26.1 C
Tehran
سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

تصمیم جدید قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت

از دست ندهید

نخستین باند برقی در اتوبان‌های آلمان برای کامیون های برقی تاسیس خواهد شد

در اتوبان‌های آلمان مسیری برای حرکت کامیون‌های برقی تأسیس می‌شود. در نخستین گام یک باند برقی ایجاد می شود...

احتمال ورود چه خودروهایی به ایران وجود دارد؟ + جزئیات

با توجه به اخبار غیر رسمی منتشر شده در صورت آزاد شدن واردات خودرو، احتمال ورود چه خودروهایی به...

کیا سورنتو 2021 دردسر بزرگ رقبا

کیا سورنتو 2021 با ویژگی هایی رونمایی شده است که می تواند در بازار برای رقبا دردسرساز باشد. بیت ران...

در جلسه ای با حضور دو خودروساز بزرگ کشور تصمیم جدید قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت نهایی شد. بر این اساس قیمت گذاری بخشی از تولیدات از سوی خودروسازها انجام می شود.

بیت ران – به گفته سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، در آخرین جلسه‌ای که میان مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برگزار شده، طرح پیشنهادی گروه سایپا برای قیمت‌گذاری محصولات هر دو خودروساز مبنی بر اینکه قیمت‌گذاری ۵۵ درصد محصولات پرتیراژ و پر مصرف توسط شورای رقابت و ۴۵ درصد سایر محصولات توسط خود خودروسازان تعیین شود، مورد موافقت قرار گرفت.

تصمیم جدید قیمت گذاری خودرو

تعهد خودروسازان به پرداخت بدهی به قطعه سازان

فرهاد به‌نیا، ضمن اشاره به آخرین جلسه برگزار شده میان انجمن سازندگان قطعه و یکی از دو خودروساز بزرگ، اظهار کرد: در این جلسه دوستانه، مشکلات صنعت قطعه‌سازی توسط اعضای هیات مدیره انجمن مطرح شد که از جمله آن بحث تعدیل قیمت‌های سال ۱۳۹۸ و استمرار آن برای سال ۱۳۹۹ و همچنین بحث پرداخت مطالبات قطعه‌سازان بود که در این زمینه‌ها خودروسازان قول‌ دادند که این اقدام‌ها به سرعت انجام شود و اعلام شد که تمهیداتی هم برای آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند. ضمن اینکه امید داشتند تمامی مطالبات بالای ۱۲۰ روزه قطعه‌سازان را پرداخت کنند و جانب عدالت در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان رعایت شود.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، توقف قراردادهای داخلی‌سازی قطعات جدید را دیگر مشکل فعلی این صنعت دانست و گفت: قرار بر این شده است که از سوی مدیرعامل این خودروسازی، اقدامات موثری صورت گیرد تا قراردادهای داخلی‌سازی قطعات جدید، دوباره پیگیری شود.

تصمیم جدید قیمت گذاری خودرو

تولید 690 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال 

وی تصریح کرد: موضوع اصلی اما قیمت خودرو است. در آخرین جلسه‌ای که مدیران دو خودروساز در وزارت صمت داشتند، تعهد کردند که تا پایان سال جاری در حدود ۶۹۰ هزار خودرو تولید کنند که از این تعداد، حدود ۳۰۰ و چند هزار خودرو ( کمتر از نصف) سهم گروه سایپا و باقی آن سهم ایران‌خودرو خواهد بود. برای تامین قطعات این خودروها، نیاز ارزی از سوی گروه سایپا  اعلام شده و با آن موافقت هم شده است. در حدود ۲۱۰ میلیون دلار و حدود ۶۵۰ میلیون دلار هم برای نیاز ارزی قطعه‌سازان  این گروه صنعتی برآورد شده که تخصیص داده شود. آمار گروه ایران‌خودرو نیز در آینده اعلام خواهد شد.

این عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: در کنار این، در خواست ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای گروه سایپا داده شده که مورد تصویب کمیته خودرو هم قرار گرفته و قرار براین شده است که بانک مرکزی در این زمینه سریعا اقدام کند. چنانچه به هردلیلی همچون گذشته، همکاری توسط بانک مرکزی صورت نگیرد، توافقاتی که در وزارت صمت صورت گرفته، دچار مشکل خواهد شد.

