سری هفت جدید معرفی شد / موتور V8 یا باتری‌، انتخاب با شماست!

از دست ندهید

باج خواهی یکی از قطعه‌سازان بزرگ از خودروساز با توقف تامین قطعه

یکی از قطعه‌سازان بزرگ با ایجاد انحصار در تامین قطعات ایران‌خودرو در مواقع خاص اقدام به توقف تامین قطعه،...

تیونینگ ماشین‌های کنترلی

امروزه از ماشین‌های کنترلی یا آرسی‌ها برای موارد مختلفی استفاده می‌شود. برخی افراد از آرسی‌ها برای سرگرمی اما برخی...

قیمت گذاری دستوری نتیجه معکوس داد؛ ۸ میلیون تومان ضرر برای تولید هر خودرو!

قیمت گذاری دستوری خودرو هیچ نتیجه ای را به دنبال نداشت. صورت‌ های مالی سه خودروساز بزرگ کشور در سال...

سری هفت ب ام و بالاخره پس از ماه‌ها انتظار رونمایی شد. خودرویی که طرفداران این برند آلمانی نگرانی‌های بسیاری درباره طراحی آن داشتند؛ اما ب ام و سرانجام چهره ای را به نمایش گذاشت که شاید مورد قبول همگان نباشد.

بیت ران – محمد فتح اللهی – سری هفت ب ام و به عنوان پرچمدار خودروهای این برند، همواره خودرویی جنجالی بود. خودرویی که چه در بحث سراحی خارجی و چه در موضوع تکنولوژی‌های بکار رفته در آن می بایست با رقبایی چون مرسدس بنز و آئودی رقابت کند.

هنوز آئودی مدلی به عنوان جانشین A8 معرفی نکرده است. از سوی دیگر آتش حمله ها به طراحی مرسدس بنز S کلاس جدید نیز فروکش کرده و حالا باید طرحی را قبول کنیم که ب ام و قرار است تا سال ها آن را تولید کند.

خودرویی که در تصاویر رو به روی ما قرار دارد، هفتمین نسل از سری هفت است! تاکنون با نسل های مختلفی از این خودرو محبوب آشنا شدیم. اما تمامی آنها را باید فراموش کنیم. چرا که خودرویی بسیار مهم قرار است ما را درگیر خود کند.

خودرویی که از ۱۹۷۷ تاکنون با ماست، اما این برای نخستین بار است که سری هفت قرار است بصورت کاملاً الکتریکی نیز قابل خرید باشد.

مدلی که باید با نام i7 بشناسیم، بخشی از پروژه ده ساله ب ام و بشمار می رود. برنامه ای که در آن تا ده سال آینده ده میلیون خودرویی الکتریکی ب ام و قرار است از خط تولید این برند خارج شده و به فروش برسند.

موتور V8 یا باتری‌، انتخاب با شماست!

اگر آماده خرید خودروهای برقی نیستید، همچنان می توان سری هفت را با موتور بنزینی نیز خریداری کرد. نسخه پایه این خودرو جدید، مدل 735i است. خودرویی که با موتور سه لیتری شش سیلندر توئین توربو ۲۸۶ اسب بخار نیرو تولید می کند. این مدل تماماً دیفرانسیل عقب خواهد بود.

این را هم اضافه کنید که مدل 740i در کنار پیشرانه شش سیلندر با پک باتری ۴۸ واتی به فروش خواهد رسید. این مدل با چنین پکیجی ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۵۲۰ نیوتن متر گشتاور در اختیار راننده قرار می دهد.

این موضوع نشان می دهد که مدل 740i در مقایسه با نسل قبلی قوی تر شده است. در کنار این موضوع باید اشاره کنیم که سامانه هیبریدی قرار گرفته در آن؛ می توان در یک مدت زمان کوتاه تا ۵۴۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند. همین موضوع باعث خواهد شد تا شتاب صفر تا صد کیلومتر سری هفت جدید، به رقم ۵/۲ ثانیه برسد.

