بازار خودرو ترکیه چگونه است؟ / خودروهایی که با ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان خرید

از دست ندهید

تحویل سانتافه به جای النترا

شرکت کرمان موتور به خریداران النترا اعلام کرد که در صورتی که این خریداران از طرح پیشنهادی این شرکت...

ابطال کارت هوشمند سوخت پیشین خودروهای پلاک معلولان و جانبازان

با توجه به اطلاعیه تازه منتشر شده از جانب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، کارت هوشمند سوخت پیشین...

خودروهای پرنده ؛ مهمان‌های نه چندان دور آسمان

این روزها شرکت‌های زیادی از ورود ساخت خودروهای پرنده صحبت می‌کنند، حتی آنیل ناندوری یکی از مدیران اینتل می‌گوید...

بازار خودرو در ترکیه طی سال‌ های گذشته فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. در یکسال گذشته خودروهای صفر کیلومتر در این بازار گران‌تر از گذشته شدند و بازار خودروهای دست دوم رونق بیشتری گرفتند. این رونق در بازار خودروهای دست دوم ترکیه تا چند ماه پیش ادامه داشت. تا اینکه دولت مصوبه کاهش نرخ مالیات خودروهای صفر کیلومتر را وضع کرد.

بیت ران – محمد فتح‌اللهی: بازار خودرو در ترکیه دچار یک شوک بزرگ شد. شوکی که ناشی از کاهش شدید قیمت خودروهای صفر کیلومتر بود. بطوری که خریداران خودرو صفر کیلومتر در ماه های گذشته نسبت به امروز (بسته به نوع خودرو) تا ۲۰۰ میلیون تومان هم کاهش قیمت را تجربه کردند.

چند نکته درباره بازار خودرو در ترکیه

بهتر است قبل از هر چیز چند مورد اساسی را در مورد بازار خودرو ترکیه بدانیم. هر چقدر در طول ده سال گذشته تعداد مرسدس بنزها، BMW ها و آئودی ها در این کشور زیاد بود، این روزها فیات ها، پژو ها رنو ها و… در شهرهای این کشور فرمانروایی می کنند.

چرا که مالیات خودرو در طول سال های گذشته به شدت افزایش یافته بود و طبیعتاً قیمت خودرو صفر کیلومتر در این بازار نیز افزایش پیدا کرد. بطوری که اکنون با پول خرید یک BMW مدل 320i Sedan در ارزان ترین نسخه (اسپرت لاین) معادل ۷۱۵/۶۰۰ لیر (۲/۱۱۸/۱۷۶/۰۰۰ تومان) می‌توان یک خانه لوکس خرید. خانه‌ ای ۱۱۵ متری و ۳ اتاق خوابه که تنها با چند دقیقه پیاده روی می‌توان به ساحل دریای مرمره رسید!

در هنگام خرید یک خودرو دست دوم در بازار خودرو ترکیه به چه نکاتی توجه کنیم؟

بهترین راه خرید خودرو دست دوم در بازار خودرو ترکیه مراجعه به سایت‌هایی نظیر Arabam.com یا Sahibinden.com است. با یک جستجوی ساده و فیلتر کردن اطلاعات مورد نظر خود نظیر قیمت درخواستی، مدل خودرو دلخواه و… می توانید به نتایج مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

اما علاوه بر سایت های خرید و فروش خودرو در کشور ترکیه، محل هایی نیز برای این کار در نظر گرفته شده اند. یکی از مشهورترین این مراکز، Oto & Ticaret Merkezi واقع در محله Bağcılar شهر استانبول است. در این مرکز تعداد بیشماری نمایشگاه خودرو وجود دارد که در آن انواع خودروهای دست دوم به فروش می رسد.

در این مرکز شما برخلاف سایت های اینترنتی می توانید خودرو دلخواه خود را از نزدیک مشاهده کنید. اما مراجعه به سایت های اینترنتی یک مزیت مهم نیز برای شما دارد. این مزیت خرید بدون واسطه و مستقیم از فروشنده خودرو است.

