35.7 C
Tehran
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو خوشبین نیستم + دلایل

از دست ندهید

آیا گیربکس‌ دستی در حال انقراض است؟

آمارهای جدید نشان می‌دهند که تنها ۱۲ درصد از خودروهای عرضه شده در بازار آمریکا با گیربکس‌ دستی عرضه...
فیس لیفت لکسوس روی مدل IS

لکسوس IS مدل ۲۰۲۱ رونمایی شد

لکسوس مدل فیس لیفت IS برای سال ۲۰۲۱ رونمایی کرد. بیت ران - علی محمدی: نسل سوم لکسوس IS از...

کاهش شدید تیراژ تولید ماشین سنگین و تجاری در ایران

براساس آمار منتشر شده وزارت صمت تولید انواع ماشین سنگین از جمله کامیون اتوبوس و کمباین در 9 ماهه...

دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو خوشبین نیستم، از ایرادها و تاثیرهای این طرح بر بازار گفت.

بیت ران – مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه چندان خوشبین به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو نیستیم، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر یک ایرادات اساسی را بر این طرح وارد دانسته و آن را خلاف استراتژی‌های کلان اقتصادی در شرایط تحریم می‌دانند.

آزادسازی واردات این اختیار را به مردم می‌دهد که خودرو داخلی یا خارجی انتخاب کنند

بیگلو در رابطه با موضوعات واردات خودرو (هرچند بعید، حداقل تا پایان امسال) و تاثیر آن بر صنعت قطعه، آن هم با توجه به واردات خودرو در ازای صادرات قطعه، اظهار کرد: در حقیقت از ابتدا مجموعه صنعت قطعه‌سازی و حتی خودروسازان موضع خود را در این رابطه اینگونه اعلام کردند که  هیچ مخالفتی با واردات خودرو نداریم، چراکه دو ویژگی مثبت در آزادسازی واردات دیده می‌شود؛ علاوه بر اینکه واردات خودرو، بازار  آن را آرام می‌کند و این اختیار را به مردم می‌دهد که خودرو داخلی یا خارجی انتخاب کنند، باور داریم که تعداد کثیری از قطعات یدکی خودروهای خارجی در داخل تولید می‌شوند یا قابلیت تولید برایشان وجود دارد. بطور مثال در رابطه با لنت ترمز که سال‌هاست ممنوعیت واردات دارد، دیدیم قطعه‌سازان داخلی، لنت ترمز تمام خودروهای داخلی را هم تولید می‌کنند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان می گوید همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز تاحدودی نظراتشان تغییر کرده و مخالف طرح هستند؛ لذا به نظر نمی‌رسد که اصلاح ایرادات وارده به این طرح راحت باشد.

با رفع ممنوعیت، بازار آرام می شود و به ساماندهی بازار بسیار کمک خواهد کرد

این فعال صنعت قطعه‌سازی کشور ضمن تاکید بر اینکه واضح است که اگر واردات صورت گیرد، بازار آرام می شود و به ساماندهی بازار بسیار کمک خواهد کرد. ضمن اینکه نکته‌ای که در بندهای مصوبه هم اشاره‌ای به آن نشده است اما در حقیقت هدف و فلسفه وجودی این طرح بوده است، رفع انحصار  در بازار داخل است. بنابراین سوال اینجاست که با آزاد شدن واردات که عملا انحصار  در بازار داخل را از بین خواهد برد، آیا قیمت‌گذاری دستوری هم رفع خواهد شد یا نه؟ این موضوعی است که در بندهای مصوبه مشخص نیست که اگر تعیین تکلیف شود، به نظر می‌رسد بتواند تاثیرات مثبتی داشته و فرای قطعه‌سازی و خودروسازی می‌تواند مهمتر از همه برای مردم که مصرف‌کننده نهایی هستند، تاثیر مثبت و به ویژه جو روانی داشته باشد که حس نکنند در بازار بسته غیررقابتی، محصول مورد نیار خود را تهیه می‌کنند.

وجود مشکل در تامین منابع ارزی

بیگلو اظهار کرد: بانک مرکزی هم به صورت قاطع اعلام کرده است که به هیچ عنوان نمی‌توانیم ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را تامین کنیم و بحث صادرات را مطرح کرد؛ از سوی دیگر برخی معتقدند که در شرایط فعلی برای تامین کالاهای اساسی و دارو که معیشت مردم هستند، با مشکل محدودیت منابع ارزیی مواجه هستیم و حتی اگر قرار بر صادرات هم وجود دارد، بایستی به اولویت‌های دارویی و غذایی یا استراتژیک کشور رسیدگی شود و نه خودرو.

به گزارش ایسنا، وی در پایان افزود: ضمن اینکه خودروهای وارداتی در بهترین و بیشترین حالت، 10 درصد بازار را پوشش می‌دهند؛ لذا این موضوع مطرح است که چه ضرورتی وجود دارد که فشار ارزی به کشور وارد شود، قیمت ارز افزایش یابد و 90 درصد مردم در معیشت زندگی دچار مشکل شوند که 10 درصد می‌خواهند از خودروی وارداتی استفاده کنند؟ براین اساس تامین منابع ارزی آن هم در شرایط فعلی تحریم کار دشواری خواهد بود و مهمترین نقطه ضعف این طرح مطرح است. تاکنون راهکاری که بتوان بدون فشار ارزی و تحمیل تعهد ارزی جدید به دولت، واردات را انجام داد، وجود ندارد اما پیشنهادات برای رفع ایراردات وارده به طرح مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

واردات خودرو ممنوع نیست ،دولت درحال تخلف است/ نتایج آزادسازی واردات خودرو

راهکار رفع دو ابهام شورای نگهبان / نظر خودروسازان درباره واردات خودرو

هشدار به پیش خرید کنندگان خودروهای وارداتی / کاهش قیمت خودروهای خارجی

آگهی حواله واردات خودروی ویژه جانبازان برای خرید منتشر شد

نظر وزیر صنعت درباره واردات خودرو اعلام شد + جزئیات

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

قیمت خودرو در برخی مدل ها کاهش یافت + رکود شدید در بازار خودرو

قیمت خودرو در برخی مدل ها کاهش یافت. 207 اتومات کلاه قرمزی به 500 میلیون تومان رسید. تارا اتومات...

سایپا به دنبال فروش پارس خودرو ؛ آخرین وضعیت...

تصمیم گیر نهایی برای فروش پارس خودرو با سایپا است چرا که ۸۰ درصد از سهام پارس خودرو برای سایپا است. بیت ران – محمد...

فونیکس اومودا۵ مدیران خودرو و فروش ناامیدکننده در ماه...

فونیکس اومودا۵ با فروش تنها ۸۱۲ دستگاه در جولای ۲۰۲۲؛ احتمالاً به ایران می‌آید. مدیران خودرو نمونه‌هایی از فونیکس اومودا۵ را به کشورمان آورده...
آخرین خبر از واردات خودرو ؛

پاسخ به ابهامات واردات خودرو لادا روسیه / پای...

در پی انتشار اخباری مبنی بر واردات لادا روسیه دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو توضیحاتی داد. وی همچنین از آخرین وضعیت واردات خودرو گفت. بیت...

سهام پارس خودرو به صورت بلوکی واگذار می شود؛...

شرکت سایپا آگهی فراخوان متقاضیان جهت واگذاری سهام شرکت پارس خودرو را منتشر کرده است. کدام شخص حقیقی یا حقوقی می تواند مالک بعدی...

پست‌های مرتبط