قدرتمندترین مدل سری هفت ۲۰۲۲ با پیشرانه ای آشنا به فروش خواهد رسید. موتوری توئین توربو که ۴.۴ لیتر حجم داشته و دارای هشت سیلندر است.

این موتور نیز با بهره گیری از سامانه هیبرید می تواند ۵۴۰ اسب بخار قدرت و ۷۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند. شتاب اعلام شده برای صفر تا صد کیلومتر مدل 760Xi رقمی معادل ۴.۲ ثانیه است! شتابی که حتی از مدل قدیمی i8 نیز سریعتر است.

دیزل یا هایبرید؟

طرفداران موتورهای دیزلی از سوی ب ام و فراموش نشده اند. از همین رو، مدل 740d نیز در سبد تولیدات این برند به چشم می خورد. خودرویی که با ۳۰۰ اسب بخار قدرت شتاب ۶/۳ ثانیه ای خواهد داشت. اما دیگر خبری از مدل دوازده سیلندر قدیمی نیست.

بجای آن می توان از مدل هیبریدی 750e لذت برد. نسخه ای که نیروی موتور آن به هر دو محور منتقل خواهد شد. ترکیب موتور شش سیلندر بنزینی و موتور برقی این مدل جمعاً ۴۹۰ اسب بخار قدرت را در اختیار مالک قرار می دهد تا شتاب ۴/۹ ثانیه ای را تجربه کند.

اگر این نیرو برای شما کافی نیست، ب ام و پیشنهاد ویژه ای برای شما دارد. ترکیب موتور ۳۸۰ اسب بخاری 740i بعلاوه موتور برقی ۲۰۰ اسب بخاری مدل M760e را شکل داده تا با قدرت ۵۸۰ اسب بخاری شتاب ۴/۳ ثانیه ای را ثبت کند.

i7 اولین سری هفت تمام برقی تاریخ!

مدل تمام برقی سری هفت دارای دو موتور برقی است. پک باتری این خودرو الکتریکی براساس اعلام رسمی ب ام و، ۱۰۱/۷ کیلووات قدرت دارد.

باتری های قدرتمند این خودرو جمعاً ۵۴۴ اسب بخار قدرت و ۷۴۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کنند. یعنی ۲۲ اسب بخار بیشتر از EQS مرسدس بنز که همین چند ماه گذشته معرفی شده بود. همین موضوع نیز باعث شده تا این مدل در مدت زمان ۴/۷ ثانیه به سرعت یکصد کیلومتر در ساعت برسد. رقمی که تقریباً با مرسدس بنز EQS برابر است.

ب ام و می گوید نام کامل این مدل i7 xDrive60 است. این خودرو طبق گفته های کمپانی شعاع گردشی ۴۸۲ کیلومتر را برای مالک خود فراهم می کند. شعاع گردشی این مدل ۸۰ کیلومتر کمتر از تسلا مدل S است.

از طرف دیگر در مقایسه با EQS مرسدس بنز نیز ۱۰۵ کیلومتر مسافت کمتری را می‌پیماید. حال سوال این است که چرا سری هفت جدید با اینکه قدرتمند تر از EQS است، اما شتابی تقریباً برابر با آن دارد؟

در پاسخ باید گفت این موضوع به نحوه بازاریابی این خودرو باز می گردد. چرا که قرار است قوی ترین نسخه از سری هفت به نام i7 M60 به زودی معرفی شود. گفته می شود که این مدل ۶۶۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۰۰ نیوتن متر گشتاور خواهد داشت! خودرویی که شتاب صفر تا صد کیلومتر آن ۳/۵ ثانیه خواهد بود.

نکته مهم درباره این مدل، شارژ سریع آن است.

آلمانی ها می گویند باتری های i7 قادر است تنها با ده دقیقه شارژ شدن ۱۳۰ کیلومتر مسافت را طی کنند. ارقامی قابل توجه که برای طرفداران خودروهای برقی بسیار جالب خواهد بود.

پایگاه فناوری!

