سهول QX محصول احتمالی کرمان موتور / بررسی فنی و قیمت

از دست ندهید

طرح جدید پلیس برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوا

رئیس پلیس تهران به تازگی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های داخلی عنوان کرده است که برای جلوگیری...

ظرفیت تولید ۱۵ میلیون خودرو برقی در فولکس

فولکس واگن روز جمعه اعلام کرد که خط تولید این شرکت خودروسازی ظرفیت ۱۵ میلیون دستگاه خودروی برقی و...

شرایط فروش فوری خودرو در بیست و یکمین روز اردیبهشت ماه اعلام شد

شرایط فروش فوری خودروهای ایران خودرو در بیست و یکمین روز اردیبهشت ماه اعلام شد. بیت ران - شرکت ایران...

سهول QX یکی از بالقوه‌ترین محصولات آتی کرمان موتور است. کراس اووری که این روزها سعی می‌شود از آن به عنوان خودرویی محبوب در مکزیک یاد شود، ماه گذشته فقط ۲۰۱ مشتری در چین داشت.

بیت ران – محمد فتح‌اللهی – از ماه‌ها پیش احتمال ورود محصولی جدید به کرمان موتور وجود داشت. تردید راست یا دروغ بودن خبرها تا جایی ادامه یافت که اولین سیگنال‌ها از سوی کرمان موتور مخابره شد.

روال معرفی یک محصول جدید در بازار خودرو ایران اینگونه است: خودرویی ناشناخته قرار است به ایران بیاید و در خط تولید یکی از مونتاژکاران ایرانی تولید شود. خودروساز داخلی از طریق رسانه‌های هم سو سعی می‌کند محصول جدید را معرفی کند.

رسانه‌ها ابتدا به پیشینه نام و هویت آن می‌پردازند و سعی می‌کنند با تمجید محبوبیت آن در کشورهای دیگر اصطلاحاً محصول را برای بازار آماده‌کنند. کراس اوور سهول QX هم از این قاعده مسثنی نیست و این اتفاق درباره محصول جدید کرمان موتور در حال رخ دادن‌است.

سهول QX به غیر از بازار خودرو چین در مکزیک هم عرضه می‌شود. البته نه با نام SEHOL. بلکه مکزیکی‌ها این کراس اوور چینی را با نام جک Sei 6 می‌شناسند. همین موضوع باعث می‌شود که از این خودرو در آینده به عنوان یک محصول صادراتی درجه یک یاد شود.

قیمت سهول QX در بازار خودرو چین و مکزیک

سهول QX
سهول QX

پیش از هر چیز ابتدا باید بدانیم سهول QX در بازار خودرو چین چه قیمتی دارد. مدل ۲۰۲۱ این کراس اوور چینی در ۱۲ تیپ و مدل مختلف در چین قابل خرید است.

ارزان‌ترین نسخه ۲۰۲۱ سهول QX قیمتی برابر با ۱۰۱.۹۰۰ یوان دارد. این رقم معادل ۴۶۱/۶۰۷/۰۰۰ تومان است. البته این مدل با گیربکس دستی و فاقد ایربگ به فروش می‌رسد. یعنی QX در مدل پایه حتی ایربگ راننده نیز ندارد.

اما فول‌ترین نسخه از این خودرو که به عنوان مدل ۲۰۲۱ به‌فروش می‌رسد ۱۹۶.۹۰۰ یوان می‌ارزد که برابر است با ۸۹۱/۹۵۷/۰۰۰ تومان. پس اگر این کراس اوور چینی در فول‌ترین نسخه خود از سوی کرمان موتور وارد ایران شد، با خودرویی ارزان قیمت رو به رو نخواهیم بود.

QX تنها یک ورژن ۲۰۲۲ دارد که قیمت اعلامی برای آن، ۱۳۲.۹۰۰ یوان است. براساس نرخ تبدیل ارز ۴۵۳۰ یوانی امروز در برابر تومان، این قیمت برابر است با ۶۰۲/۰۳۷/۰۰۰ تومان.

سهول QX
سهول QX

در بازار خودرو مکزیک، این کراس اوور چینی در سه نسخه و تیپ مختلف به فروش می‌رسد. ارزان‌ترین سهول QX که در بازار خودرو مکزیک جک Sei 6 نام دارد، SEI 6 PRO QUANTUM است که ۵۷۹.۰۰۰ پزو قیمت دارد. براساس نرخ تبدیل ارز ۱۶۵۰ تومانی پزو در برابر تومان این رقم برابر است با ۹۵۵/۳۵۰/۰۰۰ تومان.

نسخه میانی این کراس اوور چینی نیز SEI 6 PRO LIMITED نام دارد که قیمت تعیین شده‌برای آن هم ۶۵۴.۰۰۰ پزو بوده‌که معادل ۱/۰۷۹/۱۰۰/۰۰۰ تومان است.

فول‌ترین مدل سهول QX در مکزیک SEI 6 PRO VANGUARD است. این تیپ از QX به قیمت ۷۰۸.۰۰۰ پزو به فروش می‌رسد که معادل ۱/۱۶۸/۲۰۰/۰۰۰ تومان است.

مشخصات فنی سهول QX در بازار خودرو چین

سهول QX چه در چین یا مکزیک فقط و فقط با یک قوای محرکه قابل خرید است. تنها موتوری که کمپانی مادر چینی برای این کراس اوور در نظر گرفت یک نمونه ۱.۵ لیتری توربو است که با کد HFC4GC1.6E شناخته می‌شود.

این موتور توربو با حجم دقیق ۱۴۹۹ سی‌سی می‌تواند ۱۸۴ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه نیرو تولید کند. البته یکی از رسانه‌های چینی پس از تست قوای فنی این خودرو، قدرت موتور سهول QX را ۱۷۱ اسب بخار اعلام کرد که ۱۳ اسب بخار کمتر از رقم اعلامی کمپانی مادر است.

گشتاور موتور QX نیز ۳۰۰ نیوتن متر است که از دور ۱۸۰۰ تا ۳۵۰۰ در دسترس راننده قرار دارد. نسخه‌های ارزان قیمت این خودرو در بازار چین با گیربکس ۶ سرعته دستی به فروش می‌رسد.

این در حالی است که برای نسخه‌های فول و گران‌تر جعبه دنده ۶ سرعته DCT تر (WET) در نظر گرفته‌شد. تمامی نیروی موتور در همه مدل‌ها نیز به محور و چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

برای به حرکت درآوردن QX بنزین با اکتان ۹۲ نیز کافی است و این خودرو استاندارد آلایندگی Country 6 که ارتباطی به بازار اروپا ندارد و مختص چین است را نیز دریافت کرد.

ابعاد و اندازه سهول QX

طول، عرض و ارتفاع این کراس اوور چینی برابر است با ۴۶۰۵، ۱۸۹۰ و ۱۷۰۰ میلی‌متر و فاصله بین دو محور آن نیز ۲۷۲۰ میلی‌متر از سوی کمپانی مادر اعلام شد.

فاصله سهول QX از سطح زمین ۱۸۵ میلی‌متر است و با کراس اووری رو به رو هستیم که در تمامی بازارها به صورت ۵ نفره به فروش می‌رسد.

مقایسه ابعاد سهول QX با KMC K7 و جک S5
مقایسه ابعاد سهول QX با KMC K7 و جک S5

حجم مخزن سوخت این کراس اوور ۵۵ لیتر است و فضایی که برای قرارگیری بار و ادوات سفر در نظر گرفته‌‌شد نیز ۶۷۰ لیتر است. البته در صورت خواباندن صندلی‌های عقب این فضا به ۱۰۸۰ لیتر نیز می‌رسد. با بررسی ابعاد سهول QX مشخص می‌شود که این کراس اوور از KMC K7 کوچکتر و از JAC S5 بزرگ‌تر است.

مقایسه مشخصات فنی سهول QX با KMC K7 و جک S5

سهول QX
سهول QX

اگر به لاین آپ کرمان موتور نگاه کنیم، می‌بینیم که پس از حضور سهول QX سه کراس اوور با ابعادی مشابه و قوای فنی یکسان در این خودروساز خصوصی حضور خواهند داشت. این احتمال وجود دارد که با حضور QX پرونده JAC S5 در این خودروسازی بسته‌شود.

اما تجربه ثابت کرد از آنجایی که S5 اکنون در بازار دست دوم‌ها جا و مکان خود را پیدا کرده، نمی‌توان به این سادگی آن را از خط تولید خارج کرد. از همین رو، کرمان موتور نسخه فیس لیفت آن را ماه‌هاست که عرضه می‌کند تا حضور آن در بازار تداوم داشته‌باشد.

مقایسه مشخصات فنی سهول QX با KMC K7 و جک S5
مقایسه مشخصات فنی سهول QX با KMC K7 و جک S5

اگر سه کراس اوور آتی کرمان موتور را رو به روی هم قرار دهیم، می‌بینیم که از منظر قوای محرکه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. همانطور که اشاره شد، یک رسانه چینی قدرت واقعی موتور سهول QX را ۱۷۱ اسب بخار اندازه‌گیری کرد.

پس از نظر قدرت خروجی قوای محرکه هر سه خودرو با یکدیگر کاملاً برابر هستند. تنها وجه تمایز QX از سایر محصولات کرمان موتور، گشتاور ۳۰۰ نیوتن متری آن است که می‌تواند عملکرد بهتری را برای راننده به نمایش بگذارد.

امکانات رفاهی سهول QX

تا اینجا متوجه شدیم که سهول QX تنها با یک قوای محرکه و مشخصه فنی در تمامی بازارها قابل خرید است. تنها تفاوتی که مدل ۲۰۲۱ در بخش فنی با مدل ۲۰۲۲ دارد این است که مدل جدیدتر، ۳۰ کیلوگرم سبک‌تر از مدل قدیمی خود است.

سهول QX نسخه فلگشیپ با گیربکس اتوماتیک در سال ۲۰۲۱ وزنی برابر با ۱۵۹۰ کیلوگرم دارد. این در حالی است که نسخه ۲۰۲۲ این خودرو ۱۵۶۰ کیلوگرم وزن دارد.

این کاهش وزن به دلیل نبود ایربگ‌های پرده‌ای، سنسور پارک جلو، سامانه هشدار برخورد از کنار، ترمز پارک اتوماتیک، سامانه‌های هشدار نقاط کور، رادار خطی، هشدار خروج از خط، نمایش علائم رانندگی، ترمزهای اکتیو، دوربین ثبت وقایع، شارژر وایرلس موبایل، گرمکن صندلی‌های جلو، نورپردازی داخلی، سنسور باران و ایرکاندیشن دو نقطه‌ای در مدل ۲۰۲۲ این کراس اوور چینی است.

در حقیقت فول‌ترین نسخه از سهول QX در سال ۲۰۲۱ و با نام کامل فلگشیپ ZHIZUN تولید شد که ۱۹۶.۹۰۰ یوان قیمت داشت.

این نسخه کامل شامل مواردی مانند رینگ‌های ۱۸ اینچی (در مدل ۲۰۲۲ رینگ‌های ۱۹ اینچی وجود دارد)، ترمزهای ABS و EBD، ترمز کمکی BA، سامانه‌های کنترل کشش و پایداری، هشدار نبستن کمربند ایمنی (برای تمام صندلی‌ها) و TPMS است.

در بخش ایمنی نیز ایربگ‌های راننده و سرنشین، جانبی و پرده‌ای را شاهد هستیم. البته ایربگ جانبی تنها برای صندلی‌های جلو نصب شدند.

امکانات مدل ۲۰۲۱

سهول QX
سهول QX

به عنوان آپشن‌های دستیار راننده سهول QX در فول‌ترین مدل سال ۲۰۲۱ مجهز به سنسور پارک جلو، سنسور پارک عقب، هشدار برخورد جانبی، دوربین ۳۶۰ درجه، کروز کنترل آداپتیو، امکان انتخاب حالات رانندگی، ترمز پارک اتوماتیک، سیستم کنترل حرکت خودرو در سربالایی، هشدار نقاط کور، رادار خطی، هشدار خروج از خط، نمایش علائم رانندگی، هشدار برخورد از جلو، ترمزهای اکتیو، دوربین ثبت وقایع و شش رادار اولتراسونیک (برای تشخیص موانع و اشیاء) بود.

از دیگر امکانات مدل فول ۲۰۲۱ این کراس اوور چینی می‌توان به سانروف پانورامیک، روف رک، استارت بدون کلید، ورود بدون کلید (برای درب راننده)، درب صندوق عقب برقی (با حافظه)، فرمان با روکش چرم مصنوعی، تنظیم دستی فرمان، امکان تعویض دنده از پشت فرمان، نمایشگر ۱۲.۳ اینچی کلاستر، شارژر بدون سیم تلفن همراه، روکش چرم مصنوعی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی راننده و سرنشین کناری، گرمکن صندلی برای ردیف اول، مانیتور لمسی ۱۲.۳ اینچی داشبورد، ۸ اسپیکر برای سیستم صوتی، چراغ‌های جلو LED با نور روشنایی روز، چراغ روشنایی داخل پیچ، نورپردازی داخل خودرو با امکان انتخاب ۶۴ رنگ، آیینه‌های جانبی برقی گرمکن دار، سنسور باران، برف‌پاکن عقب، تهویه دو نقطه‌ای و خروجی تهویه برای ردیف دوم اشاره کرد.

آمار فروش سهول QX در سال ۲۰۲۲

آمار فروش سهول QX در سال ۲۰۲۲
آمار فروش سهول QX در سال ۲۰۲۲

فروش این کراس اوور در بازار خودرو چین تا ماه May سال جاری میلادی را می‌توان خوب توصیف کرد. اگر به آمار فروش QX از ابتدای سال نگاه کنیم می‌بینیم که در ماه ژانویه ۳۳۰۸ مشتری برای خرید این خودرو اقدام کردند.

در دومین ماه میلادی امسال ۲۹۹۹ دستگاه از سهول QX در بازار خودرو چین به فروش رفت. این آمار فروش در ماه سوم (March) به ۲۷۷۴ دستگاه رسید. همانطور که می‌بینیم از ابتدای سال روند کاهشی شدن فروش این کراس اوور در چین شروع شد.

۱۸۳۰ مشتری در ماه April به سراغ QX رفتند و با جهشی رو به بالا فروش این کراس اوور در ماه May به ۲۳۲۵ دستگاه رسید. اما پس از آن افت شدید فروش این خودرو در چین شروع شد.

به طوری که در ماه June فقط ۲۱۶ دستگاه QX تحویل مشتریان داده‌شد. جولای ۶۱۷، آگوست ۴۱۲ و سپتامبر (شهریور تا مهر امسال) فقط ۲۰۱ مشتری برای این خودرو در بازار میلیاردی چین پیدا شد.

حال که روند فروش این کراس اوور چینی در بازار مبداء افت شدیدی را نشان می‌دهد، زمزمه حضورش در بازار ایران هر روز پر رنگ‌تر از روز گذشته می‌شود. البته این یک روال قدیمی در بازار ایران است.

به طوری که خودروهای چینی ابتدا در کشور خود فروش بالا را تجربه می‌کنند و در ماه‌های پایانی عرضه که دیگر مشتریان برای خرید آنها کمتر اقدام می‌کنند راهی بازارهایی چون ایران می‌شوند.

جایگاه سهول QX در بازار خودرو چین و ایران

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

سهول QX با نام‌های دیگری چون JAC JS6 و Sol QX یا JAC Sei 6 Pro نیز شناخته می‌شود. حقیقت این است که نام این کراس اوور چینی براساس بازار هدف می‌تواند تغییر کند.

جک S5 از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ در خط تولید کمپانی مادر تولید می‌شد و دیگر وقت آن رسیده‌بود که جانشین این خودرو وارد بازار شود. دلیل اینکه می‌بینیم سهول QX چندان تفاوتی با S5 ندارد نیز همین مورد است.

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

سهول QX جانشین و جایگزین جک S5 در خط تولید کارخانه مادر بود. این خودرو گرچه اشتراکات فنی بسیاری با S5 دارد، اما ظاهر جدیدتر آن باعث خواهد شد تا سال‌های بیشتری به فروش خود ادامه دهد.

گفته‌می‌شود که سهول QX قرار است سال آینده به کرمان موتور بیاید. اگر چنین اتفاقی رخ دهد که احتمال آن نیز بالا است، شاهد حضور نسل قدیم و نسل جدید یک خودرو در کنار هم خواهیم بود.

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

اگر JAC S5 هم زمان با ورود QX از خط تولید کرمان موتور خارج شود، می‌توانیم بگوییم که گامی در جهت به روز شدن محصولات این خودروساز داخلی برداشته‌شد. اما احتمال خروج از خط S5 از کرمان موتور بسیار کم است.

پیش‌بینی می‌شود سهول QX به عنوان محصولی جدید با امکاناتی بیشتر از S5 به کرمان موتور برود و طبیعتاً قیمت بالاتری هم خواهد داشت. باید منتظر بود و دید بخش بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی کرمان موتور چه سناریویی را برای این کراس اوور چینی پیاده‌سازی خواهند کرد.

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

باید به این نکته مهم توجه داشت. سهول QX در بازار خودرو چین و در فول‌ترین نسخه سال ۲۰۲۱ خود، ۱۷.۱۰۰ یوان (۷۷/۴۶۳/۰۰۰ تومان) از KMC K7 گران‌تر است. پس احتمالاً سال آینده با محصولی رو به رو خواهیم شد که قیمت نهایی آن چندان تفاوتی با KMC K7 نخواهد داشت.

وضعیت سهول QX در مکزیک

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

گفته‌می‌شود که سهول QX را در بازار خودرو مکزیک با فولکس واگن تیگوان، هیوندای توسان، هوندا C-RV و کراس اوورهایی از این دست رقابت می‌کند. برای درک بهتر بازار خودرو مکزیک کافیست بهتر است مثال بزنیم.

براساس لیست قیمت JAC در مکزیک، قیمت Sei 6 یا همان QX از ۵۷۹.۰۰۰ پزو شروع می‌شود. استارت قیمت‌های هیوندای توسان و هوندا C-RV هم به ترتیب ۵۵۵.۹۰۰ و ۶۳۴.۹۰۰ پزو در بازار مکزیک است.

جک Sei 6 یا سهول QX
جک Sei 6 یا سهول QX

اگر سری به قیمت پایه فولکس واگن تیگوان هم بزنیم مشاهده می‌شود که این خودرو از ۵۵۹.۹۹۰ پزو به صورت نقدی به فروش می‌رسد. یعنی QX در مکزیک از فولکس واگن تیگوان و هیوندای توسان ۲۰۲۳ گرانتر و از هوندا C-RV ارزان‌تر است.

سهول QX کراس اووری است که در ظاهر خود چیز جدیدی برای گفتن ندارد. اضافه‌شدن یک لایت‌بار در جلو پنجره و عقب این خودرو کمکی به هضم طرح کلی بدنه آن نمی‌کند.

موتور و قوای محرکه آن برای بازار ایران تکراری است و احتمالاً با خودرویی رو به رو خواهیم شد که هنوز هم برای بسیاری از مشتریان واقعی در ایران دور از دسترس است.

بیشتر بخوانید:

بی وای دی برای بازار اروپا خط و نشان کشید / معرفی محصولات اروپایی BYD

نمایشگاه آفرود چگونه بود؟ + عجایب آفرود جهان در تهران!

TF21 ایران خودرو فیس‌لیفت MG3 نسل دوم است / بررسی همسانی TF21 و MG3

TF21 ایران خودرو رسماً رونمایی شد / مشخصات فنی و تصاویر
1 دیدگاه

  1. خودرویی که ایمن نیست و حتی برای راننده کیسه هوای ایمنی ندارن ، چرا باید وارد مملکت بشه ، چینی ها هم استعمارگر هستند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

مجلس موافق واردات خودروهای دست دوم ؛ واردات خودروهای دست دوم کلید خورد

با موافقت مجلس برای واردات خودروهای دست دوم با عمر کمتر از  پنج سال ، احتمال واردات خودروهای دست دوم...

کیو جی موتور برند لوکس بنلی وارد ایران شد

کیو جی موتور که برند لوکس‌تر بنلی است توسط کویر موتور وارد ایران شده و به زودی وارد بازار می‌شود. با سه محصول جدید...

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد‌ تومان رسیده است. عمده این بدهی به زنجیره تامین یا همان صنعت قطعه‌‌سازی خودرو است. بیت ران -...

آئولوس یی شوئن مکس، سدان هیبریدی ۳۳۵ اسب بخاری...

آئولوس یی شوئن مکس به عنوان یک محصول وارداتی قرار است به زودی از سوی ایران خودرو به‌فروش برسد. ۴ هزار دستگاه این سدان...

اولین موتورسیکلت ۴۰۰ سی سی پلاک ملی ؛ با...

اولین موتورسیکلت ۴۰۰ سی سی پلاک ملی با نام Quadro محصولی از شرکت سوییسی Qooder است که از سوی کویر موتور به بازار عرضه...

پست‌های مرتبط