خرید خودرو از سایت های خرید و فروش خودرو در ترکیه چگونه است؟

بهتر است این موضوع را با ذکر مثالی بیان کنیم. فرض کنید خودرو مورد علاقه شما یک رنو مگان نسل چهارم (مدل ۲۰۱۶ به بالا) است. شما آگهی های بسیاری در سایت های خرید و فروش خودرو در بازار خودرو ترکیه دیده اید. بالاخره یک خودرو در میان آگهی های موجود نظر شما را جلب کرده است و تمایل دارید آن را بیشتر بررسی کنید.

نمونه یک آگهی خودرو در سایت های خرید و فروش اتومبیل در بازار خودرو ترکیه
نمونه یک آگهی خودرو در سایت های خرید و فروش خودرو در بازار خودرو ترکیه

اطلاعات فروشنده خودرو در بخش توضیحات آگهی وجود دارد. با فروشنده تماس گرفته و قراری برای مشاهده خودرو می گذارید. روز موعود فرا می رسد و خودرو را در حضور فروشنده مشاهده می کنید.

خودرو از نظر ظاهری بدون عیب و نقص است. اما شما احتمالاً در زمینه کارشناسی خودرو بی تجربه هستید. برای این کار، مراکزی در کشور ترکیه وجود دارند که به آنها Oto Ekspertiz (مرکز کارشناسی خودرو) می گویند.

در این مراکز با هزینه کمتر از ۵۰۰ لیر (که شما می بایست پرداخت کنید) خودرو مورد نظر شما را کارشناسی می کنند. بدنه، موتور، شاسی و بسیاری از موارد دیگر از جمله درصد عملکرد موتور (خودرو کارکرده در مقایسه با خودرو صفر عملکرد صد درصدی روز نخست را ندارد) بررسی می شوند.

نمونه ای از تصویر برگه کارشناسی خودرو در بازار خودرو ترکیه
نمونه ای از تصویر برگه کارشناسی خودرو در بازار خودرو ترکیه

در پایان این بررسی، مرکز کارشناسی خودرو به شما گزارش کتبی می دهد. همانطور که در تصویر فوق مشخص است، در این گزارش به تمامی موارد خودرو اشاره شده است.

نکات مهم در زمان خرید خودرو در بازار خودرو ترکیه

در زمان مشاهده آگهی خودرو حتماً به کلمه Hasar Kaydı (خسارت ثبت شده خودرو) و مبلغ آن توجه کنید. اگر خودرو مورد نظر شما تصادفی باشد، در بخش خسارت ثبت شده آن مبلغی ذکر شده است. برای مثال فرض کنیم این مبلغ ۵/۰۰۰ لیر است. این یعنی خودرو مورد علاقه شما در گذشته تصادفی داشته است که شرکت بیمه بابت آن این مبلغ را پرداخت کرده است.

هر چه مبلغ خسارت ثبت شده خودرو بالاتر باشد (معمولاً از ۱/۰۰۰ لیر به بالا) یعنی خودرو دلخواه شما تصادف شدید تری در گذشته داشته است.

در برخی از آگهی ها فروشنده بجای Hasar Kaydı از کلمه Tramer Kaydı استفاده می کند. در حقیقت Tramer Kaydı همان میزان خسارت ثبت شده برای خودرو است. Tramer به مرکزی گفته می شود که میزان خسارت خودرو در آنجا ثبت شده است.

موارد دیگری که باید به آنها توجه کرد، اطلاعات مربوط به بیمه خودرو است. در کشور ترکیه به بیمه بدنه Kasko Sigorta و به بیمه شخص ثالث Trafik Sigorta می گویند. شما می بایست پس از خرید خودرو، بیمه بدنه و شخص ثالث را انجام دهید. این رقم بسته به شرکت های بیمه از ۳/۰۰۰ لیر شروع می شود و بیمه قبلی خودرو قابل استفاده نخواهد بود.

پس از کارشناسی خودرو چه کارهایی برای خرید خودرو باقی می‌ماند؟

شما خودرو مورد نظر خود را در آگهی ها پیدا کردید. فرض کنیم در توضیحات آگهی نوشته شده بود که خودرو دارای دو لکه رنگ است و درب موتور آن نیز تعویض شده است. کارشناسی خودرو هم مواردی به غیر از این را به شما گزارش نمی دهد.

مبلغ پرداختی در ازای خرید خودرو هم از نظر شما قابل قبول است و تصمیم گرفته اید این خودرو را خریداری کنید. تنها اقدامی که باید انجام دهید، مراجعه به نزدیک ترین Noter (محضر) است.

در Noter کار انتقال وجه (نقدی یا واریز کارت به کارت) را انجام می دهید. Noter کارت قبلی خودرو را از فروشنده می گیرد و کارت جدید را همان جا به نام شما صادر و تحویل می دهد. از آنجایی که در کشور ترکیه چیزی به نام قولنامه مرسوم نیست، سند جدید خودرو چند دقیقه بعد برای شما صادر می شود و شما تمام امور مربوط به خرید خودرو را انجام داده اید! اگر خودرو بدهی مالیاتی یا جریمه ای هم داشته باشد، فروشنده در Noter آن را پرداخت می کند.

فروشنده باید پلاک های قبلی خودرو را به Noter تحویل دهد و این مرکز برگه ای به شما می دهد که مجوز تردد موقت و اخذ پلاک جدید نام دارد. با برگه ای که دریافت می کنید می بایست خود را به نزدیک ترین Şoförler Odası (اتاق رانندگان) محل زندگی خود برسانید.

شما برای دریافت پلاک جدید مبلغ ۳۴ لیر در Noter و ۵۰ لیر در Şoförler Odası پرداخت خواهید کرد. پس از تسلیم برگه دریافت پلاک جدید به Şoförler Odası کمتر از ۱۰ دقیقه دیگر پلاک جدید شما آماده است. آن را تحویل گرفته و روی خودرو خود نصب کنید. دیگر هیچ کاری باقی نمانده است و از رانندگی با خودرو جدید خود لذت ببرید.

آیا پلاک دریافتی من با پلاک یک شهروند ترک متفاوت است؟

اگر ساکن شهر استانبول هستید، پلاک تمامی خودروها با رقم 34 شروع می شود. تفاوتی ندارد که شما شهروند ترکیه باشید یا خیر یا اینکه در قسمت اروپایی زندگی می کنید یا آسیایی. پلاک های شهر استانبول با این رقم آغاز می شوند و در ترکیب با حروف و اعدادی دیگر، شماره نهایی پلاک خودرو شما را تشکیل می دهد.

ارقام ابتدایی شروع شماره پلاک در کشور ترکیه معرف استانهای این کشور براساس حرف الفا است. استان Adana با شماره 1 آغاز شده و شماره 81 مربوط به استان Düzce است.

برای نمونه، پلاک استان آنتالیا با شماره 7، استان ازمیر با شماره 35 و استان وان با شماره 65 شروع می شود. اما برای شما که یک خارجی ساکن کشور ترکیه هستید، پلاک M (به معنای مسافر) صادر خواهد شد.

یعنی اگر ساکن شهر استانبول هستید، دو رقم ابتدایی پلاک خودرو شما با رقم 34 شروع شده و در ادامه با حرف M ادامه خواهد یافت. حرف بعدی پس از M مربوط به محلی است که حوزه مالیاتی خودرو به آن مربوط می شود. از آنجایی که شما یک خارجی مقیم ترکیه هستید، پلاک خودرو شما حروفی بین MA تا MZ خواهد بود. تمامی خودروهای تحت مالکیت خارجی ها در کشور ترکیه تحت نظارت اداره مالیاتی Gayrettepe در منطقه Beşiktaş شهر استانبول هستند.

نمونه پلاک یک شهروند خارجی (ایرانی یا غیر ایرانی) ساکن استانبول در بازار خودرو ترکیه
نمونه پلاک یک شهروند خارجی (ایرانی یا غیر ایرانی) ساکن استانبول در بازار خودرو ترکیه

خودرو پلاک M را می‌توانیم به فرد ترک بفروشیم؟

برای فروش خودروی خود که با پلاک M مجوز تردد دارد، نگران نباشید. شما هر زمانی که مایل باشید می توانید این خودرو را به فرد ترک یا یک خارجی مقیم ترکیه بفروش برسانید.

در کشور ترکیه پلاک های خارجی دو دسته اند. پلاک های M که متعلق به فردی است که اقامت این کشور را بدست آورده؛ و خودروهایی با پلاک اتحادیه اروپا یا غیره که هزینه گمرکی را برای دریافت پلاک ترک پرداخت نکردند. دسته دوم، همچنان با پلاک خارجی می توانند در جاده های این کشور تردد داشته باشند. این خودروها معاف از مالیات بوده و دوربین های مربوط به عوارضی اتوبان ها این پلاک ها را شناسایی نمی کنند.

قیمت این خودروها هم در مقایسه با خودروهای پلاک M و ترک بسیار پایین تر است. چرا که این خودروها را یک فرد ترک نمی تواند خریداری کند. این خودروها تنها بصورت خارجی به خارجی دست به دست و خرید و فروش می شوند. از همین رو، فروش آنها بسیار سخت است.

این خودروها معمولاً کارکرد بالایی دارند. اما به دلیل قیمت های وسوسه کننده خارجی های مقیم این کشور این خودروها را خریداری می کنند.

در تصویر زیر تفاوت قیمت دو ب‌ام‌و را می توان مشاهده کرد. هر دوی این خودروها 330d (دیزلی) هستند. مدل کوپه (اتاق E92) با پلاک خارجی تنها ۵۴/۰۰۰ لیر (معادل ۱۵۹/۸۴۰/۰۰۰ میلیون تومان) قیمت دارد. این در حالی است که مدل سدان (اتاق E90) که پلاک ترکیه را دریافت کرده اما دو سال از مدل کوپه نیز قدیمی تر است ۲۸۵/۰۰۰ لیر (۸۴۳/۶۰۰/۰۰۰ میلیون تومان) قیمت خورده است.

نرخ مالیات سالانه خودرو در کشور ترکیه چقدر است؟

خودروهایی که در بازار خودرو ترکیه حضور دارند، بصورت سالانه مشمول پرداخت مالیات می شوند. نرخ این مالیات براساس حجم موتور، سن خودرو و قیمت آن متفاوت است.

جدول زیر نشاندهنده نرخ مالیات خودروهای حاضر در بازار خودرو ترکیه برای سال ۲۰۲۱ است.

بازار خودرو ترکیه / جدول نرخ مالیات سالانه خودرو در کشور ترکیه (سال ۲۰۲۱)
بازار خودرو ترکیه / جدول نرخ مالیات سالانه خودرو در کشور ترکیه (سال ۲۰۲۱)

لیست خودروهایی که با ۵۰۰ میلیون تومان در کشور ترکیه می‌توان خرید

قبل از اینکه به سراغ لیست خودروهای قابل خرید با بودجه ۵۰۰ میلیون تومانی بروید باید یک نکته مهم را یادآور شویم. خودروهای حاضر در این لیست براساس جستجو در میان آگهی های سایت Sahibinden به ترتیب ذکر شده اند. این سایت مهمترین مرجع خرید و فروش خودروهای نو و دست دوم در کشور ترکیه است. براساس نرخ لیر ۲۹۶۰ تومانی، لیست خودروهایی که با مبلغ پانصد میلیون تومان در کشور ترکیه می توان خرید، به شرح زیر است:

فولکس واگن گلف نسل ششم

بازار خودرو ترکیه / آگهی فولکس واگن گلف نسل ششم
بازار خودرو ترکیه / آگهی فولکس واگن گلف نسل ششم

فولکس واگن گلف در بازار خودرو ترکیه از لحاظ میزان فروش در جدیدترین آمار فروش خودرو در این کشور در رده ۱۶ قرار دارد. در ماه گذشته تعداد فولکس واگن گلف هایی که در کشور ترکیه به فروش رفت، ۸۰۸ عدد بود.

گرچه این خودرو محبوبیت بسیاری دارد، اما مدل های صفر کیلومتر آن به دلیل قیمت فوق العاده بالا در دسترس همگان قرار ندارند. اما مدل هایی پایین گلف را می توان در لیست خودروهای پانصد میلیون تومان قرار داد.

خودرو مورد نظر ما مدل سال ۲۰۱۲ است. ۹۷/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد و از پیشرانه ۱/۶ لیتری دیزلی بهره‌مند است. این موتور ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد. گیربکس این خودرو نیز ۵ سرعته دستی بوده و انتقال قدرت به محور جلو این خودرو انجام می شود.

