ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک وظیفه کیست؟

از دست ندهید

هوندا سیویک هاچبک ۲۰۲۲ چه ویژگی هایی دارد؟ / مشخصات فنی و تصاویر

هوندا سیویک هاچبک جدید با انواع پیشرانه‌ های تنفس طبیعی و توربوشارژ همراه جعبه‌دنده دستی و خودکار تولید می‌...

موستانگ برقی ؛ فورد 1400 اسب بخاری با هفت موتور

فورد از موستانگ برقی با هفت موتور و 1400 اسب بخار قدرت رونمایی کرده است. بیت ران - فورد برای...

سیتروئن Oli ، خودرو مفهومی برقی با لوگوی جدید سیتروئن

سیتروئن Oli در شرایطی معرفی شد که این برند فرانسوی یک ری برندینگ بسیار بزرگ را تجربه می‌کند. Oli...

آنطور که مسئولان گمرک می‌گویند، تا زمانی که مجوزهای قانونی برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک صادر نشود، در این باره اقدام خاصی انجام نخواهند داد. با توجه به توقف ثبت سفارش از سوی دولت باید ابلاغیه‌ای در این باره از طرف هیات دولت و البته سازمان توسعه تجارت به گمرک برای ترخیص وجود داشته باشد، اما تاکنون چنین مجوزی صادر نشده است.

بیت ران – چند ماهی است که چند هزار خودروی وارداتی به دلایلی در گمرگ دپو شده و مجوز ترخیص آنها صادر نشده است؛ تا اینکه به تازگی برخی مسئولان در رابطه با این موضوع نامه‌هایی به بخش‌های مربوطه ابلاغ کرده و خواستار تسهیل شرایط موجود شدند.

در تازه‌ترین اقدام، جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور – در نامه‌ای به وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد به نوعی در این باره تاکید کرد که برای مواردی که تخلفی انجام نشده و در چارچوب قوانین و مقررات عمل کرده‌اند نباید مشکلی ایجاد شود.

در بین حدود ۱۱ هزار خودرویی که در گمرک مانده و البته عمدتا پیش فروش شده‌اند، حدود ۶۴۰۰ دستگاه مربوط به جریان ثبت سفارش‌های غیرقانونی است که در سال گذشته با تخلفاتی انجام شد و با دستور مرجع قضایی امکان ترخیص ندارند و مابقی نیز به دلیل ممنوعیت فعلی ثبت سفارش، امکان ترخیص ندارند.

گره های ارزی

در عین حال مسائل ارزی درباره نوع ارز دریافتی نیز مطرح است؛ چراکه خودروهایی که با ارز دولتی (۴۲۰۰ تومان) وارد شده‌اند، برای ترخیص باید مابه‌التفاوت آن با نرخ نیمایی را پرداخت کنند.

در حالی در راس ماجرای این خودروها و حواشی آن گمرک قرار دارد و در نهایت باید ترخیص از این بخش انجام شود که دریافت توضیحاتی از گمرک از این حکایت دارد که تا زمانی که مجوزی از سوی دولت ابلاغ نشود، این امکان وجود ندارد.

بر اساس اعلام گمرک، گمرک سیاست‌گذار و قانون‌گذار نیست و باید از طریق مراجع بالادستی از جمله سازمان توسعه تجارت و با دستور دولت مجوز ثبت سفارش صادر و به گمرک ارسال شود تا بتواند در چارچوب مقررات و تشریفات گمرکی و همچنین ضوابط فنی خودرو، مورد بررسی قرار گیرد و مجوز ترخیص آن صادر شود، این در حالی است که تاکنون چنین ابلاغیه و مجوزی برای گمرک ارسال نشده است.

همچنین سازمان توسعه تجارت نیز نمی‌تواند به خودی خود مجوز ثبت سفارش را برای این خودروها صادر کند، چرا که ممنوعیت از سوی دولت بوده و باید از این مسیر ممنوعیت لغو شود و با ابلاغ به وزارت صمت به سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی ابلاغ این بخشنامه‌ها به گمرک به آن اعلام و اقدامات لازم صورت گیرد. با این حال در مورد خودروهایی که مجوز ثبت سفارش داشته‌اند و در شمار ۶۴۰۰ خودروی ثبت سفارش شده غیر قانونی قرار ندارند، گمرک تا کنون با مجوز دولت و در چارچوب مقررات و ضواب ابلاغی هیات وزیران مجوز ترخیص آنها را صادر کرده است.

حودروهای دپو شده مجوز ثبت سفارش ندارند

طبق اعلام گمرک، خودروهای فعلی مانده در گمرک‌ها، مجوز ثبت سفارش ندارند و تا هنگامی که مجوزی از سوی دستگاه‌های مربوطه به آن ابلاغ نشود، ترخیصی انجام نخواهد داد. این در حالی است که تاکید اخیر معاون اول رئیس جمهور  نیز بر این است که خودروهایی که مشکلی ندارند و به صورت قانونی فرایند خود را طی کرده‌اند به آنها اجازه ترخیص داده شود.

بنابراین با توجه به این دستور، به گزارش ایسنا، لازم است پیشنهادات مربوطه را وزیر صمت به هیات دولت ارائه کند تا مورد بررسی قرار گیرد. در عین حال که برخی از خودروهایی که ترخیص آنها متوقف شده‌ است، با دستور مراجع قضایی بوده و باید در جلسه  شورای هماهنگی اقتصادی که سران قوا در آن حضور دارند مطرح و بررسی شده و در مورد آنها تصمیم گیری شود که در آن صورت تمامی دستگاه‌ها ملزم به اجرای تصمیم نهایی هستند.

گمرک بر این تاکید دارد که در همه موارد اگر کالای وارداتی مجوزهای لازم و قانونی را اخذ کرده باشد، به طور حتم در چارچوب قوانین ترخیص آن از سوی گمرک انجام خواهد شد که این اقدام نیز زمان محدودی داشته و بین سه ساعت تا سه روز انجام می‌شود، ولی اگر مشکل قانونی وجود داشته و مجوز ترخیص وجود نداشته نباشد، گمرک نیز در چارچوب قانون از این موضوع خودداری خواهد کرد.
پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

افزایش قیمت موتورسیکلت های نیرو موتور + موتوری که شبانه ۹۰ میلیون گران شد!

قیمت موتورسیکلت های نیرو موتور برای سومین بار در سه ماه گذشته گران شد. میانگین افزایش قیمت، ۲۰ درصد...

مجلس موافق واردات خودروهای دست دوم ؛ واردات خودروهای...

با موافقت مجلس برای واردات خودروهای دست دوم با عمر کمتر از  پنج سال ، احتمال واردات خودروهای دست دوم به ایران قوت گرفت. بیت ران...

کیو جی موتور برند لوکس بنلی وارد ایران شد

کیو جی موتور که برند لوکس‌تر بنلی است توسط کویر موتور وارد ایران شده و به زودی وارد بازار می‌شود. با سه محصول جدید...

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد‌ تومان رسیده است. عمده این بدهی به زنجیره تامین یا همان صنعت قطعه‌‌سازی خودرو است. بیت ران -...

آئولوس یی شوئن مکس، سدان هیبریدی ۳۳۵ اسب بخاری...

آئولوس یی شوئن مکس به عنوان یک محصول وارداتی قرار است به زودی از سوی ایران خودرو به‌فروش برسد. ۴ هزار دستگاه این سدان...

پست‌های مرتبط