید مهلت مصوبه خود، زمینه ترخیص باقی خودرو‌ها را نیز فراهم کند گفت: دربازه زمانی ۶ ماهه قبلی، حدود هزار و ۶۰۰ خودرو یک روز قبل از پایان مهلت یعنی ۱۶ تیرماه سال جاری، تمام فرآیند ترخیص را گذراندند و حتی مجوز حمل نیز دریافت کردند، اما روز بعد وقتی واردکنندگان برای تحویل گرفتن خودرو‌ها به گمرک مراجعه کردند، گمرک به دلیل پایان یافتن مهلت مصوبه دولت از تحویل خودرو‌ها جلوگیری کرده است.

وی تاکیدکرد: اکثر خودرو‌هایی که در گمرک مانده هیچ مشکلی از بابت ثبت سفارش و پرداخت عوارض دولتی ندارند و حتی ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه قبض اموال دریافت کرده اند گفت: بسیاری از این خودرو‌ها به مردم پیش فروش شده و جز تعهد واردکنندگان به خریداران است و اگر ترخیص نشوند، بسیاری از شرکت‌های واردکننده خودرو، با مشکلات حقوقی مواجه خواهند شد.

دادفر با تاکید بر اینکه حتی هزار و ۵۰۰ خودرویی که توقیف قضایی بودند نیز رفع توقیف شده اند افزود: از دولت انتظار داریم برای حفظ حقوق مردم و جلوگیری از زیان شرکت‌های واردکننده خودرو، زمینه‌ای را فراهم کند تا این خودرو‌ها که هرکدامشان بطور میانگین ۳۰ هزار دلار ارزش دارند هرچه سریعتر ترخیص شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان تاکیدکرد: این درخواست ما به معنای آزادسازی واردات خودرو و بازکردن سامانه ثبت سفارش نیست و ما نیز معتقدیم در شرایط فعلی کشور تخصیص ارز برای واردات خودرو هیچ توجیه منطقی ندارد. تنها درخواست ما این است که خودرو‌هایی که در گمرک مانده که چه بخواهیم و چه نه، خریداری شده اند و ارز آن‌ها نیز پرداخت شده، ترخیص شوند.

بیشتر بخوانید: 

جزئیات صدور مجوز خروج موقت خودرو‌های شخصی برای حضور در پیاده روی اربعین

آخرین اخبار از ترخیص خودروهای دپو شده؛ بلاتکلیفی خودروهای پروانه دار

صنف واردکنندگان خودرو کاملا تعطیل خواهد شد / تلاش برای واردات خودرو

1 دیدگاه

  1. می خواهند با واگذاری این خودرو ها به سازمان تملیکی سود چند هزار میلیاردی به جیب افراد خاص برود والا تا حالا این خودرو ها ترخیص میشد همه نمایش است مانند وزیر صمت قبلی که امضا خاص میداد سما هم نظرات مردم را چاپ کنید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

مسابقات اسلالوم بانوان در پیست آزادی

اولین دوره مسابقات اسلالوم بانوان امروز در پیست اتومبیل رانی ورزشگاه آزادی به طور همگانی برگزار شد. بیت ران –...
آشنایی با توان و طراحی کامیون های قدیمی؛

کامیون‌های ولوو در دهه ۱۹۲۰ – قسمت اول

در این سلسله مطالب هر هفته می‌خواهیم یک دهه از کامیون‌های ولوو را معرفی کنیم. در ادامه به معرفی کامیون‌های تولید شده در دهه...
اولین دوره مسابقات کشوری؛

مسابقات اتومبیل رانی بانوان برگزار شد؛ اسلالوم چیست؟

اولین دوره مسابقات اتومبیل رانی بانوان امروز در پیست اتومبیل رانی ورزشگاه آزادی به طور همگانی برگزار شد. بیت ران - امیرحسین اسماعیل بیگی: امروز...
خودروهایی که حضورشان کمرنگ می شود

استیشن واگن های برتر را بشناسید

در این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۱۰ خودروی استیشن واگن برتر جهان بپردازیم. خودروهای استیشن واگن خودروهای خانوادگی و جاداری برای مسافرت کردن هستند....
گزارش تصویری بیت ران

خط تولید کوییک آر پلاس + جزئیات مراحل تولید

خط تولید کوییک آر اس امروز 12 تیرماه به روی خبرنگاران باز شد. بیت ران - ظهر امروز 12 تیرماه خط تولید کوییک آر پلاس...

پست‌های مرتبط