گلگیر عقب سمت راست این خودرو رنگ شدگی دارد. براساس توضیحات مالک خودرو در آگهی، دیسک و صفحه آن نیز به تازگی تعویض شده است. میزان خسارت ثبت شده برای این گلف ۱۰۷۴ لیر است.

مالک عنوان کرده است که سوئیچ یدکی فابریک به همراه کتابچه های خودرو نیز به خریدار تحویل داده خواهد شد.

داچیا ساندرو نسل دوم فیس لیفت

بازار خودرو ترکیه / آگهی داچیا ساندرو
بازار خودرو ترکیه / آگهی داچیا ساندرو

ساندرو در رده ۲۶ فروش در بازار خودرو ترکیه قرار گرفته است. در ماه گذشته ۳۹۸ دستگاه از این خودرو در کشور ترکیه به فروش رسید.

ساندرو مورد نظر ما مدل سال ۲۰۱۹ است. این خودرو در حقیقت نمونه فیس لیفت شده نسل دوم ساندرو است که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد. ساندرو فروشی در این آگهی ۱۷/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد و موتور ۸۹۸ سی‌سی آن سه سیلندر است.

این خودرو ۹۰ اسب بخار قدرت دارد و گشتاور خروجی آن ۱۴۰ نیوتن متر است. این خودرو توسط مالک آن دوگانه سوز شده و قابلیت استفاده از گاز LPG را نیز دارد.

ساندرو فروشی در این آگهی بدون تصادف و خسارت ثبت شده است و مالک عنوان کرده که به دلیل خرید خانه تصمیم به فروش آن را دارد.

سنسور پارک عقب، نویگیشن، آیینه‌های جانبی گرم‌کن دار و برقی، کروز کنترل، دوربین دید عقب، صندلی‌های چرمی، ایربگ راننده و سرنشین، سامانه Hill Holder، سامانه کنترل کشش و… نیز از جمله امکانات این خودرو بشمار می روند.

پژو RCZ

بازار خودرو ترکیه / آگهی پژو RCZ
بازار خودرو ترکیه / آگهی پژو RCZ

پژو RCZ پیش از فیس لیفت در لیست خودروهای پانصد میلیونی ما قرار می گیرد. این خودرو توسط مالک آن ۴۹۷/۲۸۰/۰۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. کارکرد این خودرو ۱۵۱/۰۰۰ کیلومتر است.

خودرو مورد نظر ما مدل ۲۰۱۱ بنزینی است. موتور این خودرو ۱۵۹۸ حجم داشته و ۱۵۶ اسب بخار قدرت خروجی آن است. گشتاور این موتور نیز به ۲۴۰ نیوتن متر می رسد.

البته موتورهای قدرتمندتری نیز برای این خودرو وجود دارد. اما تمامی آنها مجهز به گیربکس ۶ سرعته دستی هستند. خودرو مورد نظر ما از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک بهره‌مند است.

براساس اظهارات مالک، گلگیر عقب سمت چپ رنگ شدگی دارد. همچنین درب راننده نیز تعویض شده است. مجموع خسارت ثبت شده برای این خودرو ۴/۵۰۰ لیر عنوان شده است.

سنسور پارک جلو و عقب، آیینه‌های جانبی برقی گرمکن دار، رینگ‌های آلومینیومی، دوربین دید جلو و عقب، کروز کنترل، صندلی‌ها و فرمان چرمی، ایربگ راننده و سرنشین، سامانه Hill Holder، سامانه کنترل کشش، ترمزهای ABS و EBD، سامانه مانیتورینگ فشار باد تایرها و… از جمله امکانات این خودرو محسوب می شوند.

هوندا سیویک نسل هشتم

بازار خودرو ترکیه / آگهی هوندا سیویک نسل هشتم
بازار خودرو ترکیه / آگهی هوندا سیویک نسل هشتم

هوندا سیویک از نظر میزان محبوبیت در رده ششمین خودرو پر فروش بازار خودرو ترکیه قرار دارد. تنها در ماه گذشته ۱۶۷۰ دستگاه از این خودرو در بازار کشور ترکیه به فروش رسیده است.

خودرو مورد نظر ما بدون خسارت ثبت شده و بدون رنگ شدگی است. این خودرو ۱۸۰/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد و مالک خودرو آن را مجهز به کپسول LPG کرده است.

این خودرو از پیشرانه ۱/۶ لیتری بهره‌مند است. این موتور ۱۲۵ اسب بخار قدرت و ۱۵۱ نیوتن متر گشتاور دارد که در ترکیب با گیربکس اتوماتیک پنج سرعته شتاب ۱۰/۳ ثانیه ای را در اختیار راننده قرار می دهد.

سامانه رهیاب، سانروف، آیینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن، رینگ های آلومینیومی، ایرکاندیشن اتوماتیک، ایربگ های جانبی، راننده و سرنشین، سامانه کنترل پایداری و… از جمله امکانات این خودرو به شمار می روند.

سیتروئن C4 نسل دوم

بازار خودرو ترکیه / آگهی سیتروئن C4
بازار خودرو ترکیه / آگهی سیتروئن C4

سهم فروش این خودرو در ماه گذشته ۵۹۰ دستگاه بود که از این جهت در رده ۲۱ از ۴۰ خودرو پر فروش در ترکیه قرار می گیرد. خودرو مورد نظر ما از نسل دوم C4 بوده و از پیشرانه دیزلی بهره‌مند است.

مالک در توضیحات آگهی خود اعلام کرده که خسارت ثبت شده برای این خودرو تنها ۱۵۳ لیر است. همچنان عنوان شده که چند خط و خش کوچک بر روی بدنه دیده می شود که تخفیف هم برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

C4 مورد نظر ما ۱۲۸/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد. موتور ۱/۶ لیتری آن نیز توانایی استخراج ۱۰۸ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. گیربکس این خودرو نیز ۶ سرعته اتوماتیک است.

سامانه رهیاب، سنسور باران، آیینه‌های جانبی برقی گرمکن دار، کروز کنترل، کامپیوتر سفری، ایرکاندیشن اتوماتیک، ایربگ سرنشینان جلو + پرده ای و جانبی، ترمز ABS و… نیز امکانات رفاهی و ایمنی این خودرو فرانسوی هستند.

فیات EGEA

بازار خودرو ترکیه / آگهی فیات EGEA
بازار خودرو ترکیه / آگهی فیات EGEA

و اما پر فروش ترین خودرو در بازار کشور ترکیه فیات EGEA است. این خودرو سالهاست در رده نخست پر فروش ترین ها قرار دارد و ساخت ترکیه است. این خودرو در شهر بورسا و کارخانه توفاش به تولید می رسد. EGEA را می توان سمند ترکیه نامید. این خودرو در بازارهای جهانی با نام Tipo و داج نئون شناخته می شود.

فیات EGEA تنها در ماه گذشته ۳/۶۴۶ مشتری داشته و ۸/۴۰ درصد از بازار خودرو ترکیه را متعلق به خود کرده است. خریداران این خودرو در کشور ترکیه می توانند نمونه های دیزلی یا بنزینی خود را بصورت صفر کیلومتر یا کارکرده خریداری کنند.

اما خودرو مورد بحث ما نمونه دیزلی آن است. مالک خودرو در توضیحات آگهی عنوان کرده است که هیچ قطعه ای در آن تعویض نشده است. همچنین رنگ شدگی و خوردگی نیز ندارد.

خودرو آگهی شده ۱۳۷/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد. موتور ۱/۶ لیتری آن ۱۱۸ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد. گیربکس آن هم شش سرعته دستی است.

سنسور باران، رینگ های آلومینیومی، سنسور پارک عقب، آیینه‌های جانبی برقی گرمکن دار، کروز کنترل، ایرکاندیشن دستی، ایربگ سرنشینان جلو و جانبی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه کنترل پایداری، ترمز ABS و EBD و… از جمله امکانات این خودرو بشمار می روند.

رنو Fluence

بازار خودرو ترکیه / آگهی رنو Fluence
بازار خودرو ترکیه / آگهی رنو Fluence

رنو فلوئنس خودرو محبوب اجاره دهندگان اتومبیل در کشور ترکیه است. خودرویی جادار که هم فضای محفظه بار و هم فضای داخلی آن گنجایش کافی برای لوازم و سرنشینان را دارد.

