26.1 C
Tehran
سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی در مناطق آزاد منتفی شد

از دست ندهید

دلکو چیست؟ در سیستم جرقه‌زنی خودرو چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟

دلکو چیست از چه اجزایی تشکیل شده است؟ و چه وظیفه‌ای در سیستم جرقه‌زنی خودرو برعهده دارد؟ بیت ران -...

رونمایی از چری تیگو 7 جدید

بیت ران - تیگو هفت جدید که شامل ۱۸ تغییر در بخش فنی و طراحی داخلی است توسط مدیران...
با ابلاغ شورای رقابت؛

قیمت کوییک اس اعلام شد

قیمت کوییک اس برای سه ماهه سوم سال توسط شورای رقابت اعلام شد. بیت ران- امیرحسین اسماعیل بیگی: امروز شورا...

در تازه ترین توافق بین شورای عالی مناطق آزاد و گمرک ایران، ترانزیت خودرو لوکس و آمریکایی ممنوع شد. همچنین ترانزیت هر نوع خودروی آمریکایی بین مناطق آزاد منتفی است.

بیت ران – در نشست مشترکی که اخیراً بین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و گمرک ایران برگزار شد، طرفین در چند مورد با یکدیگر به توافقاتی رسیدند. از جمله آن می‌ توان به جریان ترانزیت خودروهای خارجی بین مناطق اشاره کرد. پیش از این بارها رایزنی‌ هایی در این رابطه صورت گرفته بود.

آنچه اکنون توافق شده به نوعی اجرای همان شروط تعیین شده از سوی گمرک ایران برای ترانزیت خارجی خودرو بین مناطق است. بر اساس تفاهم نامه بین شورای عالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا، ترانزیت خارجی خودروهای سواری دارای پلاک در مناطق آزادبلامانع است. به شرط انجام ثبت آماری مورد تایید دبیرخانه شورای عالی مابین مناطق آزاد تجاری و صنعتی. گمرک ایران هم در این رابطه هماهنگی‌ های لازم را انجام خواهد داد.

اما همچنان شرط مربوط به عدم ترانزیت خودروهای ساخت یا برند آمریکایی و خودروهای لوکس پابرجاست. توافق شده که خودروهای ساخت یا برند امریکایی و نیز خودروهای با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی امکان ترانزیت بین مناطق آزاد را نخواهند داشت.

ترانزیت خودروهای ساخت یا برند آمریکایی و خودروهای لوکس ممنوع است.
ترانزیت خودروهای ساخت یا برند آمریکایی و خودروهای لوکس ممنوع است.

رایزنی های مناطق آزاد برای خودروهای آمریکایی به نتیجه نرسید

این در حالی است که ترانزیت خودروهای آمریکایی بین مناطق در دو سال اخیر ماجرای خاص خود را داشته است. به گونه ای که از سال ۱۳۹۷ و همزمان با ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو به کشور این ممنوعیت شامل مناطق آزاد هم شد. اما براساس تفاهم نامه آبان ماه ۱۳۹۸ بین شورای‌ عالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد در صورت موافقت سازمان‌های متبوعه با رعایت شرایط و ضوابط مرتبط با شماره‌گذاری بلامانع اعلام شد.

بر این اساس، از شهریورماه سال گذشته مناطق آزاد در مکاتبه با گمرک ایران و مستند به تفاهم‌ نامه بین دبیرخانه و پلیس راهور ناجا خواستار جابه‌جایی خودرو بین مناطق شده بود. گمرک ایران نیز با اعلام شرایط ترانزیت خودروها را بلامانع می‌دانست. در بین آن تاکید بر ممنوعیت ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی بود و این از محل اختلاف نظر بین مناطق آزاد و گمرک ایران بود.

ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی تبعات دارد

در آن زمان مرتضی بانک که ریاست شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی را بر عهده داشت، حتی در مکاتبه‌ ای با معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به این‌که گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ ای ترانزیت خودرو فی‌مابین مناطق را با محدودیت مواجه ساخته است خواستار رسیدگی به موضوع شده بود.

بانک، در مکاتبات خود اعلام کرده بود که: «توجیه گمرک در ایجاد محدودیت برای ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی، محدودیت اعلامی معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره ممنوعیت واردات برند خودروهای آمریکایی ساخت آمریکا یا مبدا این کشور است. در حالی که شورای عالی مناطق آزاد خواستار ترانزیت این خودروها بود. چرا که صرفا از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می‌شوند و وارداتی صورت نمی‌گیرد.»

اما در هر صورت گمرک موافقتی در رابطه با این خودروها نداشت. البته تاکید بر این بود که ترانزیت خودرو لوکس و آمریکایی در مناطق آزاد تبعاتی را با خود به همراه خواهد داشت.

گمرک با ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی ممنوع است

در این رابطه ارونقی- معاون فنی گمرک ایران – گفته بود که: «با توجه به اینکه اغلب این در خواست‌ ها از مناطق فاقد شعاع تردد مانند کیش و قشم به سمت مناطقی با شعاع محدود از جمله ارس و انزلی بوده و موجب ورود آنها به شهرهای پرجمعیت اطراف خواهد شد. در شرایط کنونی تبعات اجتماعی به همراه دارد و گمرک ایران با ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی بین مناطق مخالف است. در این بین ممنوعیت‌ های مربوط به خودروهای آمریکایی نیز مورد توجه قرار دارد.»

به هر صورت با توافقی که اکنون بین شورای عالی مناطق آزاد با گمرک ایران صورت گرفته، مانند گذشته ترانزیت خودرو لوکس و آمریکایی بین مناطق با رعایت شرایط تعیین شده امکان پذیر است. ولی امکان جابجایی خودرو لوکس و آمریکایی وجود ندارد.

منبع: ایسنا

بیشتر بخوانید:

ترانزیت خودروهای آمریکایی در مناطق آزاد و مقررات گمرک

توقف واردات موتورسیکلت های سنگین / ماندن قطعات یدکی در گمرکات

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

Ami ارزان‌ترین خودرو برقی ترکیه، در یک هفته ۱۹۸ میلیون گران شد

Ami از سوی سیتروئن به تازگی در کشور ترکیه رونمایی و قیمت فروش آن تعیین شد. این خودرو برقی...

توافق تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از توافق با مقامات روسی برای تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران خبر داد. بیت ران - علیرضا...

سقوط اف ۱۴ / تام کت در اصفهان

صبح ۲۸ خرداد یک فروند جنگنده اف ۱۴ / تام کت در نزدیکی پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان دچار سانحه شد و سقوط کرد. بیت...

زمزمه‌ی فروش پارس خودرو ؛ ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین...

این روزها بیش از هر زمان دیگری زمزمه‌ی فروش پارس خودرو به گوش می‌رسد. براساس اخبار رسیده آیا ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین خودروساز ایران...

خودروهای برقی در ترکیه و هزینه شارژ آنها طبق...

خودروهای برقی در ترکیه در حال تثبیت جایگاه خود در بین خریداران هستند. تنها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ تعداد ۱۰۷۳ خودرو برقی...

پست‌های مرتبط