۴۵ درصد محصولات ایران خودرو و سایپا توسط هیات مدیره خودروسازان قیمت گذاری می شود

به‌نیا درباره تصمیم جدید قیمت گذاری خودرو خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه فولاد در بورس عرضه می‌شود و از قیمت‌گذاری معاف شده است، یک پیشنهاد بسیار خوبی که توسط گروه سایپا به وزارت صمت در همان جلسه خودروسازان در وزارتخانه مذکور ارائه شد و به تصویب هم رسید، این بود که حدود ۵۵ درصد تولیدات خودرویی هر دو خودروساز توسط شورای رقابت قیمت‌گذاری و ۴۵ درصد محصولات توسط هیات مدیره خودروسازان قیمت‌گذاری شود.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعه تاکید کرد: این موضوع مطرح و مورد توافق قرار گرفت. با محقق شدن این تصمیم، احتمالا خودروهای پرمصرف بازار توسط شورای رقابت و خودروهایی که قیمت‌های بالاتری دارند، توسط هیات مدیره خودروسازان تعیین قیمت خواهد شد.

زیان انباشته حدود ۶۰ هزار میلیارد تومانی خودروسازان تاکنون 

وی اظهار کرد: یکی از موارد بسیار مهم در مشکلات صنعت قطعه‌سازی که وجود دارد اما در جلسه ما با این گروه خودروسازی مطرح نشد، این بود که میزان زیان‌دهی خودروسازان بالا رفته و در حال حاضر زیان انباشته‌ هر دو خودروساز به بالغ بر ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. برای تامین بخشی از این زیان، قرار بوده است که از ابتدای مهرماه، قیمت‌گذاری خودرو برای سه ماه سوم سال اعلام شود اما علیرغم اصرار یکی از دو خودروساز بزرگ، افزایش قیمت شامل مهرماه نخواهد شد و برای دو ماه آبان و آذرماه اعمال خواهد شد. زیانی که بابت این موضوع نصیب سایپا خواهد شد، ۶۰۰ میلیارد تومان و برای ایران‌خودرو حدود ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به‌نیا تصریح کرد: مهمترین موضوعی که در حال حاضر همه فعالان دو صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی به آن اذعان دارند، موضوع افزایش قیمت فولاد، مواد اولیه و ورودی‌های صنعت خودرو و همچنین بلاتکلیفی خودروسازان در قیمت‌گذاری خودرو و از سوی دیگر افزایش قیمت خودرو در حاشیه بازار است. محصولی که خودروساز به مردم عرضه می‌کند، با دو تا سه برابر قیمت در بازار آزاد به‌فروش می‌رسد. در حقیقت سود اصلی صنعت خودرو کشور، به بخش دلالی کشور تزریق می‌شود و این‌ها برای آنکه بتوانند این سود را دائمی کرده و پابرجا باقی بمانند، در افزایش قیمت خودروسازان همچنان ایجاد موانع می‌کنند؛ حتی شنیده می‌شود که به شورای رقابت هم فشارهایی وارد کرده‌اند تا مانع افزایش قیمت خودروسازان شوند.

بیشتر بخوانید:

جدول قیمت روز خودروها در بازار و کارخانه

موتور EF پلاس و XU پلاس روی محصولات ایران خودرو

ساینا اس پارس خودرو ؛ تولید بطور محدود در سالن پراید

قیمت محصولات سایپا گران شد + جدول قیمت جدید 5 محصول سایپا

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

Ami ارزان‌ترین خودرو برقی ترکیه، در یک هفته ۱۹۸ میلیون گران شد

Ami از سوی سیتروئن به تازگی در کشور ترکیه رونمایی و قیمت فروش آن تعیین شد. این خودرو برقی...

توافق تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از توافق با مقامات روسی برای تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران خبر داد. بیت ران - علیرضا...

سقوط اف ۱۴ / تام کت در اصفهان

صبح ۲۸ خرداد یک فروند جنگنده اف ۱۴ / تام کت در نزدیکی پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان دچار سانحه شد و سقوط کرد. بیت...

زمزمه‌ی فروش پارس خودرو ؛ ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین...

این روزها بیش از هر زمان دیگری زمزمه‌ی فروش پارس خودرو به گوش می‌رسد. براساس اخبار رسیده آیا ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین خودروساز ایران...

خودروهای برقی در ترکیه و هزینه شارژ آنها طبق...

خودروهای برقی در ترکیه در حال تثبیت جایگاه خود در بین خریداران هستند. تنها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ تعداد ۱۰۷۳ خودرو برقی...

پست‌های مرتبط