اما بازار دست دوم این خودرو در کشور ترکیه مانند سایر محصولات رنو پر رونق نیست. خودرو مورد نظر ما مدل سال ۲۰۱۵ است که ۱۱۸/۰۰۰ کیلومتر کارکرد دارد.

براساس گفته های مالک در آگهی، خودرو هیچ گونه رنگ شدگی یا آسیب دیدگی را نداشته و سرویس های دوره ای آن هم به تازگی انجام شده است.

موتور ۱/۵ لیتری دیزل این خودرو ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد. گیربکس شش سرعته دستی آن هم نیرو را به چرخ های جلو هدایت می کند.

سنسور پارک جلو و عقب، آیینه های جانبی برقی، رینگ های آلومینیومی، سامانه ورود بدون کلید، کروز کنترل، سامانه کنترل پایداری، ایربگ سرنشینان جلو، سامانه کنترل فشار باد تایرها، ترمزهای ABS و… از جمله امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو هستند.

رنو کلیو نسل چهارم

بازار خودرو ترکیه / آگهی رنو کلیو نسل چهارم
بازار خودرو ترکیه / آگهی رنو کلیو نسل چهارم

یکی از محبوب ترین خودروهای بازار کشور ترکیه رنو کلیو است. تنها در ماه گذشته ۱۴۱۵ دستگاه از این خودرو در بازار خودرو این کشور به فروش رسیده که از این نظر در رده هشتم قرار دارد.

مالک خودرو در توضیحات آگهی متذکر شده است که درب عقب سمت راست رنگ شدگی دارد. گلگیر پلاستیکی سمت راست این خودرو نیز تعویض شده است. از همین رو، میزان خسارت ثبت شده برای آن، ۱۷۰۰ لیر عنوان شده است.

رنو کلیو مورد نظر ما مدل Icon است که از این نظر فول ترین ورژن آن در بازار ترکیه محسوب می شود. مالک آن برای خودرو مدل ۲۰۱۴ خود مبلغ ۴۹۷/۲۸۰/۰۰۰ میلیون تومان درخواست دارد.

سنسور باران، بلوتوث، سنسور پارک عقب، کروز کنترل، رینگ های آلومینیومی، ایربگ های سرنشینان جلو و پرده ای، سامانه ورود بدون کلید، ایرکاندیشن دیجیتالی و… از جمله امکانات رفاهی و ایمنی این خودرو بشمار می روند. کارکرد این خودرو نیز ۸۶/۰۰۰ کیلومتر است.

پژو 301

بازار خودرو ترکیه / آگهی پژو 301
بازار خودرو ترکیه / آگهی پژو 301

پژو 301 همان ایران خودرو تارا خودمان است! خودرو مورد نظر ما نمونه فیس لیفت شده این خودرو است که به وفور در بازار خودرو ترکیه یافت می شود.

برخلاف بازار خودرو کشورمان که در آن تارا تنها با موتور بنزینی ارائه می شود، پژو 301 را در بازار کشور ترکیه می توان با موتور دیزلی نیز خریداری نمود. موتور چهار سیلندر دیزلی این خودرو ۱۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. شتاب صفر تا صد کیلومتر ۱۰/۱ ثانیه ای و حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتری نیز حاصل کارکرد این موتور کم مصرف است. 301 با بهره‌گیری از این موتور در هر صد کیلومتر ۳/۹ لیتر گازوئیل مصرف می کند و یکی از دلایل محبوبیت آن نزد خریداران است.

گیربکس شش سرعته دستی این خودرو هم نیروی موتور را به چرخ های جلو هدایت می کند.

مالک خودرو در توضیحات آگهی عنوان کرده است که این خودرو فاقد خسارت ثبت شده است. هیچ گونه رنگ شدگی و خوردگی ندارد و کارکرد آن تنها ۸۲/۰۰۰ کیلومتر است.

چراغ های عقب LED، چراغ روشنایی روز، کروز کنترل، سامانه کنترل حرکت خودرو در سربالایی، سامانه استارت/استاپ، سنسور پارک عقب، کامپیوتر سفری، سامانه کنترل پایداری، ترمز ABS، ایربگ سرنشینان جلو، آیینه های جانبی برقی، سامانه کنترل فشار باد تایرها و… از جمله امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو یورو شش هستند.

هیوندای اکسنت

بازار خودرو ترکیه / آگهی هیوندای اکسنت
بازار خودرو ترکیه / آگهی هیوندای اکسنت

یکی از بهترین پیشنهادها برای خرید خودرو در محدوده قیمتی پانصد میلیون تومان، هیوندای اکسنت است. این خودرو گرچه به دلیل ارتفاع پایین تر نسبت به بقیه خودروها دردسرهایی برای مالک به دنبال دارد، اما کیفیت سواری با آن هیوندای اکسنت را تبدیل به یکی از محبوب ترین خودروهای بازار کشور ترکیه کرده است.

خودرو مورد نظر ما از گیربکس دستی بهره مند است. نمونه های اتوماتیک این خودرو مجهز به گیربکس DCT است که در ترافیک شهری عذاب آور است.

این خودرو براساس اظهارت مالک در توضیحات آگهی فاقد خسارت ثبت شده است. تنها گلگیر جلو سمت راست آن به اندازه چند انگشت رنگ شدگی دارد. آن هم به دلیل خط و خش.

موتور دیزلی این خودرو یکی از بهترین عملکردها را در مقایسه با سایر رقبا دارد. ۱۲۸ اسب بخار قدرت و ۲۶۲ نیوتن متر گشتاور آن را تبدیل به یکی از چابک ترین خودروها در ترافیک شهری کرده است. کارکرد این خودرو نیز ۸۰/۰۰۰ کیلومتر است و براساس گفته های مالک بیشتر اوقات این خودرو مدل ۲۰۱۴ در پارکینگ پارک بوده!

ضمن اینکه مصرف سوخت ۴/۴ لیتری آن در هر صد کیلومتر یکی از برترین نقاط فنی آن است. البته حجم محفظه سوخت ۴۳ لیتری این خودرو موجب می شود که تعداد دفعات مراجعه برای دریافت سوخت بیشتر از خودروهای دیگر باشد.

بلوتوث، آیینه‌های جانبی برقی، کامپیوتر سفری، ایرکاندیشن دستی، سامانه کنترل فشار باد تایرها، ایربگ های سرنشینان جلو، ترمز ABS، سامانه کنترل پایداری و… سطح امکانات پایین تری از سایر رقبا را برای این خودرو بوجود آورده است. اما بازار خوب دست دوم آن در کشور ترکیه این خودرو را تبدیل به یکی از سکه ترین انتخاب ها کرده است.

بیشتر بخوانید

زمان عرضه به بازار کراس‌اوور ایران خودرو

می خواهیم سلیقه طراحی خودرو را تغییر دهیم

تولید دوباره خودرو تندر ۹۰ با موتور ایرانی در ایران خودرو




1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

مدیر عامل گروه بهمن در گفت و گو با بیت ران:

قرارداد مهرکام پارس با BMW به کجا رسید؟ 

مدیرعامل گروه بهمن موتور با اشاره به به ماجرای قرارداد مهرکام پارس با BMW از تجربه کار با قالب‌سازان...

بی وای دی ATTO3 ؛ ارزان‌ترین خودرو BYD در...

بی وای دی ATTO3 یکی از محصولات چینی است که در بازار اروپا عرضه می‌شود. اما ارزان‌ترین خودرو BYD در اروپا چه قیمت و...
بیت ران گزارش می‌دهد:

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ پیش...

خودروهای وارداتی با چه قیمتی فروخته خواهند شد؟ کدام خودروها و از سوی چه شرکت‌هایی عرضه خواهند شد؟ جزئیات هزینه‌های گمرکی، سود فروشنده و...
دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد:

مشکل شماره گذاری کامیون در کشور / وضعیت قیمت...

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید بر وجود مشکل شماره گذاری کامیون در کشور که منجر به افزایش قیمت این محصولات شده است، از...

Wing Loong-3 پهپاد بین قاره‌ای چین با بردی تهدیدآمیز...

چین به تازگی از Wing Loong-3 پهپاد بین قاره‌ای چین جدید خود رونمایی کرده است که با توجه به برد پروازی تهدید یبالقوه برای...

پست‌های مرتبط