۱.۵ لیتری های توربو بازار ایران / از شاهین تا تی5 ایوو!

از دست ندهید

دوربین ۳۶۰ درجه در خودرو چیست و چه کارایی هایی دارد؟

دوربین ۳۶۰ درجه در خودرو چیست و آیا واقعا به راننده بیشتر کمک می کند؟ بیت ران – علی مینوفر:...
جاذبه های توریستی زیباترین جاده ایران

جاده چالوس و همه زیبایی های گردشی در مسیر آن /۸۸ سالگی جاده پر خاطره

جاده چالوس ۸۸ ساله از خاطره انگیزترین مسیرهای ایران مان است. در این گزارش با این جاده و مقاصد...

۱.۵ لیتری های توربو پیشرانه هایی هستند که این روزها در بازار کشورمان حکم رانی می کنند. چینی های بازار ایران عمدتاً با این حجم از موتور پا به خیابان های کشور می گذارند و تنها در بخش جعبه دنده اندک تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در این لیست تنها یک نماینده از ایران حضور دارد. بقیه خودروها محصول کشور دوست و برادر، چین هستند!

بیت ران – مهدی درفشی: پیش تر خودروسازان، برای قدرت نمایی از پیشرانه هایی حجیم و با تعداد سیلندرهای زیاد در محصولاتشان استفاده می کردند. اما امروزه، بسیاری از خودروسازان، از حجم پیشرانه و تعداد سیلندرها کاسته و این کمبود را با یک توربوشارژر جبران کرده اند! به لطف این فناوری، می توان قدرت یک پیشرانه ۲ لیتری را از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری استخراج کرد. به لطف شرکت های چینی، انبوهی از خودروها (عمدتا کراس اوور) با موتور ۱.۵ لیتری توربو راهی بازار ایران شدند. به برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

سایپا شاهین، ضعیف ترین توربوی بازار

در جال حاضر، ضعیف ترین خودرو در باشگاه ۱.۵ لیتری های توربو بازار ایران، شاهین است. سایپا با تجهیز پیشرانه m15 به توربوشارژر، قدرت آن را به حدود ۱۰۵ اسب بخار رساند و در نهایت، آن را روی شاهین نصب کرد. قدرت این پیشرانه توربوشارژ تقریبا با پیشرانه تنفس طبیعی TU5 برابر است.

طبق اعلام کارخانه، پیشرانه مورد استفاده در شاهین توان تولید حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۷۸ نیوتن متر را دارد. در حال حاضر، شاهین فقط با جعبه دنده دستی به بازار عرضه می شود. این جعبه دنده، پنج سرعته است و نیروی پیشرانه را به محور جلو، منتقل می کند.

ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۴۴۶، ۱۷۷۱ و ۱۴۹۰ میلی متر می باشد. طبق اعلام کارخانه، وزن خالص سایپا شاهین، ۱۲۷۶ کیلوگرم است. شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو حدود ۱۶ ثانیه است.

ام جی ۳۶۰ توربو

حداکثر توان تولیدی پیشرانه‌ام جی ۳۶۰ توربو، ۱۳۰ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور است. این نیرو به واسطه گیربکس شش سرعته خودکار، به محور جلو منتقل می شود. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۵۷۹، ۱۸۰۴ و ۱۴۹۰ میلی متر می باشد. طبق اعلام کارخانه، وزن خالص‌ام جی ۳۶۰ توربو، ۱۳۳۰ کیلوگرم است. شتاب صفر تا ۱۰۰‌ ام جی ۳۶۰ توربو ۹.۵ ثانیه اعلام شده است.

