رکود مطلق در بازار خودرو حاکم است / برگه سبز خودرو سند است یا خیر؟

از دست ندهید

رایکونن مرد یخی فنلاند چگونه پیست های اتومبیل رانی را فتح کرد؟

به علت ظاهر سرد و بی‌احساسش به رایکونن مرد یخی فنلاند مشهور است. بیت ران - محمد فتح اللهی: شاید...

پژو پارس ELX بررسی شد؛ آیا این خودرو ارزش خرید دارد؟

چرا پژو پارس ELX هنوز هم محبوب است؟ آیا این خودرو ارزش خرید دارد؟ بیت ران – مجتبی نبی زاده:...

ظرفیت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌دار کاهش می یابد + جزئیات

وزیر نفت از کاهش ظرفیت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌دار در آینده نزدیک خبر داد. بیت ران - بیژن زنگنه،...

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل تبریز با اشاره به این‌که بازار خودرو عملاً قفل شده و رکود مطلق حاکم است، گفت: خریدار و مصرف کننده واقعی در انتظار ثبات بازار خودرو هستند.

بیت ران – ابراهیم مددیان در خصوص وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: پس از انتخابات ریاست جمهوری و راکد ماندن مذاکرات برجام، بازار خودرو نیز همانند سایر بازارهای موازی از جمله سکه، دلار، مسکن و … سیر صعودی به خود گرفت.

به طوری‌که از خرداد تا اواسط شهریور افزایش قیمت ۲۰ الی ۲۵ درصدی را در برخی خودروها شاهد بودیم.

افزایش 50 میلیونی قیمت خودرو؟

وی ادامه داد: به عنوان مثال ۲۰۶ تیپ دو در اواخر اردیبهشت حدود ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شد ولی همین خودرو در اوایل شهریور به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده بود.

وی اضافه کرد: با اعلام بحث واردات خودرو در شهریور ماه، شوکی به بازار وارد شد که از تب و تاب بازار کاسته و با ریزش قیمتی خصوصاً در وارداتی ها مواجه شد و کاهش ده درصدی، بازار را تحت شعاع خود قرار داد.

وی با بیان این‌که عرضه و تقاضا در اقتصاد یکی از مهمترین عوامل تعیین قیمت است، گفت: رقابت و نظارت از اساسی ترین عوامل کنترل و تنظیم بازار محسوب می‌شود.

دپو هزاران دستگاه خودرو در پارکینگ ها

مددیان در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر دپوی هزاران دستگاه خودرو در پارکینگ خودروسازان، توضیح داد: با در نظر گرفتن اصل عرضه و تقاضا، عدم عرضه این تعداد خودرو موجب افزایش قیمت می‌شود.

به عبارتی، عرضه قطره چکانی در مقابل تقاضای زیاد بازار، عامل گرانی و افزایش قیمت محسوب شده و چنانچه عرضه با تقاضای بازار همسو شود، منجر به ثبات و حتی کاهش قیمت خواهد بود.

وی انحصاری بودن خودروسازی در کشور را یکی از بزرگترین چالش‌های این صنعت عنوان کرد و گفت: در صورتی که واردات خودرو محقق شود، افت قابل ملاحظه در قیمت‌ها و خروج از انحصار را شاهد بوده و در پی آن رقابت و ارتقای کیفیت تولید داخلی را نیز متصور است.

خودروهای ایرانی در عراق خریدار ندارند؟

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل تبریز، افزود: جای تاسف است که شخصی خودرویی ثبت نام و مبلغ آن را پرداخت کرده و زمان تحویل، قیمت روز آن را محاسبه و دریافت می‌کنند.

با این اوصاف خودروسازان همچنان از ضرر و زیان انباشته می گویند.

محصولاتی که در حال حاضر مصرف کنندگان عراقی حتی تمایلی به خرید آن ندارند، مصرف کننده ایرانی برای خرید آن از طریق قرعه کشی و یا ورود به سایت شرکت بعد از دو دقیقه با عبارت ظرفیت تکمیل مواجه می‌شوند.

محدودیت های ثبت نامی مفید بود؟

وی توضیح داد: محدودیت‌های ثبت‌نامی با هدف ساماندهی بازار و حذف دلالان و سفته بازان و واگذاری به مصرف‌کننده و تنظیم بازار انجام می‌شد؛ ولی متاسفانه این طرح همچنان مفید و موثر واقع نشده است.

چراکه با نفوذ سفته بازان نردیک به ۸۰ درصد خودروهای ثبت نامی در قرعه کشی که یکسال حق فروش نداشتند، عملاً تزریق بازار شده و منجر به صعود قابل‌توجه قیمت کارخانه و بازار آزاد می‌شود.

افزایش مالیات مشاغل و ارزش افزوده

مددیان با اشاره به ضربه کرونا به واحدهای صنفی نمایشگاه‌های اتومبیل، گفت: این واحدها در دو سال گذشته روزهای پر تلاطم را طی کرده و رکود حاکم بر بازار و نوسانات ارزی و تبعات آن بر بازار از سویی تعطیلی‌های مکرر در اجرای محدودیت‌های کرونا و همچنین افزایش مالیات مشاغل و ارزش افزوده و قوانین شهرداری ضربه سنگین را به همکاران صنفی تحمیل کرده است.

برگه سبز خودرو رسمی است؟

او همچنین در پایان ضمن قدردانی از دادستان کشور، خاطرنشان کرد: جا دارد از دادستان محترم کشور، در خصوص اعلام به رسمیت شناختن برگ سبز خودرو به عنوان سند و عدم نیاز به سند دفترخانه تشکر و قدردانی کنم، چراکه این امر از مشکلات این صنف کاسته و منجر به کاهش حجم پرونده‌های حقوقی و قضایی و رضایت عموم شهروندان شده است.

منبع: ایسنا

بیشتر بخوانید:
رالی کلاسیک تهران خزر با حضور بیش از 100 دستگاه خودرو آغاز شد

بررسی خودروهای فیلم سریع و خشن

فیلم ردلاین Redline و خودروهای آن

فیلم ترانسپورتر Transporter و خودروهای آن

فیلم تبدیل شوندگان Transformers و خودروهای آن

تسلا مدل Y در تست گوزن سربلند شد + فیلم تست خودرو

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

با توافق ترانزیتی خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد

با توافق ترانزیتی سه جانبه خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد. بیت ران - جواد هدایتی مدیر کل دفتر ترانزیت...
بهترین جنگنده حال حاضر غرب در مانور پذیری

آشنایی با هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ جهان

هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ حال حاضر دنیا است. آمریکا به دلیل اهمیت بسیار بالا، این جنگنده را به هیچ کشوری نفروخته است. بیت ران...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 برای فروش...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 را برای فروش نقدی خودرو ها از سوی ایران خودرو خود اعلام شد. بیت ران - شرکت ایران...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می شود، ارزش خرید دارد؟ اگر واردات خودرو آزاد بود چه جایگزین هایی وجود داشت؟ بیت ران...

هواگردهای جنگنده نسل پنجم جهان را با جزئیات بشناسید

فهرستی از هواگردهای جنگنده نسل پنجم جهان را که عملیاتی شده اند و یا در حال تکمیل هستند، بشناسید. بیت ران - هواگردهای جنگنده نسل...

پست‌های مرتبط