فاجعه‌ای به نام سوزوکی بالنو / صفر ستاره ایمنی برای هاچبک اقتصادی ژاپنی‌

از دست ندهید

ثبت‌نام مالکان خودرو و موتورسیکلت بدون کارت سوخت + جزئیات

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران: مالکان خودرو و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت از ساعت ۲۴ هشتم اردیبهشت می‌توانند...

افزایش قیمت خودرو در بازار؛ دلایل پشت پرده و حواشی عجیب و غریب

کارشناسان معتقدند افزایش قیمت خودرو بیشتر ناشی از کاهش تولید،افزایش تقاضا،کسب سود از خرید خودرو، ممنوعیت واردات خودرو و...

چرا ۳۰۰۰ کانتینر لوازم یدکی خودروسازان در چابهار خاک می‌خورد؟

گمرک اعلام کرده تا آخر اسفند به دو خودروساز فرصت می‌دهد تا ۳۰۰۰ کانتینر کالاهای یدکی خود را از...

امروزه اکثر خودروهای تولیدی از لحاظ ایمنی در سطح بالایی قرار دارند و در تصادفات رخ داده می‌توانند به خوبی از جان سرنشینان خود دفاع کنند. اما هاچبک سوزوکی بالنو در تست شاخه لاتین انکپ بسیار ضعیف ظاهر شده و نتوانسته حتی یک ستاره از این موسسه دریافت کند!

بیت ران – امروزه اکثر خودروهای تولیدی از لحاظ ایمنی در سطح بالایی قرار دارند. در تصادفات رخ داده می‌توانند به خوبی از جان سرنشینان خود دفاع کنند. اما گاها مدل‌هایی نیز پیدا می‌شوند که عملکرد بسیار ضعیفی در تست‌های ایمنی از خود به نمایش می‌گذارند. هاچبک سوزوکی بالنو یکی از این مدل‌هاست که در تست شاخه لاتین انکپ بسیار ضعیف ظاهر شده و نتوانسته حتی یک ستاره از این موسسه دریافت کند.

عملکرد سوزوکی در ایمنی افتضاح است؟

این اولین بار نیست که محصولی از سوزوکی در تست‌های لاتین انکپ عملکرد ناامیدکننده‌ای ارائه می‌کند. زیرا همین دو ماه قبل بود که مدل سوئیفت نیز با صفر ستاره ایمنی تست‌های این موسسه را ترک کرد. قبل‌تر و در اواخر سال ۲۰۲۰ هم مدل S Presso از سوزوکی در کسب ستاره ایمنی از انکپ ناکام باقی مانده بود.

سوزوکی بالنو در آمریکای لاتین بطور استاندارد از دو ایربگ بهره می‌برد. با وجود این در تست محافظت از سرنشین بزرگسال موفق به دریافت امتیاز ضعیف ۲۰ درصد شده است. در بخش محافظت از خردسالان وضعیت حتی از این هم بدتر بوده و امتیاز آن به ۱۷ درصد تنزل پیدا کرده است. نگاهی دقیق‌تر به نتایج موجود نشان می‌دهد محافظت بالنو از سر و گردن سرنشینان مناسب است. اما احتمال صدمه دیدن زانوی راننده و سرنشین کناری به علت مچاله شدن قسمت پایین کابین بالاست.

سوزوکی بالنو در برخورد جانبی ضعیف ظاهر شده و در محافظت از سینه سرنشینان شکست خورده است. این خودرو در بخش حفاظت از اثر شلاقی هم بدلیل نبود ملزومات جذب ضربه در پشت، نمره خیلی پایینی را دریافت کرده است. نکته تامل‌برانگیز اینکه این خودروی ارزان‌قیمت ژاپنی فاقد تجهیزات محافظت از سر است، به همین خاطر لاتین انکپ از انجام تست برخورد جانبی با ستون صرف نظر کرده است.

انتقاد دبیر ارشد لاتین انکپ از سوزوکی

آقای الخاندرو فوراس، دبیر ارشد لاتین انکپ عملکرد ضعیف بالنو تنها چند هفته پس از سوئیفت را بسیار مایوس‌کننده نامیده و از کم توجهی سوزوکی به مشتریان این منطقه انتقاد کرده است. این موسسه در کنار سوزوکی بالنو، نسخه سدان تویوتا یاریس را نیز ارزیابی کرده است. این خودرو که در برزیل و تایلند تولید می‌شود، موفق به کسب فقط یک ستاره ایمنی از پنج ستاره ممکن شده است.

ناگفته نماند مدل پایه سوزوکی بالنو در اروپا با ۶ ایربگ به فروش می‌رسد و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در آن موجود است. با اتکا به این تجهیزات بالنو توانسته از یورو انکپ سه ستاره ایمنی دریافت کند.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم در حال حاضر تکنولوژی‌های مربوط به پیشگیری از تصادف نیز امتیازات خاص خود را دارند و نبود آنها باعث افت امتیاز می‌شود. همچنین دارا بودن ایربگ و کابین مستحکم دیگر به معنای ایمنی بالا و کسب امتیازی مناسب نیست. حال تصور کنید خودرویی هم فاقد تکنولوژی‌های پیشگیری از تصادف و تجهیزات ایمنی مناسب است و هم کابین آن در تصادفات به راحتی از هم می‌پاشد. امتیاز ایمنی چنین خودرویی باید چند باشد آقای مطمئن؟

منبع: دیجیاتو

بیشتر بخوانید:

شورلت کوروت جدید با یک موتور هیولا

 
1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

گیربکس شاهین سایپا در حال توسعه؛ همه چیز درباره گیربکس شش سرعته دستی شاهین

گیربکس شاهین سایپا از کجا آمده و عملکردش چگونه است؟ آیا این همان نمونه ارتقا یافته پراید است؟ عملکرد...
مدیر عامل ایپکو به بیت ران خبر داد:

افزایش پیمایش دنا هیبریدی / تولید موتور خودروی سبز...

مدیر عامل ایپکو با اعلام افزایش پیمایش دنا هیبریدی ، از صنعتی شدن موتور خودروی سبز در سال آینده و تولید خودروی هیبریدی افزایش...
هر آنچه باید از دیار BJ40 پیش از ورود به بازار خودرو ایران بدانیم

دیار BJ40 از سوی دیار خودرو به بازار خواهد...

دیار BJ40 با موتور ۲ لیتری توربو و سیستم انتقال نیروی پارت‌تایم چهار چرخ در تلاش است تا در بازار جایی برای خود باز...

کدام خودروها در بورس کالا عرضه می‌شوند؟ / آخر...

این هفته در سه روز محصولات دو شرکت خودروسازی در بورس کالا عرضه خواهد شد. کدام خودروها و در چه روزی در بورس کالا...

داستان تیونینگ دنا توسط کوروش منصوری

کوروش منصوری قصد داشت تا با همکاری با شرکت ایپکو محصولات ایران خودرو را تیونینگ کند اما چرا این اتفاق رخ نداد؟ بیت ران -...

پست‌های مرتبط