هاوال H2

هاوال H2 که مدتی توسط بهمن موتور در ایران مونتاژ شد، دارای توانی بالغ بر ۱۴۱ اسب بخار و ۲۰۲ نیوتن متر گشتاور است. جعبه دنده این خودرو شش سرعته خودکار است و نیروی پیشرانه را به محور جلو منتقل می کند. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۳۳۵، ۱۸۱۴ و ۱۶۹۵ میلی متر است. طبق اعلام کارخانه، وزن خالص هاوال H2، حدود ۱۴۹۵ کیلوگرم بوده و شتاب صفر تا ۱۰۰ هاوال ه۲ حدود ۱۲ ثانیه اعلام شده است.

ام وی ام تیگو۵ توربو

به تازگی، مدیران خودرو نسخه توربو ام وی ام تیگو ۵ را معرفی کرد. ام وی ام تیگو ۵ توربو، همانند برخی دیگر از محصولات مدیران خودرو نظیر ایکس ۵۵، آریزو ۶ و تیگو ۷، مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با کد E4T15B است. حداکثر توان این پیشرانه، ۱۴۷ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور است.

طبق اعلام مدیران خودرو، توان پیشرانه به واسطه اتصال به جعبه دنده ۹سرعته CVT، به محور جلو منتقل می شود. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع،به ترتیب ۴۵۰۶، ۱۸۴۱ و ۱۷۴۰ میلی متر بوده و این خودرو هنوز وارد بازار نشده است. اما می توان احتمال داد که شتاب صفر تا ۱۰۰‌ ام وی‌ام تیگو ۵ توربو چیزی در حدود ۱۰ ثانیه باشد.

بهمن دیگنیتی

دیگنیتی از محصولات جدید گروه بهمن است که به تازگی، وارد بازار شد. بهمن دیگنیتی، مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با کد فنی SFG15T است. حداکثر توان این پیشرانه، ۱۴۸ اسب بخار و ۲۲۰ نیوتن متر گشتاور می باشد. توان پیشرانه به واسطه اتصال به جعبه دنده CVT، همانند سایر رقبا، به محور جلو منتقل می شود. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۶۸۵، ۱۸۶۵ و ۱۶۴۵ میلی متر می باشد. وزن خالص دیگنیتی ۱۵۷۰ کیلوگرم اعلام شده است.

بهمن فیدلیتی

فیدلیتی از دیگر محصولات جدید گروه بهمن است. البته فروش آن هنوز آغاز نشده است. اما علاقمندان می توانند با ارسال اطلاعات به دایرکت اینستاگرام بهمن موتور، در تست درایو فیدلیتی ثبت نام کرده و آن را آزمایش کنند.

فیدلیتی مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با کد فنی E4T15C است. این پیشرانه، ۱۵۵ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن متر گشتاور دارد. جعبه دنده فیدلیتی، شش سرعته دوکلاچه خودکار است و نیروی پیشرانه را به محور جلو منتقل می کند.

ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۷۳۵، ۱۹۰۰ و ۱۷۱۰ میلی متر می باشد. بهمن موتور وزن این خودرو را ۱۵۷۵ کیلوگرم اعلام کرده است. با توجه به حجم ۱.۵ لیتری پیشرانه و وزن ۱۵۷۵ کیلوگرمی، فیدلیتی شتاب صفر تا ۱۰۰ قابل قبولی دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰ بهمن فیدلیتی حدود ۱۰ ثانیه است.

هایما اس۵ پلاس

هایما اس۵ پلاس، محصول جدید ایران خودرو است که در سایت خراسان مونتاژ می شود. این کراس اوور چینی پیش تر با گیربکس CVT به بازار عرضه می شد. اما حالا گیربکس اتوماتیک جایگزین آن شده است. پیشرانه هایما اس۵ توربو، همانند سایر خودروهای موجود در لیست، ۱.۵ لیتر حجم دارد.

کد فنی این پیشرانه HMA GN15-TF و حداکثر توان تولیدی آن، ۱۶۱ اسب بخار و ۲۲۳ نیوتن متر گشتاور است. جعبه دنده شش سرعته خودکار هایما اس ۵ پلاس، نیروی پیشرانه را به چرخ های جلو منتقل می کند. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۳۵۸، ۱۸۲۳ و ۱۶۳۰ میلی متر می باشد.

سوئست DX3

سوئست DX3 از جمله خودروهای جدیدی است که بزودی، وارد خیابان ها خواهد شد. این کراس اوور کامپکت، به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با حداکثر توان ۱۵۴ اسب بخار و گشتاور ۲۲۵ نیوتن متر مجهز است. جعبه دنده سوئست DX3، از نوع CVT و هشت سرعته است. نیروی موتور نیز به چرخ های جلو منتقل می شود. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۴۰۶، ۱۸۴۰ و ۱۶۸۰ میلی متر می باشد.

این خودرو نیز همانند برخی دیگر از خودروهای موجود در لیست، هنوز وارد بازار نشده است. بنابراین نمی توان عددی دقیق برای شتاب صفر تا ۱۰۰ آن اعلام کرد. اما انتظار می رود با توجه به مشخصات، عددی بین ۱۰ تا ۱۱ ثانیه را تخمین زد.

جک اس۵ توربو فیس لیفت

اخیرا کرمان موتور، نسخه فیس لیفت جک اس۵ را به سبد محصولات افزود و پیش فروش آن را آغاز کرد. جک اس۵ فیس لیفت به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با فناوری پاشش سوخت مستقیم (GDi) مجهز است. کد فنی این پیشرانه، HFC4GC1.6D است. حداکثر توان آن نیز ۱۷۱ اسب بخار و ۲۵۱ نیوتن متر گشتاور اعلام شد.

ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۴۷۵، ۱۸۴۰ و ۱۶۸۰ میلی متر می باشد. کرمان موتور وزن خالص این خودرو را ۱۵۰۵ کیلوگرم اعلام کرده است. همچنین این شرکت با انتشار یک کلیپ در صفحه اینستاگرام خود، ادعای شتاب صفر تا ۱۰۰ حدود ۷.۷ ثانیه‌ای را برای جک اس۵ توربو فیس لیفت دارد.

دانگ فنگ T5 ایوو؛ قدرتمندترین عضو باشگاه ۱.۵ لیتری های توربو بازار ایران؟

طبق برخی از اخبار واصله، دانگ فنگ T5 ایوو از ۱.۵ لیتری های توربو جدید است که بزودی توسط آرین موتور وارد بازار خواهد شد. دانگ فنگ T5 ایوو مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو به کد فنی 4A95TD با حداکثر قدرت ۱۹۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۸۵ نیوتن متر است. جعبه دنده این خودرو هفت سرعته دو کلاچه است و نیروی موتور توسط آن به محور جلو منتقل می شود. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۴۵۶۵، ۱۸۶۰ و ۱۶۹۰ میلی متر است.

بیشتر بخوانید:

فیدلیتی پرایم به نمایندگی های منتخب بهمن موتور آمد

مشکلات سایپا شاهین پس از هشت هزار کیلومتر!

نگاهی اجمالی به سوئست DX3 / با محصول جدید دیار خودرو آشنا شوید

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

در پی شیوع سویه امیکرون کرونا؛

محدودیت سفر و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد

از سوی وزارت بهداشت ایران، محدودیت سفر و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد. بیت ران -...

با توافق ترانزیتی خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد

با توافق ترانزیتی سه جانبه خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد. بیت ران - جواد هدایتی مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل‌ و نقل بین‌المللی...
بهترین جنگنده حال حاضر غرب در مانور پذیری

آشنایی با هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ جهان

هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ حال حاضر دنیا است. آمریکا به دلیل اهمیت بسیار بالا، این جنگنده را به هیچ کشوری نفروخته است. بیت ران...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 برای فروش...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 را برای فروش نقدی خودرو ها از سوی ایران خودرو خود اعلام شد. بیت ران - شرکت ایران...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می شود، ارزش خرید دارد؟ اگر واردات خودرو آزاد بود چه جایگزین هایی وجود داشت؟ بیت ران...

پست‌های مرتبط