گزارش تولید و فروش خودرو سازان بزرگ + خودروهایی که قابلیت عرضه نداشتند

از دست ندهید

هواپیمای سوپرسونیک X-59 ناسا برای پرواز آماده می شود + جزئیات

هواپیمای سوپرسونیک X-59 ناسا که به تازگی تست های انجام شده را با موفقیت پشت سر گذاشته است، برای...

کمک نانوکامپوزیت به تقویت بدنه خودرو اما چگونه؟

شرکت خودروسازی باک (Briggs Automotive Company) با همکاری شرکت هایدال به دنبال کمک نانوکامپوزیت به تقویت بدنه خودرو های...

با انواع شاسی خودرو آشنا شوید

شاسی به عنوان اصلی‌ترین بخش سازه خودرو شناخته می‌شود و باید آن را به عنوان استخوان بندی خودرو دانست. بیت...

با توجه به جزئیات گزارش تولید و فروش خودرو سازان بزرگ مشخص شد خودروهایی که قابلیت عرضه نداشتند، کدام محصولات هستند.

بیت ران – بررسی آمار تولید و فروش دو خودروساز اصلی در آذر ماه امسال نشان می‌دهد که ایران‌خودرو و سایپا در مجموع قریب به ۷۴ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که بالغ بر ۱۵ هزار دستگاه آن تجاری نشده است؛ با احتساب ۲۲۷۵ دستگاه خودرو تکمیل و تجاری شده از محصولات خانواده پژوها و سمندها تولیدی پیش از آذرماه ایران‌خودرو، آمار فروش این دو خودروساز در این ماه (آذر ۱۴۰۰) ۶۰ هزار و ۵۱۰ دستگاه ثبت شده است.

گزارش عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ کشور نشان می‌دهد که ۷۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو در آذر ماه امسال تولید شده است.

از سوی دیگر از مجموع خودروهای تولیدی آذر ماه و پیش از آن (مربوط به ایران‌خودرو) برای ۶۰ هزار و ۵۱۰ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر شده است و ۱۵ هزار و ۷۳۴ دستگاه از تولیدات آذر این دو خودروساز ناقص بر دست آن‌ها مانده و تجاری نشده است.

آمار صدور فاکتور فروش 

طبق آمار ایران‌خودرو از مجموع ۴۲ هزار و ۸۹۴ دستگاه خودرو تولیدی آذرماه و با تکمیل ۲۲۷۵ دستگاه از انواع پژوها و سمندهای تولید ماه‌های پیش از آذرماه، در مجموع برای ۳۹ هزار و ۲۱۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.

با وجود اینکه ایران‌خودرو کمتر از ۳۰۰۰ دستگاه خودروهای ناقص قبلی خود را تکمیل کرده و فروخته است اما نتوانسته از تولیدات آذر ماه ۵۹۵۴ دستگاه را عرضه و تجاری‌سازی کند.

از مجموع تولید ایران‌خودرو در آذر ماه امسال، ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه محصولات خانواده پژو است که با تکمیل ۱۹۷۱ دستگاه تولیدی ماه‌های گذشته، در مجموع ۳۲ هزار و ۲۱ دستگاه از محصولات این خانواده را تجاری کرده است.

تولید محصولات خانواده سمند در نهمین ماه سال ۱۴۰۰ نیز به ۲۲۱۴ دستگاه رسیده است که با تکمیل و تجاری‌سازی ۳۰۴ دستگاه از تولیدات ناقص ماه‌های پیش‌تر، آمار فروش این محصولات را به ۲۵۱۸ دستگاه رسانده است.

البته لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد که همه ۳۰ هزار و ۵۰ دستگاه پژوها و ۲۲۱۴ دستگاه سمندهای تولیدی آذر ماه قابلیت عرضه نداشته و تعداد بیشتری از تولیدات گذشته این محصولات تکمیل و در آمار فروش آذر ماه ثبت شده باشد.