سری هفت جدید در همان نگاه اول تفاوت های خود را آشکار می سازد. می توان با خیال راحت عنوان کرد که بسیاری از طرفداران ب ام و با طراحی فیس لیفت شده سری هفت قبلی احساس راحتی نداشتند.

بخش جلو پنجره آن شمایلی بسیار بزرگ و برجسته داشت و همین موضوع باعث شده بود که شمار زیادی از فن‌های ب ام و ناراضی باشند.

ب ام و که کاملاً به صدای طرفداران خود گوش می داد، اینبار جلو پنجره هایی بزرگ تر از نسل قبل را به نمایش گذاشته است! اگر از موضوع گریل کلیوی شکل بسیار بزرگ آن چشم پوشی کنیم، چراغ های بسیار عجیب و غریب آن موضوعی هستند که به این راحتی ها نمی توان با آنها کنار آمد.

باید گفت مجموعه چراغ های جلو سری هفت جدید تا مدت ها سوژه meme های فضای مجازی خواهند بود! تقریباً بسیاری از ما آماده گریل های بزرگ برای بخش جلوی این خودرو بودیم. اما انتظار چراغ های دوگانه آن را نداشتیم. این یعنی باید با angel eyesهای قدیمی برای همیشه خداحافظی کرد.

بازار چین برای بسیاری از برندهای جهانی مهم است. همانطور که شمار زیادی از خودروسازان اکنون مشغول ساخت خودروهایی چینی پسند هستند، ب ام و هم این موضوع را دست کم نگرفته است. به همین دلیل است که نه تنها آلمانی ها، بلکه آمریکایی ها هم اکنون حضوری فعال در این بازار دارند.

مدل i7 xDrive60 بصورت استاندارد دارای پکیج M اسپرت است. از همین رو می توان به راحتی این مدل را از سایر نمونه های سری هفت جدید متمایز ساخت.

در این مدل، علاوه بر امکان انتخاب رینگ های ۲۰ و ۲۱ اینچی، برخی از پنل های بدنه نیز به رنگ مشکی براق خواهند بود.

فضای داخلی کاملاً متفاوت!

باواریایی ها نام کاکپیت سری هفت جدید را Live Cockpit نامیده اند. فضایی زنده! که با هشتمین نسل از iDrive همراه شده تا تجربه ای بی نظیر از راحتی و لوکس بودن را بتوان تجربه کرد.

در همان ابتدا، صفحه نمایش منحنی آن انسان را به یاد مدل ix می اندازد. سبکی جدید که ب ام و قرار است به طرفدارانش عرضه کند بسیار چشم نواز تر از سایر مدل های قبلی است.

می توان گفت هر قدر باواریایی ها در طراحی خارجی علامت سوال های بسیاری در ذهن قرار می دهند، در فضای داخلی شاهکاری رو به روی ماست که تا سال ها قدیمی نخواهد شد.

کمپانی می گوید تمام کلیدهای بکار رفته در این مدل، تماماً برای سری هفت جدید ساخته شده اند. این بدان معناست که هیچ قطعه اشتراکی در درون کابین یافت نخواهد شد.

کلیدهای کریستالی از این پس پای ثابت فضای داخلی ب ام و ها خواهند بود. اما چیزی که سری هفت جدید را با سایر محصولات این برند متمایز می سازد، فضای عقب آن است.

تعریف دوباره کلمه تجمل!

ردیف دوم صندلی ها در سری هفت جدید موضوع اصلی این خودرو است. ب ام و می گوید اگر خریداران تمایل داشته باشند، آماده است تا یک صفحه نمایش ۳۱.۳ اینچی با رزولوشن 8K را در اختیار آنها قرار دهد!

این نمایشگر بزرگ که در فضای بین دو صندلی جلو قرار گرفته است همراه با کنترل های Amazon Fire TV همراه خواهد بود. این یعنی سرنشینان عقب هیچ فیلم، سریال و مسابقه ای را در طول مسیر از دست نخواهند داد!

