طرح تحول صنعت و بازار خودرو در دولت سیزدهم اجرایی می شود؟

از دست ندهید

عوامل گرانی و بالا رفتن قیمت خودرو های داخلی چیست؟

قیمت خودرو های داخلی سیر صعودی دارد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اکنون عرضه و...

ساخت مشترک خودرو خودران توسط دو رقیب

رقابت در صنایع خودروسازی چنان شدتی یافته که دو رقیب بزرگ خودروسازی آلمان ناگزیر به همکاری با هم شده‌اند....

فولکس واگن گلف GTI TCR مدل ۲۰۲۰ چه مشخصاتی دارد

فولکس واگن مدل ۲۰۲۰ گلف GTI TCR را برای بازار استرالیا معرفی کرده است. در ادامه نگاهی به این خودرو...

طرح تحول صنعت و بازار خودرو روز گذشته قرار بود در صحن علنی مجلس بررسی شود. البته بررسی این طرح به دلیل کمبود وقت، به جلسات آتی موکول شد.

بیت ران – طبق گفته علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، موضوع عرضه محصولات تولیدی شرکت‌ های خودروساز از مسیر بورس کالا که در طرح تحول صنعت و بازار خودرو پیش‌ بینی شده، قرار بود که به طور ویژه در صحن علنی مورد بررسی قرار گیرد. وجود بند عرضه خودرو از مسیر بورس کالا در طرح ارسالی به صحن علنی، گویای این نکته است که اعضای کمیسیون صنایع بالاخره بعد از چند جلسه رای به عرضه خودرو از مسیر یاد‌ شده دادند.

حال باید منتظر ماند و دید سایر نمایندگان در زمان رای‌ گیری در صحن علنی چه تصمیمی در این زمینه خواهند گرفت.

اما طرح یاد شده چه زمانی در صحن علنی مطرح می‌شود؟

آنگونه که علی جدی می‌گوید با توجه به اینکه به دلیل محدودیت زمانی طرح تحول صنعت و بازار خودرو روز گذشته در صحن علنی به رای نمایندگان گذاشته نشد، این طرح ظرف یکی دو روز آینده بار دیگر در دستورکار قرارخواهد گرفت. بر این اساس در حالی نمایندگان عضو کمیسیون صنایع بر عرضه خودرو از مسیر بورس کالا اصرار دارند و این مسیر را بهترین راه برای واگذاری خودرو به متقاضیان واقعی و جلوگیری از بهره مندی دلالان و واسطه‌ها از رانت ایجاد شده میان فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه می‌دانند که سیاستگذار خودرویی چندان تمایلی به عرضه خودرو از مسیر بورس کالا ندارد.

وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس مخالف است

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در آخرین اظهارنظر خود در ارتباط با عرضه خودرو از مسیر بورس با آن مخالفت کرد. به اعتفاد رزم حسینی وزیر صمت، این طرح از پشتوانه کارشناسی کافی برخوردار نیست. البته تنها رزم حسینی مخالف مسیر پیشنهادی اعضای کمیسیون صنایع برای عرضه خودرو نیست.

علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس نیز با رزم حسینی هم‌عقیده است. دهقان دهنوی چندی پیش ضمن مخالفت با عرضه خودرو در بورس گفته بود که خودرو، کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست. رئیس سازمان بورس تاکید کرد معمولا کالایی وارد بورس می‌شود که تا این حد دارای تنوع نباشد.

البته علاوه بر مخالفت‌های یاد شده باید به این نکته نیز توجه کرد که شرکت‌های خودروساز علاوه بر اینکه بخشی از سهامشان در اختیار دولت قرار دارد دارای سهامداران خصوصی نیز هستند و به نظر می‌رسد باید به نوعی نظر آنها نیز در ارتباط با نحوه عرضه خودرو از مسیر بورس کالا تامین شود.

طرح تحول صنعت و بازار خودرو در دولت بعد

به هر روی چه این طرح طی چند روز آینده در صحن علنی مجلس رای بیاورد یا رای نیاورد، اجرای آن به عمر دولت دوازدهم قد نمی‌دهد. بنابراین باید منتظر ماند دید که دولت سیزدهم چه برنامه‌هایی در ارتباط با تولید و عرضه خودرو دارد. چنانچه طرح تحول صنعت و بازار خودرو در صحن علنی رای بیاورد، مدیران ارشد وزارت صمت در دولت آینده در چه بازه زمانی و به چه صورت زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن را فراهم می‌کنند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند چنانچه طرح یاد شده بتواند رای نمایندگان مجلس را کسب کند و از پیچ شورای نگهبان نیز به سلامت عبور کند با توجه به روابط تنگاتنگ و همسویی که میان دولت سیزدهم و مجلس یازدهم وجود دارد، بعید است طرح عرضه خودرو از مسیر بورس کالا مانع دیگری را پیش روی خود ببیند، بنابراین طرح یاد شده عملیاتی خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر بخوانید:

«یوآن» در خودروسازی ایران رکورد مصرف ارز را شکست

عرضه خودرو در بورس طرحی کارشناسی شده نیست؛ آیا پیشنهاد بهتری وجود دارد؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

Ami ارزان‌ترین خودرو برقی ترکیه، در یک هفته ۱۹۸ میلیون گران شد

Ami از سوی سیتروئن به تازگی در کشور ترکیه رونمایی و قیمت فروش آن تعیین شد. این خودرو برقی...

توافق تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از توافق با مقامات روسی برای تولید مشترک خودرو ایران و روسیه در ایران خبر داد. بیت ران - علیرضا...

سقوط اف ۱۴ / تام کت در اصفهان

صبح ۲۸ خرداد یک فروند جنگنده اف ۱۴ / تام کت در نزدیکی پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان دچار سانحه شد و سقوط کرد. بیت...

زمزمه‌ی فروش پارس خودرو ؛ ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین...

این روزها بیش از هر زمان دیگری زمزمه‌ی فروش پارس خودرو به گوش می‌رسد. براساس اخبار رسیده آیا ایران خودرو مالک قدیمی‌ترین خودروساز ایران...

خودروهای برقی در ترکیه و هزینه شارژ آنها طبق...

خودروهای برقی در ترکیه در حال تثبیت جایگاه خود در بین خریداران هستند. تنها در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ تعداد ۱۰۷۳ خودرو برقی...

پست‌های مرتبط