تانک کرار تحویل نیروی زمینی سپاه شد؛ با تانک تی ۷۲ ام ارتقا یافته آشنا شوید

از دست ندهید

پیش فروش تارا ایران خودرو کلید خورد + قیمت و جزئیات فنی

شرکت ایران خودرو اعلام کرده است که پیش فروش تارا آغاز شده است. در ادامه جزئیات فنی این سدان...

قیمت بلیت هواپیما کاهش پیدا کرد + جدول نرخ های جدید

بنابر اعلام دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی قیمت بلیت هواپیما کاهش پیدا کرد. جدول نرخ های جدید را در این گزارش...

کلاهبرداران با شگردی جدید در بازار خودرو ؛ کاهش قیمت مونتاژی‌ها

قیمت ها در بازار خودرو در حالی رو به کاهش است که کلاهبرداران با شگردی جدید به دنبال ادامه...

تانک کرار تحویل نیروی زمینی سپاه شده است. در این گزارش با تانک تی ۷۲ ام ارتقا یافته آشنا شوید.

بیت ران – تانک‌های کرار تحویل شده به نیروی زمینی سپاه در حقیقت تانک‌های تی ۷۲ ام این نیرو هستند که با توجه به سفارش و نیازمندی نزسا توسط وزارت دفاع ارتقا داده شده اند.

تانک پیشرفته کرار (تی ۷۲ ام ارتقا یافته) تحویل نیروی زمینی سپاه شد و برای نخستین مرتبه به صورت رسمی در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ عملیاتی شد.

نمونه اولیه تانک کرار در سال ۱۳۹۵ رونمایی شد و پس از آن قرار شد تا این تانک به یگان های زرهی نیروی زمینی ارتش و سپاه تحویل شود.

در همین راستا سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در اردیبهشت ماه سال ۹۶ از سفارش این تانک توسط نیروی زمینی سپاه و هم چنین ارتقا سایر تانک های تی ۷۲ این نیرو به استاندارد تانک کرار خبر داده بود.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی زمینی سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , نمونه اولیه تانک کرار

اما روند تحویل دهی این تانک چند سالی طول کشید که علت هم نصب برخی سامانه ها و برطرف شدن برخی ایرادات مورد نظر نیروی زمینی سپاه روی تانک کرار بود.

هم اکنون با اجرای سفارشات نزسا روی نمونه اولیه کرار، تانک مورد نظر این نیرو، در اختیار  یگان‌های زرهی سپاه قرار داده شده است.

تانک‌های کرار تحویل شده به نیروی زمینی سپاه، در حقیقت نمونه ارتقا یافته تانک‌های تی ۷۲ ام این نیرو هستند که توسط صنایع زرهی بنی هاشم وزارت دفاع ارتقا پیدا کرده‌اند.

لازم به ذکر است که سایر تانک‌های تی ۷۲ ام نزسا نیز برای ارتقا به وزارت دفاع تحویل شده‌اند.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی زمینی سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , نمونه در حال ارتقا تانک تی ۷۲ ام سپاه در صنایع زرهی بنی هاشم وزارت دفاع

تانک تحویل داده شده به نیروی زمینی سپاه به پوش‌های خاصی برای برای مقابله با امواج حرارتی مجهز است و می تواند خود را از دید جستجوگرهای حرارتی نیز پنهان کند.

همچنین این تانک‌ها مجهز به سامانه‌های ناوبری GPS هستند.

سپاه پاسداران | سپاه , نیروی زمینی سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , تانک‌های تی ۷۲  ام ارتقا یافته نیروی زمینی سپاه به همراه پوشش حرارتی 

علاوه بر این روی برجک تانک‌ تحویل داده به سپاه، جایگاه نصب سیستم حفاظتی دفاع فعال برای مقابله با موشک ها و پرتابه های ضد زره است.

این سیستم که از نوع سامانه های Soft Kill ( مقابله نرم) است، در حال طی کردن مراحل نهایی تست خود بوده و پس از ارزیابی‌های نهایی روی برجک تانک نصب می شود.

با نصب این سامانه تانک های تی ۷۲ ام ارتقا یافته نیروی زمینی سپاه قادر خواهند بود انواع پرتابه های ضد زره هدایت شونده را قبل از رسیدن از طریق اخلال روی سامانه های هدایت کنند موشک منحرف کنند و به این ترتیب این تانک ها ماندگاری بیشتری در صحنه رزم خواهند داشت.

تانک کرار تانک تی ۷۲ ام ارتقا یافته ایران

تانک های تی ۷۲  ام ارتقا یافته نیروی زمینی سپاه در حال تست سامانه دفاع فعال 
تانک کرار تانک تی ۷۲ ام ارتقا یافته ایرانمحل نصب سامانه دفاع فعال روی تانک تحویل داده شده به نیروی زمینی سپاه

همچنین تانک‌های تحویل داده شده به سپاه قادرند تا در سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز با دقت بالا اهداف خود را مورد اصابت قرار دهند.

