با ۱۰۰ لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟

از دست ندهید

بازار خودرو و تاثیر افزایش قیمت بنزین / پژو ۲۰۶ از مرز ۱۰۰ میلیون تومان گذشت

بازار خودرو و تاثیر افزایش قیمت بنزین یکی از موضوعات مهم این روزها ست. بیت ران - هجوم برای خرید...

پورشه می خواهد آلایندگی خودروها را خنثی کرده و از محیط زیست حفاظت کند

با تعریف یک پروژه جدید در آمریکا پورشه می خواهد آلایندگی خودروها را خنثی کرده و از محیط زیست...

چرا موشک خوب می سازیم اما خودرو خوب نمی سازیم ؟

صنعت موشکی ایران طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است این در حالی است که صنعت خودرو...

اگر از سهمیه محدود بنزین بخواهیم ۱۰۰ لیتر را برای سفر کنار بگذاریم، کجا می توانیم برویم؟ شاید در ابتدا ۱۰۰ لیتر ناچیز به نظر برسد، اما با همین بنزین نیز می توانیم به مکان هایی از ایران عزیزمان سفر کنیم که هم بکر باشد و هم خلوتر از بسیاری از مناطق شلوغ و بیشتر شناخته شده.

بیت ران – امین آزاد: به طور متوسط مصرف سوخت خودروهای ایرانی بین ۹ تا ۱۴ لیتر در سیکل ترکیبی است. سیکل ترکیبی نیز عددی است که بر اساس پیمایش ترکیبی داخل شهر و بیرون از شهر محاسبه می شود که خودروها معمولا در داخل شهر بنزین بیشتر و در خارج از شهر به دلیل قرار نگرفتن در ترافیک بنزین کمتری می سوزانند. البته به شرطی که جاده های خارج شهری در پی سفر مردم، زیاد شلوغ نباشند.

براساس بررسی وزارت نفت ایران در سال های پیش از توقف تولید پراید، این خودرو با تولید ۴۰۰ هزار دستگاه در سال تبدیل به خودروی عمومی مردم ایران شده بود. پراید در سال ۱۹۸۰ در شرکت فورد آمریکا تولید شد و در ایران موتور آن با کمی تغیییر در سیستم سوخت رسانی، انژکتوری شد و به این ترتیب در ۱۰۰ کیلومتر ۹لیتر مصرف می کند. خودرویی مانند ۲۰۶ هم چنین مصرفی دارد.

اما خودروهای با موتورهای پرحجم‌تر مانند پژو ۴۰۵ و سمند تا ۱۳ لیتر هم مصرف دارند. با این حال با در نظر گرفتن عددی میانگین، مسافران می توانند به حدود ۴۰۰ کیلومتری محل زندگی خود سفر کنند و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر را نیز برای گشت و گذار کنار بگذارند.

طرح اختصاص بنزین به هر فرد ؛از سامانه مبادله بنزین تا واریز سهمیه به حساب بانکی
بنزین گران نمی شود.

از شهرهای شلوغ در تعطیلات به کجا پناه ببریم؟

حال با در نظر گرفتن این اعداد خسته کننده، آیا شلوغی شهرهای توریستی ایران خستگی را در بدن شما نخواهد گذاشت؟

برای فرار از همین شلوغی هستند بسیاری که ترجیح می دهند در روزهای تعطیل در خانه های‌شان بمانند. ایرج که یکی از همین افراد است، می گوید بهتر است به جای آنکه اعصاب خودم و خانواده ام را با سفر به شهرهای شلوغ خرد کنم، در خانه بمانم و بخوابم. اما برخلاف ایرج، علی که راهنمای تور است و به خاطر شغلش به بسیاری از نقاط ایران سفر کرده است می گوید مناطقی بکر و زیبا در ایران وجود دارد که مردم آنجا را نمی شناسند و اغلب به مشهد اصفهان و شیراز سفر می کنند.

علی می گوید برای آنکه با ۱۰۰ لیتر بنزین به مناطق بکر ایران سفر کنید، تنها باید کمی ماجرا جو باشید. او معتقد است از شمال گرفته تا جنوب، و از شرق گرفته تا غرب مناطقی هستنند که شما می توانید با طی حدود ۴۰۰ کیلومتر به آنجا سفر کنید.

با ۱۰۰ لیتر بنزین به کجا سفر کنیم؟
ورود خودروهای غیربومی گیلان از ساعت ۱۲ روز سه شنبه، ۱۱ خرداد تا ساعت ۱۲ روز دوشنبه، ۱۷ خرداد به استان گیلان ممنوع است.

تهرانی ها به کجا بروند؟

در استان تهران که پر جمعیت‌ترین استان ایران است، مناطقی دیدنی وجود دارد که با دو ساعت رانندگی از هر جای استان می توان به آنجا رسید. یکی از این مناطق دشت وارو است. این دشت در منطقه دماوند قرارگرفته که در زمستان پوشیده از برف است.

در این مسیر مسافران می توانند در روستای پلور اقامت کنند. چهار مسیر معمولا برای رسیدن به دماوند وجود دارد که بهترین آن از طریق روستای پلور در جاده هراز است. دیگر مسیری که می توان برای مسافران در این استان پیشنهاد کرد، نمار ستاق است؛ دشتی وسیع در کنار رودخانه و رشته کوه های البرز. در نزدیکی این منطقه آبشاری هم وجود دارد و اگر کمی ماحراجو باشید، می توانید شب را با چادر زدن کنار این مکان سپری کنید. برای رسیدن به این مکان بهتر است جاده اصلی دماوند – آمل به سمت روستای پلور را طی کنید. البته این منطقه در زمستان بسیار سرد است.

شرق ایران

مشهد شلوغ ترین شهر ایران در تعطیلات به دلیل جنبه های زیارتی است، اما در استان های سه گانه خراسان، شما می توانید با ۱۰۰ لیتر بنزین به مکان هایی سفر کنید که خلوت تر باشد.

یکی از این مکان ها شهر بلقیس در اسفراین واقع در استان خراسان رضوی است. این شهر دارای قلعه ها و تپه های باستانی و تاریخی است. جهت رسیدن به این شهر به سمت اسفراین بروید، اما سه کیلومتر نرسیده به اسفراین، جاده سبزوار را ادامه دهید.

البته شرق ایران بسیار گسترده و وسیع است، پس اگر خواستید در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید که از دیگر استان های شرقی ایران است، کوه خواجه انتخاب مناسبی است که در اطراف زابل قرار دارد. این کوه علاوه بر جنبه های تاریخی، برای مسلمانانف مسیحیان و زرتشتیان مقدس است. این مکان در فاصله حدود سی کیلومتری زابل قرار دارد.

 غرب ایران

غرب ایران از شمال غربی تا جنوب غربی بسیار متنوع است. در آذربایجان مناطق بکر بسیاری وجود دارد. گذشته از شهر تبریز و دریاچه ارومیه و آب های معدنی سرعین که در روزهای تعطیل بسیار شلوغ هستنند و به سختی می توان در آن مناطق محل اقامت یافت، مکان هایی هم هستنند که دیدنی اند، اما چندان شلوغ نیستند. جاده اسالم به خلخال یکی از این مناطق در شمال غربی ایران است.

در آذربایجان قره کلیسا از دیگر مناطق دیدنی محسوب می شود. برای افرادی که از کوه‌نوردی لذت می برندف سفر به این منطقه خالی از لطف نیست. جهت سفر به این مکان می توان در شهر خوی و یا دشت چالدران اقامت کرد. مسیری که می تواند برای سفر شما خاطره انگیز باشد، خوی – چالدران و روستای ضیا الدین است.

از دیگر مناطق دیدنی در شمال غربی ایران، روستای کندوان است؛ روستایی که البته در روزهای تعطیل کمی شلوغ است. کندوان روستایی است که مردمان آن در تپه های سنگی، بزرگ، قیفی شکل و در حفره هایش زندگی می کنند.

اگر کمی خوش شانس باشید می توانید در یکی از این خانه های جالب در روزهای تعطیل اقامت کنید. برای رسیدن به این روستا از تبریز پس از مدتی رانندگی، از مسیر جاده آذر شهر به اسکو و سپس به سمت کندوان روانه شوید.

از لرستان و کردستان کجا رویم؟

البته اگر ساکن مناطقی مانند لرستان یا کردستان باشید، شاید ۱۰۰ لیتر بنزین سفر برای گشت و گذار در آذربایجان کم باشد. ولی در این مناطق نیز مکان هایی دیدنی وجود دارد. برای نمونه در استان لرستان و در نزدیکی خرم آباد و کوه اشتران کوه، در ارتفاع بیش از دو هزار متری، دریاچه ای با نام گهر وجود دارد که در زمستان و پاییز بسیار سرد و در بهار کمی سرد است. در این دریاچه که آبی بسیار سرد دارد، یکی از باکیفیت ترین قزل آلاهای ایران زندگی می کند. برای رسیدن به این مکان پس از رانندگی چند ساعته باید مسیری زیبا را بیش از پنچ ساعت کوه نوردی کنید.

گشت و گذار و چادر زدن در مخمل‌کوه در نزدیکی خرم آباد هم از دیگر تجربه هایی است که می تواند خاطره انگیز باشد. سفر به این جاذبه‌ی طبیعی نیز با سهمیه ۱۰۰ لیتر بنزین برای ساکنان استان لرستان و استان های همسایه امکان پذیر است.

اگر اهل استان کردستان هستید، بهتر است به اطراف دریاچه زریوار سفر کنید. این دریاچه زیبا، پر از پرندگان مختلف است. برای رسیدن به این دریاچه از جاده مریوان – سنندج استفاده کنید. این دریاچه در ۱۲۵کیلومتری سنندج قرار دارد.

مناطق مرکزی

مناطق مرکزی ایران بسیار گسترده و جذاب و رمز آلود است. البته برخی از این مناطق تاریخی نیز در روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شوند. ولی در مناطق مرکزی ایران و در جنوب دشت لوت مکانی با نام کلوت ها وجود دارد؛ جایی با تپه های شنی، که می توانید ساعت ها در آن غلط بزنید! شن های روانی که مانند پنبه نرم‌اند.

در نزدیکی این منطقه‌ی بیابانی، دره ای با نام حنزاب وجود دارد. این منطقه یک نگین سبز با انواع درختان لیمو و مرکبات دیگر به همراه نهرهای روان در دل بیابان است.

از دیگر مناطق جالب و سبز مناطق مرکزی ایران می توان به ییلاق‌های راین از ییلاق‌های کرمان در دامنه کوه های هزار اشاره کرد. این منطقه آبشار بسیار زیبایی دارد. از جمله جاذبه های دره راین درختان چنار کهنسال و مجموعه درختان سرو است.

استان فارس مکان های خلوت هم دارد

استان فارس از دیگر مناطق شلوغ ایران در روزهای تعطیل و فصل تابستان است که شاید از خیر سفر به آن بگذریدف اما در همین مناطق نیز، مکان هایی وجود دارد که بسیار بکر و دست نخورده اند که از آن جمله می توان به شهرستان بوانات روستای عاصمی اشاره کرد. در فاصله ۲۰ دقیقه از این روستا، منطقه پیرگردو وجود دارد که برای مردم منطقه جنبه مذهبی دارد. مردم این منطقه در سفره های هفت سین شاخه ای از درختان سرو این منطقه را می گذارند.

در استان فارس علاوه بر این روستا، منطقه‌ای وجود دارد که از سوی اهالی بهشت گمشده خوانده می شود؛ این بهشت مرودشت نام دارد. این دره در شمال غربی دشت کامفیروز، در میان کوه های مرتفع در مرز انتهایی دهستان های کام فیروز و بیضا در شهرستان های مرودشت و سپیدان قرار گرفته است.

 مناطق جنوبی

در مناطق جنوبی ایران جاده های زیبایی وجود دارد که مناسب سوزاندن ۱۰۰ لیتر بنزین سفر شماست. یکی از این جاده ها، مسیری از بندر خمیر به سوی لار است.

در این جاده شما می توانید با روستاهای متنوع و زیادی برخورد کنید. مسیر تا لار نیمه بیابانی و پر از درختچه های کوچک است، اما هر چه قدر به فیروزآباد نزدیک می شوید، منطقه خنک‌تر و سبزتر می شود.

جاده زیبا ساحلی بوشهر تا بندر عباس از دیگر مسیرهایی است که مسافران را به یاد فیلم های خیابانی آمریکای می اندازد. البته در بین مسیر شما می توانید به مناطق باستانی زیادی که قدمت برخی از آنها تا اشکانیان هم کشیده می شود، برخورد کنید. در این جاده مسافران می توانند از انواع میوه، از خرما گرفته تا گندم و خربزه را ببینند و مناطق کشت این محصولات را هم تماشا کنند.

مناطق شمالی

شمال ایران بسیار  زیبا و جذاب است، اما بسیاری از مسافران برای سفر به مناطقی می روند که شناخته شده و  شلوغند. ولی  در همین شمال ایران مناطقی نیز وجود دارد که در عین زیبایی، خلوت تر هستند. یکی از این مناطق دالان سبز است.

جنگل گیسوم در استان گیلان شما را به یاد دالان سبز می اندازد. منطقه ای که اگر کمی از تجملات دور شوید و بتوانید مانند طبیعت زندگی کنید، خاطره انگیز می شود. برای همین تنها کافی است با ۱۰۰ لیتر بنزین سفر و یکی از همین خودروهای داخلی در مسیر جاده انزلی به تالش به این منطقه برسید. در این جنگل، جاده ای وجود دارد که از میان درختان سرسبز و انبوه گیاهان می گذرد. این مسیر به ابتدای یک منطقه ساحلی و توریستی می رسد که دارای ویلاهای کوچک، ساحلی و خلوت است .در پشت ویلاها جنگل وجود دارد که دارای مرداب‌های کوچک و زیباست.

این منطقه و اکثر مناطقی که به آن اشاره شد تنها بخشی از مناطق دیدنی اما خلوت تر ایران زیبای ما در فصول سفر است که مسافران با یک خودرو و ۱۰۰ لیتر بنزین و با کمی حس ماجراجویی می توانند به آنها برسند.

(مناطق اشاره شده در این گزارش تنها بخشی از مسیرهای خلوت تر در ایام سفر است  که می توان با ۱۰۰ لیتر بنزین سفر به آن مناطق رفت)

بیشتر بخوانید:

زمزمه های بازگشت رنو به ایران

جاده چالوس باز شد ؛ دسترسی در بخشی از مسیر تغییر کرده است

اظهارات رئیس سازمان راهداری درباره نرخ کرایه خودرو های حمل و نقل عمومی

دانگ فنگ ix7 خودروسازی کارمانیا، دیگنیتی ۷ نفره بازار ایران

احتمال ساخت دو قطعه از آزادراه تهران – شمال به صورت یک‌طرفه

کشنده فوتون H5 محصول جدید ایران خودرو دیزل چه ویژگی هایی دارد؟

ارزش جاده‌های کشور‌ ‌اعلام شد؛ تاثیر قیمت قیر بر پروژه های عمرانی

جزئیات جریمه رانندگان بدحساب خودرو در آزادراه های کشور + جدول قیمت عوارض

جاده چالوس و همه زیبایی های گردشی در مسیر آن /۸۸ سالگی جاده پر خاطره

خودرو چینی انتخاب اول چینی ها در کشور خودشان نیست + پرفروش‌ترین خودروها در چین
1 دیدگاه

  1. بازم خوبه شما ۱۰۰لیتر دارید پنج ماهه کارت سوخت من که شکسته تو نوبت چاپه میگن از بعد از عید انجام میشه که بنزین ها به فروش بره کلت سایت اطلاع رسانی هم نداره

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

FMC T5 با ضعیف‌ترین موتور ۱/۵ لیتری توربو دانگ فنگ در ایران به فروش می‌رسد

FMC T5 فردا موتورز یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان در ایران قیمت دارد. خریداران این مبلغ را برای...
بررسی بازار خودرو؛

خودروهای پرفروش چقدر گران شده‌اند؟ / کدام خودروهای چینی...

قیمت خودروهای پرفروش باز هم گران شده است. خودورهای ایرانی روزی دو و نیم میلیون‌تومان و قیمت خودروهای چینی ۵ میلیون‌تومان افزایش داشته است. بیت...
مدیر عامل گروه بهمن در گفت و گو با بیت ران:

قرارداد مهرکام پارس با BMW به کجا رسید؟ 

مدیرعامل گروه بهمن موتور با اشاره به به ماجرای قرارداد مهرکام پارس با BMW از تجربه کار با قالب‌سازان چینی برای اولین بار گفت. بیت...

بی وای دی ATTO3 ؛ ارزان‌ترین خودرو BYD در...

بی وای دی ATTO3 یکی از محصولات چینی است که در بازار اروپا عرضه می‌شود. اما ارزان‌ترین خودرو BYD در اروپا چه قیمت و...
بیت ران گزارش می‌دهد:

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ پیش...

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ کدام خودروها و از سوی چه شرکت‌هایی عرضه خواهند شد؟ جزئیات هزینه‌های گمرکی، سود فروشنده و...

پست‌های مرتبط