هر دو سرنشین عقب می توانند با استفاده از پنل های قرار گرفته در درب های عقب تنظیمات این نمایشگر را در اختیار بگیرند. هر دو سرنشین عقب در حالی که صندلی های خود را با زاویه ۴۲ درجه تنظیم کرده‌اند، می توانند به تماشای تلویزیون بپردازند.

قابلیت خودران سطح Level 2 Plus

همانطور که تصور می شد، سری هفت جدید مجهز به آخرین تکنولوژی های روز در زمینه ایمنی و رانندگی است. یکی از مهم ترین آنها قابلیت خودران سطح Level 2 Plus است.

این قابلیت که تا سرعت ۲۰۰ کیلومتر فعال خواهد بود، چه ویژگی هایی در اختیار مالک قرار می دهد؟ خوب، باید گفت که این سامانه می تواند شتابگیری کرده، جهت خودرو را تغییر داده، ترمز کرده و مسیر خود را به راحتی تغییر دهد.

این سامانه حتی با استفاده از تلمتری GPS قادر است بفهمد پیچ ها در چه موقعیتی هستند و به چه مقدار انرژی ترمز برای در خط نگهداشتن خودرو احتیاج خواهد بود.

اگر این موارد برای شما تعجب برانگیز نیست باید اشاره کنیم که این سامانه با تشخیص تابلوهای سرعت سنج در محدوده سرعت حرکت خواهد کرد و حتی پشت چراغ قرمزها نیز خودرو را متوقف و مجدداً به حرکت در می آورد!

سری هفت جدید حتی در بازار آمریکای شمالی این مجوز را دریافت کرده تا راننده بدون نگهداشتن فرمان تا سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت اجازه دهد خودرو بصورت خودران حرکت کند.

کمترین و بیشترین قیمت

نسخه پایه سری هفت جدید (i7) به قیمت ۱۰۷/۰۰۰ پوند عرضه خواهد شد. این در حالی است که گران ترین مدل این خودرو برچسب قیمت ۱۱۲/۰۰۰ پوندی دارد.

هنوز درباره قیمت مدل های بنزینی، دیزل و هیبرید این خودرو چیزی اعلام نشده است. اما آنطور که گفته می شود هیچ کدام از مدل‌ها قیمتی کمتر از ۸۰/۰۰۰ پوند نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

ایران شانزدهمین خودروساز جهان شد

دانگ فنگ ix7 خودروسازی کارمانیا، دیگنیتی ۷ نفره بازار ایران

با ۱۰۰ لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

طراحی داخلی ریرا منتشر شد ؛ انقلابی در طراحی داخلی خودرو در ایران

طراحی داخلی ریرا نشان می‌دهد که برای اولین بار در ایران، خودروساز ایرانی به سمت یک طراحی متفاوت رفته‌...

گفت و گو با طراح خودرو ری را ؛...

طراح خودرو ری را / خودرو ریرا با توضیح درباره طراحی ظاهری و داخلی این محصول درباره ایجاد یک خط طراحی مشخص برای محصولات...
در هم‌اندیشی ملی فعالان صنعت لجستیک ایران مطرح شد:

صنعت لجستیک کشور از قدیمی بودن تجهیزات رنج می‌برد؛...

یک فعال صنعت لجستیک با بیان اینکه یکی از ضعف های صنعت حمل و نقل کشور وجود نگاه سنتی به آن است، تاکید کرد:...

طراحی ریرا تغییر کرد ؛ همراه مشخصات فنی و...

شرکت ایران خودرو اعلام کرد که طراحی خودرو ریرا یکبار تغییر کرده تا مناسب با شرایط روز شود. بیت ران - گروه صنعتی ایرانخودرو در...

رالی اسکی‌شهیر ترکیه و اولین برد تیم ایرانی در...

رالی اسکی‌شهیر ترکیه با برد صابر خسروی و حامد مجد در کلاس R1-ST فورد فیستا رالی کاپ به پایان رسید. تیم ایرانی حاضر در...

پست‌های مرتبط