استفاده از حرکت دسته‌جمعی حیوانات برای برنامه‌ریزی خودروهای خودران

از دست ندهید

قیمت جدید خودرو اعلام شد ؛ کاهش ۲۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی محصولات

با اعلام قیمت جدید خودرو شاهد کاهش ۲۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی محصولات داخلی و خارجی هستیم. بیت ران -...

بررسی ویژگی‌های کشنده دافران ؛ آیا ارزش خرید دارد؟

کشنده دافران محصول شرکت شایان دیزل که یک کشنده تمام اتوماتیک و پر آپشن است، چه ویژگی هایی دارد؟...

پژوهشگران “دانشگاه استنفورد” قصد دارند برای برنامه‌ریزی خودروهای خودران، استفاده از حرکت دسته‌جمعی حیوانات را در دستور کار دارد.

بیت ران – وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد آورده است که مهندسان و دانشمندان علوم رایانه پیش‌بینی می‌کنند که وسایل نقلیه خودران و پهپادها در آینده بتوانند مانند پرندگان، ماهی‌ها و پستانداران، راه خود را به راحتی در بزرگراه‌ها و مسیرهای هوایی پیدا کنند.

بررسی حرکات حیوانات در طبیعت نشان می‌دهد که این موجودات می‌توانند بدون کمک راهنما، حرکات خود را با هم هماهنگ کنند. “نیکلاس اولت”(Nicholas Ouellette)، فیزیکدان و استادیار علوم محیطی دانشگاه استنفورد گفت: موجودات گوناگون از حشرات گرفته تا وال‌ها، رفتار جمعی را از خود نشان می‌دهند و ما سعی داریم این رفتار را درک کنیم.

هدف اولت و گروهش این است که چارچوبی بر مبنای حرکت دسته‌جمعی حیوانات بسازند و از آن در طراحی نحوه حرکت وسایل نقلیه خودران استفاده کنند. آنها قصد دارند با کمک چندین دوربین، حرکت هر یک از اعضای گروه را به دقت بررسی و ردیابی کنند و بازسازی آنها را در قالب سه‌بعدی ارائه دهند.

پژوهشگران در آغاز این بررسی، رفتار انسان‌هایی را بررسی کردند که در یک پیاده‌روی پرجمعیت در حال حرکت هستند. حرکت انسان‌هایی که تنها هستند با انسان‌هایی که به همراه یک نفر دیگر حرکت می‌کنند، با یکدیگر متفاوت است.

*زمانی برای تست یک خودروی خودران

*راز سیستم رانندگی خودکار تسلا چیست؟

*خودروهای نیمه خودران سری Kei میتسوبیشی و نیسان معرفی شدند

*محدودیت سرعت و فناوری‌های ایمنی مدرن، چرا جان ما را نجات نخواهند داد؟

 

اولت و همکارانش در بررسی خود، دسته‌ای از زاغچه‌ها را ارزیابی کردند و دریافتند که زاغچه‌های جفت، پشت سر هم حرکت می‌کنند. آنها همچنین متوجه شدند که زاغچه‌های جفت، کمتر از زاغچه‌های تنها بال می‌زنند زیرا فقط باید به حرکت یکدیگر توجه کنند و توجه کمتری به کل گروه نشان می‌دهند؛ در نتیجه جفت‌ها، با صرف کمترین انرژی در گروه باقی می‌مانند. می‌توان گفت که کاهش پرندگانی که در تعامل با هم هستند، انرژی پرندگان را ذخیره می‌کند. البته این رفتار زاغچه‌ها، تنها برای خود آنها مفید است اما برای همه اعضای گروه، پیامدهای مثبتی به همراه ندارد زیرا هنگامی که جفت‌ها بیشتر به هم توجه می‌کنند، توجه آنها نسبت به گروه کاهش می‌یابد و همین کاهش توجه، به کم شدن سرعت گروه منجر می‌شود.

به گفته اولت، دانشمندان و مهندسانی که وسایل نقلیه خودران را طراحی می‌کنند، می‌توانند از این ویژگی زاغچه‌های جفت الهام بگیرند و قوانین متفاوتی در برنامه‌ریزی وسایل نقلیه ارائه دهند. بدین ترتیب، دو خودروی خودران که مانند یک جفت حرکت می‌کنند، می‌توانند با صرف کمترین انرژی، انسجام حرکات خود را در مسیر نگه دارند و به هم برخورد نکنند.

به گزارش ایسنا، یافته‌های این پژوهش می‌توانند ارزیابی در مورد رفتار جمعی حیوانات را ارتقا دهند و پیامدهای مثبتی در حوزه‌هایی مانند علم رباتیک و طراحی خودروهای خودران داشته باشند.

این پژوهش، در مجله “Nature Ecology and Evolution” به چاپ رسید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

مکث تیارا و ناگفته ها درباره این خودرو / کراس‌اووری که BAIC نیست!

مکث تیارا محصول برند BAIC چین نیست! بلکه این خودرو را سال‌ها قبل یکی از زیر مجموعه‌های گمنام زوتی...

خودروهای آینده بازار ایران بررسی شدند / پاسپورت ایرانی...

خودروهای آینده بازار ایران همانطور که انتظار می رفت، تماماً چینی هستند. البته نه چینی های مطرح در بازار جهانی. بلکه با دانگ فنگ...

بررسی ویژگی‌های کشنده دافران ؛ آیا ارزش خرید دارد؟

کشنده دافران محصول شرکت شایان دیزل که یک کشنده تمام اتوماتیک و پر آپشن است، چه ویژگی هایی دارد؟ آیا می تواند رانندگان را...

انجمن صنعت موتورسیکلت به دنبال توقف تولید طرح هوندا...

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت با بیان اینکه توقف تولید هوندا ۱۲۵ از اهداف انجمن است، اعلام کرد: نود درصد از کاربری موتورسیکلت کشور تجاری...

قوی‌ترین موتور سه سیلندر معرفی شد ؛ موتور سه...

موتور سه سیلندر پاشش مستقیم، به عنوان قوی‌ترین موتور سه سیلندر در خانواده موتور سه سیلندر بنزینی ایران خودرو  در حاشیه دوازدهمین همایش موتورهای...

پست‌های مرتبط