آنطور که خبرنگار دفاعی تسنیم کسب اطلاع کرده است، نمونه دیگری از تانک های کرار که در حقیقت تانک‌های تی ۷۲ اس ارتقا یافته هستند، به نیروی زمینی ارتش تحویل شده‌اند.

ویژگی های تانک کرار

از جمله ویژگی های تانک کرار می توان به  تجهیز به سامانه فاصله‌یاب لیرزی، تجهیز به رایانه بالستیک، قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق، امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی، دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف، توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت زیر آب، تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک، حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی اشاره کرد.

در بخش تجهیزات هدف گیری و اپتیکی نیز کرار از سیستم کنترل آتش کامپیوتری نسل سوم برخوردار است و سیستم های نظارت و هدفگیری توپچی آن شامل سامانه نظارت و هدفگیری در شب ۱K۱۳-۴۹ متعلق به تانک تی ۷۲ (به عنوان سایت ثانویه) و سیستم نظارت و هدفگیری چند کاناله ساخت صنایع الکترونیک ایران (به عنوان سایت اصلی توپچی) است.

سامانه ۱K۱۳-۴۹ به جهت قابلیت هدایت لیزری موشک های توپ پرتاب مورد استفاده در کرار روی این تانک باقی مانده و جهت هدایت موشک تندر استفاده می‌شود.

تانک کرار تانک تی ۷۲ ام ارتقا یافته ایران

تسلیحات تانک کرار

در بخش تسلیحات این تانک با توپ ۱۲۵ میلی متری استاندارد تی ۷۲ مسلح شده است که سلاحی کارآزموده و مطمئن محسوب می شود و می تواند طیف متنوع و گسترده ای از مهمات را به سمت اهداف مختلف شلیک کند.

تانک‌های سفارش داده شده توسط نیروی زمینی سپاه مجهز به تیربار فرماندهی NSVT با کالیبر ۱۲/۷ م م  کنترل از راه دور است که  کاربر آن می‌تواند به راحتی و از درون خود تانک آن را فعال کرده و به سمت اهداف مورد نظر تیراندازی کند. همچنین این تانک مجهز به تیربار ۷/۶۲ م م PKT هم محور با توپ اصلی است.

بیشتر بخوانید:

مهمترین پهپادهای جهان را بشناسید

با برترین موشک‌های هوا به زمین آشنا شوید

آشنایی با جت جنگنده J-20 چنگدو

هواپیمای جاسوسی SR-71 بلک برد

رایزنی‌های ایران در روسیه برای خرید تسلیحات / بالگرد و جنگنده های جدید در راه ایران؟

در رزمایش فاتحان خیبر از چه خودرو و تجهیزاتی استفاده شد؟

جنگنده نسل پنجم روسیه؛ مسکو در پی مشتری خارجی برای «چک‌میت»

جنگنده جدید روسیه که قرار است رقیب اف-۳۵ آمریکایی باشد رونمایی شد

دنا ناوشکن ایرانی نیروی دریایی ارتش، چگونه ساخته شد؟

پهپاد کمان۲۲ جدیدترین پهپاد رزمی ایران + همراه جزئیات فنی

سوخو ۳۵ به ناوگان نیروی هوایی افزوده خواهد شد؟

شاسی بلند هیبریدی آرکیوس برای کاربری نظامی / همراه مشخصات فنی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

تیگو ۸ پرو با قیمتی پُررو / واقعیت‌ها درباره آمار فروش و قیمت این خودرو در کشورهای همسایه

تیگو ۸ پرو با قیمت نجومی خود کاری کرد که مفصل‌هایمان از هم جدا شد. زمانی که تعداد صفرهای...

سایپا تراکتور تولید می کند / تفاهم‌ نامه همکاری...

طی تفاهم‌ نامه همکاری بین سایپا و تراکتورسازی تبریز ، در سایت سوریه سایپا تراکتور و دیگر محصولات شرکت تراکتورسازی تبریز تولید خواهد شد. بیت...

گرانترین پیکان در بازار خودرو + جدول قیمت پیکان...

با وجو آنکه چندین سال از توقف تولید پیکان در کشور می گذرد، اما هنوز این خودرو خریدار دارد. طبق جدول قیمت پیکان در...

امن‌ ترین خط هوایی جهان + ایمن‌ترین خطوط هوایی...

با بررسی سایت ایرلاین ریتینگ ، امن‌ ترین خط هوایی جهان و نیز فهرست ایمن‌ترین خطوط هوایی ارزان قیمت در سال ۲۰۲۲ مشخص و...

نمایشگاه موتورسیکلت و تجهیزات جانبی چگونه بود؟ + از...

نمایشگاه موتورسیکلت با نمایش موتورسیکلت‌هایی مانند طرح هارلی، وسپا، پیاجو و پژو بسیار جذاب بود اما چه شرکت هایی در این نمایشگاه حاضر بودند...

پست‌های مرتبط