این موضوع می‌تواند در مورد سایر محصولات ایران‌خودرو که در ادامه به آمار تولید و فروش آن‌ها اشاره می‌شود، صدق کند.

طی آذرماه امسال ۴۴۱۱ دستگاه رانا و ۱۱۸۶ تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو تولید شده است. از سوی دیگر برای این محصولات به ترتیب آمار فروش ۲۳۰۷ دستگاه رانا و ۱۱۵۴ دستگاه تارا ثبت شده است. بدین ترتیب تعداد فروش این دو محصول  ۲۱۰۴ دستگاه رانا و ۳۲ دستگاه تارا کمتر از تولید آن‌ها در آذر ماه است.

در حالیکه ۴۳۷۰ دستگاه دنا به تولید رسید تنها ۵۸۱ دستگاه فروخته شد

آمار تولید و فروش در محصول دنا اما بسیار قابل توجه است؛ در حالیکه در آذرماه امسال ۴۳۷۰ دستگاه خودرو دنا تولید شده است، تنها ۵۸۱ دستگاه از این محصول عرضه شده و ۳۷۸۹ دستگاه ناقص باقی‌مانده و قابلیت تجاری‌سازی نداشته است.

این گروه صنعتی در نهمین ماه از سال ۱۴۰۰، ۶۵۱ دستگاه هایما تولید کرده که ۶۳۴ دستگاه آن را فروخته است.

وانت آریسان به سبد محصولات ایران‌خودرو بازگشت اما هنوز عرضه نشده است 

به دنبال اینکه از ابتدای سال جاری، تولید وانت آریسان در گروه صنعتی ایران‌خودرو به جهت بهبود مسائل زیست‌محیطی متوقف بود، مقرر شد تا این محصول به لحاظ کیفیت و قوای محرکه ارتقا پیدا کند و  به سبد محصولات ایران‌خودرو بازگردد.

حال پس از آنکه قریب به هشت ماه جای این خودرو در سبد محصولات این گروه خودروسازی خالی بود، آمار تولیدات آذر ماه نشان می‌دهد وانت آریسان بهبودیافته به چرخه تولید برگشته است. بر این اساس در آذر ماه امسال، ۱۲ دستگاه خودرو وانت آریسان تولید شده اما هنوز به مرحله تجاری‌سازی نرسیده و عرضه نشده است.

گزارش تولید و فروش خودرو سازان بزرگ + خودروهایی که قابلیت عرضه نداشتند
آمار خودروهایی که قابلیت عرضه نداشتند

۹۷۸۰ دستگاه خودرو ناقص سایپا روی دست این خودروساز ماند

در دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در مدت یک ماهه آذر ماه ۳۱ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو تولید شده است. در مقابل برای ۲۱ هزار و ۲۹۵ دستگاه خودرو نیز فاکتور فروش صادر شده است. براین اساس تنها ۹۷۸۰ دستگاه خودرو تنها از تولید آذرماه این خودروساز ناقص باقی مانده و قابلیت تجاری‌سازی نداشته است.

به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در مجموع در آذر ماه سال جاری ۲۹۰۲ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده اما تعداد  فاکتور صادر شده برای این محصول ۱۸۴۷ دستگاه است و ۱۰۵۵ دستگاه آن ناقص باقی مانده است.

در این مدت ۲۶ هزار و ۲۸ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۲۱۴۵ دستگاه شاهین تولید شده است که به ترتیب برای ۱۷ هزار و ۴۵۲ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۹۹۶ دستگاه شاهین صورت مالی ثبت شده است.

از تولیدات تیبا ۸۵۷۶ دستگاه محصولات خانواده تیبا و ۱۴۹ دستگاه شاهین به مرحله عرضه نرسیده‌اند.

به گزارش ایسنا، آمار تولید خودروهای ناقص در شرایطی به تدریج در حال افزایش است که پس از عدم توجه خودروسازان به هشدار سازمان بازرسی مبنی بر پایش روند تجاری‌سازی و تکمیل خودروهای ناقص، سازمان مذکور دو شرکت ایران خودرو و سایپا را برای ارائه توضیحاتی در خصوص عدم اعتنا به افزایش خودروهای ناقص و عدم تکمیل آن‌ها، فراخوانده است؛ ضمن اینکه به استناد آمار تولید و فروش و همچنین افزایش خودروهای ناقص ۹ ماهه ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ هزار دستگاه خودرو تولیدی ایران‌خودرو و سایپا از تولیدات امسال خودروسازان تاکنون تجاری نشده و ناقص کف پارکینگ خودروسازان باقی مانده است.

بیشتر بخوانید:

جایگزین پراید در راه بازار / هر آنچه از خودرو ارزان ایران خودرو می‌دانیم

رسپکت بهمن موتور در بازار خودرو چین از دنا ارزان‌تر است؛ اما در ایران چطور؟

لوبیای سحرآمیز کرمان موتور؛ خودرو جک اس پنج جدید خطرناک می‌شود

بهترین روغن موتور ایرانی چیست؟ راهنمای انتخاب روغن موتور

هدف از طراحی مگا پلتفرم سایپا چیست؟ / جایگزین پراید چه زمانی وارد بازار خواهد شد؟

دیگنیتی بهمن موتور در بازار خودرو چین مشتری دارد؟

دلایل لرزش موتور خودرو را بشناسید + راه حل

فیدلیتی بهمن موتور و حاشیه های پیش از ورود به بازار خودرو ایران

دلیل تاخیر در تولید خودرو سایپا آریا / موتور محصول جدید سایپا چیست؟

تحویل ندادن ساینا اس به مشتریانی که ماه هاست تکمیل وجه کرده‌اند‌

ستاره کیفی وانت های تولید داخل + قیمت خودرو وانت در بازار و کارخانه

طرح اختصاص بنزین به هر فرد؛ از سامانه مبادله بنزین تا واریز سهمیه به حساب بانکی

همه چیز درباره روغن موتور کاسترول + وضعیت کاسترول در ایران

۵ نشانه که می‌گوید خودرو شما نیاز به تعویض روغن موتور دارد

هر آنچه درباره انواع روغن موتور باید بدانید

کم شدن روغن موتور نشانه چیست؛ چرا موتور ماشین روغن کم می‌کند؟

افزایش 18 درصدی قیمت خودرو + قیمت کارخانه ایران خودرو و سایپا

از آتش سوزی و فراخوان‌های شاهین تا خودرو جدید ایرانی

حذف کاتالیزور خودرو مفید یا مضر؟ تجربه حذف کاتالیزور EF7 + قیمت کاتالیزور

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

آخرین خبر از واردات خودرو ؛

پاسخ به ابهامات واردات خودرو لادا روسیه / پای گروه بهمن در میان است؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر واردات لادا روسیه دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو توضیحاتی داد. وی همچنین از...

سهام پارس خودرو به صورت بلوکی واگذار می شود؛...

شرکت سایپا آگهی فراخوان متقاضیان جهت واگذاری سهام شرکت پارس خودرو را منتشر کرده است. کدام شخص حقیقی یا حقوقی می تواند مالک بعدی...

کشنده پیلسان بررسی شد؛ چقدر ارزش خرید دارد؟

کشنده پیلسان با موتور و گیربکس ارتقا یافته قرار است وارد بازار شود. این کشنده تحت لیسانس شرکت مان چه مشخصات ظاهری و فنی...

آخرین اخبار از واردات کامیون ؛ شرط اسقاط کامیون...

واردات کامیون شرایطی دارد که باعث شده است کامیون های وارد شده در گمرک کشور خاک بخورند. در آخرین اخبار شرط اسقاط کامیون گره...

بازار خودرو ترکیه از امروز محدود خواهد شد

بازار خودرو ترکیه امروز با شوک خبری بزرگی بیدار شد. روز گذشته رسماً اعلام شد که از امروز خریداران خودروهای صفر کیلومتر بلافاصله نمی‌توانند...

پست‌های مرتبط