یک قطعه ساز: خودروسازان 8 ماه بدهی خود را نپرداخته اند

از دست ندهید

جزئیات طرح ممنوعیت تردد شبانه کامیون و تریلی در تهران

زمان آغاز طرح ممنوعیت تردد شبانه کامیون و تریلی در تهران از سوی استاندار تهران اعلام شد. بیت ران -...

گیربکس خودرو شهری کوچک ایران خودرو چند دنده است؟

ایران خودرو در حال ساخت یک خودرو شهری کوچک با موتور سه سیلندر یک لیتری است اما گیربکس این...

مشکل نشانگر سوخت بوئینگ ۷۷۷ رفع می شود+ فرآیند سوختگیری

بویینگ در پس بروز اشکال در سیستم سوخت هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۷۷ تصمیم به ارتقای نشانگر سوخت این هواپیما...

عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: زمان پرداخت بدهی های خودروسازان به قطعه سازان به بیش از هشت ماه رسیده است اما هنوز انتظار دارند قطعات را به یک سوم قیمت تمام شده عرضه کنیم.

بیت ران – رضا رضایی به عنوان یک قطعه ساز گفت: امروز به جز چند قطعه ساز بزرگ، سایر فعالان این صنعت در وضعیت مناسبی به سر نمی برند.

وی یادآوری کرد: مواد اولیه و ارز افزایش چند برابری را تجربه کرده اما اکنون سه سال است خودروسازان هزینه های قطعه سازان را به روز نکرده اند. ما قطعه تولیدی را با یک سوم قیمت به دست خودروساز می رسانیم اما آنها مطالبات قطعه سازان را پس از هشت ماه می پردازند.

رضایی ادامه داد: در این مدت 37 درصد از جمعیت شاغلان در عرصه قطعه سازی مشمول تعدیل نیرو شده اند. تداوم وضعیت موجود نتیجه ای جز افت بهره وری، کاهش کیفیت تولید، توقف نوگرایی و استهلاک فناوری های جدید ندارد.

وی گفت: منکر تاثیرگذاری سوءتحریم ها بر این صنعت نیستیم اما آنقدر که نابرابری ها و قوانین دست و پاگیر علیه تولید کشور وجود دارد، تحریم ها اثرگذار نبوده است.

مسئولان به قول هایشان عمل کنند

عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان بیان داشت: به روزهای پایانی سال نیز نزدیک می شویم و کارگران انتظار عیدی و پاداش دارند.
وی با یادآوری برگزاری جلسات متعدد در ماه های گذشته برای تصمیم گیری در خصوص تعدیل قیمت قطعات، خواستار عمل مسئولان به قول هایشان شد.

رئیس پیشین انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با تاکید بر اینکه مسئولان باید عمق مشکلات را ببینند، خاطرنشان کرد: خودرو و قطعه سازی، صنعتی استراتژیک در همه کشورهای صاحب این صنعت محسوب می شود که در تولید ناخالص ملی، فعال کردن صنایع مادر، اشتغال پایدار، صادرات و در مجموع در توسعه اقتصادی نقشی اثرگذار دارد.

وی اظهار داشت: هیچ کشوری بدون توسعه لجستیک، حمل و نقل ریلی، زمینی، هوایی و دریایی و نیرو محرکه خود به توسعه واقعی دست نمی یابد و پیچیده ترین حلقه ای که با صنعت نیرو محرکه درگیر است، قطعه سازی است.

نظارتی وجود ندارد

رضایی خواستار آن شد که مسئولان برنامه های توسعه صنعتی را شفاف و روشن بیان کنند تا تکلیف و وظیفه هر صنعت در آن مشخص شود؛ در حالی که مسئولان در شرایط خاص کنونی همواره اصرار بر تداوم تولید دارند اما برنامه ها مشخص نیست و نظارتی وجود ندارد.

این مقام صنفی تاکید کرد: مشکلات بیمه تامین اجتماعی، مالیات، گرانی 80 تا 300 درصدی مواد اولیه، خرید نقدی، خرید از بورس، ناکارآمدی بازار سرمایه و بانک ها و تحریم ها، قطعه سازان ایرانی را در موضع ضعف و انفعال قرار داده است.

وی ادامه داد: پس از برجام خودروسازان بزرگی مانند رنو و پژو با حضور در کشورمان، تعدادی از قطعه سازان ایرانی را برای مشارکت در زنجیره تامین جهانی خود برگزیدند اما این قطعه سازان اکنون حال و روز خوشی ندارند.

به گزارش ایرنا، پیشتر «محمدرضا نجفی منش» رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور به ایرنا گفته بود: با اتفاق های رخ داده در ماه های گذشته و افزایش قیمت ها، متوسط قیمت قطعات باید 80 تا 140 درصد افزایش یابد.
پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

مدیر عامل گروه بهمن در گفت و گو با بیت ران:

قرارداد مهرکام پارس با BMW به کجا رسید؟ 

مدیرعامل گروه بهمن موتور با اشاره به به ماجرای قرارداد مهرکام پارس با BMW از تجربه کار با قالب‌سازان...

بی وای دی ATTO3 ؛ ارزان‌ترین خودرو BYD در...

بی وای دی ATTO3 یکی از محصولات چینی است که در بازار اروپا عرضه می‌شود. اما ارزان‌ترین خودرو BYD در اروپا چه قیمت و...
بیت ران گزارش می‌دهد:

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ پیش...

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ کدام خودروها و از سوی چه شرکت‌هایی عرضه خواهند شد؟ جزئیات هزینه‌های گمرکی، سود فروشنده و...
دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد:

مشکل شماره گذاری کامیون در کشور / وضعیت قیمت...

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید بر وجود مشکل شماره گذاری کامیون در کشور که منجر به افزایش قیمت این محصولات شده است، از...

Wing Loong-3 پهپاد بین قاره‌ای چین با بردی تهدیدآمیز...

چین به تازگی از Wing Loong-3 پهپاد بین قاره‌ای چین جدید خود رونمایی کرده است که با توجه به برد پروازی تهدید یبالقوه برای...

پست‌های مرتبط