19.8 C
Tehran
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو خوشبین نیستم + دلایل

از دست ندهید

روند افزایشی قیمت روز خودرو در بازار؛ آخرین قیمت برخی محصولات

در بازار، خودروهای تولید شده ایران خودرو افزایش قیمت داشتند ولی محصولات سایپا افزایش قیمت چندانی نداشت و قیمت...

آشنایی با بمب هدایت شونده استورم بریکر (StormBreaker)

استورم بریکر بمبی هدایت شونده ساخت ریتون میسلز سیستمز است. این بمب تقریبا می تواند در هر شرایطی هدف...

دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو خوشبین نیستم، از ایرادها و تاثیرهای این طرح بر بازار گفت.

بیت ران – مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه چندان خوشبین به تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو نیستیم، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و مجمع تشخیص مصلحت نظام هر یک ایرادات اساسی را بر این طرح وارد دانسته و آن را خلاف استراتژی‌های کلان اقتصادی در شرایط تحریم می‌دانند.

آزادسازی واردات این اختیار را به مردم می‌دهد که خودرو داخلی یا خارجی انتخاب کنند

بیگلو در رابطه با موضوعات واردات خودرو (هرچند بعید، حداقل تا پایان امسال) و تاثیر آن بر صنعت قطعه، آن هم با توجه به واردات خودرو در ازای صادرات قطعه، اظهار کرد: در حقیقت از ابتدا مجموعه صنعت قطعه‌سازی و حتی خودروسازان موضع خود را در این رابطه اینگونه اعلام کردند که  هیچ مخالفتی با واردات خودرو نداریم، چراکه دو ویژگی مثبت در آزادسازی واردات دیده می‌شود؛ علاوه بر اینکه واردات خودرو، بازار  آن را آرام می‌کند و این اختیار را به مردم می‌دهد که خودرو داخلی یا خارجی انتخاب کنند، باور داریم که تعداد کثیری از قطعات یدکی خودروهای خارجی در داخل تولید می‌شوند یا قابلیت تولید برایشان وجود دارد. بطور مثال در رابطه با لنت ترمز که سال‌هاست ممنوعیت واردات دارد، دیدیم قطعه‌سازان داخلی، لنت ترمز تمام خودروهای داخلی را هم تولید می‌کنند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان می گوید همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز تاحدودی نظراتشان تغییر کرده و مخالف طرح هستند؛ لذا به نظر نمی‌رسد که اصلاح ایرادات وارده به این طرح راحت باشد.

با رفع ممنوعیت، بازار آرام می شود و به ساماندهی بازار بسیار کمک خواهد کرد

این فعال صنعت قطعه‌سازی کشور ضمن تاکید بر اینکه واضح است که اگر واردات صورت گیرد، بازار آرام می شود و به ساماندهی بازار بسیار کمک خواهد کرد. ضمن اینکه نکته‌ای که در بندهای مصوبه هم اشاره‌ای به آن نشده است اما در حقیقت هدف و فلسفه وجودی این طرح بوده است، رفع انحصار  در بازار داخل است. بنابراین سوال اینجاست که با آزاد شدن واردات که عملا انحصار  در بازار داخل را از بین خواهد برد، آیا قیمت‌گذاری دستوری هم رفع خواهد شد یا نه؟ این موضوعی است که در بندهای مصوبه مشخص نیست که اگر تعیین تکلیف شود، به نظر می‌رسد بتواند تاثیرات مثبتی داشته و فرای قطعه‌سازی و خودروسازی می‌تواند مهمتر از همه برای مردم که مصرف‌کننده نهایی هستند، تاثیر مثبت و به ویژه جو روانی داشته باشد که حس نکنند در بازار بسته غیررقابتی، محصول مورد نیار خود را تهیه می‌کنند.

وجود مشکل در تامین منابع ارزی

بیگلو اظهار کرد: بانک مرکزی هم به صورت قاطع اعلام کرده است که به هیچ عنوان نمی‌توانیم ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را تامین کنیم و بحث صادرات را مطرح کرد؛ از سوی دیگر برخی معتقدند که در شرایط فعلی برای تامین کالاهای اساسی و دارو که معیشت مردم هستند، با مشکل محدودیت منابع ارزیی مواجه هستیم و حتی اگر قرار بر صادرات هم وجود دارد، بایستی به اولویت‌های دارویی و غذایی یا استراتژیک کشور رسیدگی شود و نه خودرو.

به گزارش ایسنا، وی در پایان افزود: ضمن اینکه خودروهای وارداتی در بهترین و بیشترین حالت، 10 درصد بازار را پوشش می‌دهند؛ لذا این موضوع مطرح است که چه ضرورتی وجود دارد که فشار ارزی به کشور وارد شود، قیمت ارز افزایش یابد و 90 درصد مردم در معیشت زندگی دچار مشکل شوند که 10 درصد می‌خواهند از خودروی وارداتی استفاده کنند؟ براین اساس تامین منابع ارزی آن هم در شرایط فعلی تحریم کار دشواری خواهد بود و مهمترین نقطه ضعف این طرح مطرح است. تاکنون راهکاری که بتوان بدون فشار ارزی و تحمیل تعهد ارزی جدید به دولت، واردات را انجام داد، وجود ندارد اما پیشنهادات برای رفع ایراردات وارده به طرح مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

واردات خودرو ممنوع نیست ،دولت درحال تخلف است/ نتایج آزادسازی واردات خودرو

راهکار رفع دو ابهام شورای نگهبان / نظر خودروسازان درباره واردات خودرو

هشدار به پیش خرید کنندگان خودروهای وارداتی / کاهش قیمت خودروهای خارجی

آگهی حواله واردات خودروی ویژه جانبازان برای خرید منتشر شد

نظر وزیر صنعت درباره واردات خودرو اعلام شد + جزئیات

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

باارزش‌ترین نشان صنعت خودرو در سال ۲۰۲۱

تویوتا برای سومین سال پیاپی باارزش‌ترین برند خودروسازی جهان شد. ارزش برند این شرکت در رده‌بندی سال ۲۰۲۱ موسسه...

تولید دوباره خودرو تندر ۹۰ با موتور ایرانی در...

ایران خودرو قصد دارد تولید تندر ۹۰ را با موتور EF7 آغاز کند. بیت ران - امین آزاد:  ایران خودرو در حال آزمایش خودرو تندر...
گفتگو اختصاصی بیت ران با سرطراح ب ام و

می خواهیم سلیقه طراحی خودرو را تغییر دهیم

در سال‌های اخیر طراحی های شرکت ب ام و عجیب شده است و بسیاری از هواداران این شرکت می‌گویند که طراحی‌های جدید را دوست...

همایش BMW کلاسیک برای نخستین بار در پیست آزادی...

همایش BMW کلاسیک برای نخستین بار در پیست آزادی برگزار شد. این همایش روز جمعه و در میان انبوه جمعیت مشتاقان و مالکان انواع...

تولید انبوه خودرو تارا اتوماتیک آغاز شد

تولید انبوه تارا اتوماتیک آغاز شد این خودرو از گیربکس اتوماتیک مشابهی با دنا اتوماتیک بهره می‌برد اما موتور آن با دنا متفاوت است. بیت...

پست‌های مرتبط