دی اکسیدکربن موجود در اتمسفر به‌عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد

دی اکسیدکربن موجود در اتمسفر به‌عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد

یک شرکت خارجی به دنبال استفاده از نانولوله‌های کربنی در فناوری جدیدی است که از آن می‌توان دی اکسیدکربن موجود در اتمسفر را به‌عنوان سوخت مورد استفاده قرار داد. با این کار میزان گاز گلخانه‌ای در اتمسفر به حداقل می‌رسد.

بیت ران – استارت‌آپی در حال کار روی یک فناوری است که به خودروها و کولرهای گازی امکان می‌دهد تا از دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر به‌عنوان سوخت استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، پرومتوئس (Prometheus) استارت‌آپی است که توسط روب مک‌گینیس راه‌اندازی شده تا دستگاهی بسازد که دی‌اکسیدکربن هوا را به دام انداخته و آن را به‌عنوان سوخت مصرف کند. مک‌گینیس امیدوار است که این فناوری بتواند در آینده به‌عنوان تأمین‌کننده سوخت خودروها استفاده شود.

 

*نخستین باند برقی در اتوبان‌های آلمان برای کامیون های برقی تاسیس خواهد شد

*توسعه فناوری پیل سوختی هیدروژنی در اولویت های اصلی آئودی

 

مک‌گینیس در دوره لیسانس روشی را اختراع کرد که در آن از دی‌اکسیدکربن-آمونیاک برای نمک‌زدایی از آب استفاده می‌شود. این اختراع در دوره دکتری مک‌گینیس نیز موضوع تحقیق او بود تا اینکه به راه‌اندازی یک استارت‌آپ ختم شد و شرکت «اسیس واتر» راه‌اندازی شد.

استارت‌آپ دوم مک‌گینیس، شرکت متریشیفت بود که از نانولوله‌های کربنی برای جداسازی مواد شیمیایی و تولید ترکیبات مختلف استفاده می‌شد. از آنجایی که او از نانولوله‌کربنی برای جداسازی سیالات از هم استفاده کرده بود، هزینه فناوری جداسازی به شدت کاهش می‌یافت.

این نوع پروژه‌ها شاید کمی دست نیافتنی به نظر برسند

در قدم بعد مک‌گینیس تصمیم گرفت تا از نانولوله‌های کربنی برای تولید سوخت از اتمسفر استفاده کند که این ایده مورد توجه یک شرکت سرمایه‌گذار به نام وای‌کامبینیتور قرار گرفت و در نتیجه، حمایت مالی از سوی این شرکت برای کار روی این پروژه انجام شد.

سام آلتمن، مدیرعامل شرکت وای‌کامبینتور می‌گوید: این نوع پروژه‌ها شاید کمی دست نیافتنی به نظر برسند اما هدف ما این است که با یک فناوری قابل انجام، اقدام به پیاده‌سازی این نوع ایده‌ها کنیم.

یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه تورنتو نیز به دنبال تبدیل دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر به سوخت هستند. با این کار میزان گاز گلخانه‌ای در اتمسفر به حداقل می‌رسد. زدایش گاز گلخانه‌ای برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی مفید است و می‌تواند تأثیر به‌سزایی در آب و هوای زمین داشته باشد.

بر اساس این گزارش، مک‌گینیس با این گروه کانادایی در دانشگاه تورنتو در حال توسعه این فناوری است. با توسعه این فناوری می‌توان انتظار داشت که خودروها دی‌اکسیدکربن را از هوا گرفته و موجب بهبود وضعیت اتمسفر شوند.

اضافه کردن نظر

ما به حریم شخصی‌ شما احترام می‌گذاریم، ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند