مالیات نقل و انتقال خودرو های وارداتی دو برابر شد

مالیات نقل و انتقال خودرو های وارداتی دو برابر شد

در نشست علنی امروز (سه شنبه، اول بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی دوبرابر شد. در این میان نیروی انتظامی باید همزمان با تعویض پلاک خودرو مالیات نقل و انتقال آن را وصول کند.

بیت ران – در نشست علنی امروز (سه شنبه، اول بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده با ماده ۳۲ رای‌گیری شد. این لایحه با ۱۳۷ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

در ماده ۳۲ این چنین آمده است:

نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثناء ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال به شرح ذیل می‌باشند: تولید داخل به میزان یک درصد (۱%) و وارداتی دو درصد (۲%) به مأخذ مذکور در تبصره (۱) ماده (۳۰) این قانون برای سال تولید. مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا شش سال پس از سال تولید، سالانه ده درصد (۱۰%) همان مأخذ کاهش می‌یابد و برای سال‌های ششم به بعد، چهل درصد (۴۰%) مأخذ یاد شده است.

مالیات نقل و انتقال خودرو های وارداتی

پرداخت دو برابر مالیات پرداخت نشده در صورت تخلف از این حکم

همچنین در تبصره یک نیز این چنین آمده است:

ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده و به ترتیبی است که سازمان مقرر می کند. مراجع مزبور در صورت تخلف از این حکم، ملزم به پرداخت دوبرابر مالیات پرداخت نشده هستند.

در تبصره دو نیز به وضعیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی پرداخته شده است. بر اساس آن چه در تبصره دو آمده، اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا مونتاژکننده داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت های خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می شود.

در تبصره سه نیز اشاره شده است که نقل و انتقال انواع خودرو و موتور سیکلت با پلاک انتظامی مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول مالیات موضوع این ماده نمی‌شود.

بیشتر بخوانیم:

معافیت خودروهای هیبریدی از پرداخت مالیات تصویب شد

اخذ مالیات از خودروهای بالای ۷۰۰ میلیون تومان؛ مصوبه کمیسیون تلفیق تغییر کرد

طرح مالیات بر عایدی سرمایه و خرید خودرو چقدر عملی است؟

اضافه کردن نظر

ما به حریم شخصی‌ شما احترام می‌گذاریم، ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند