26.7 C
Tehran
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

خودروهای دپو شده در دولت بعدی تکلیفشان مشخص خواهد شد؟

از دست ندهید

قدرتمندترین خودرو پژو معرفی شد؛ پژو 508PSE را بشناسید

پژو 508PSE به عنوان قدرتمندترین خودرو پژو در طول تاریخ این شرکت معرفی شد. در ادامه با این خودرو...

لکسوس LC برای سال ۲۰۲۱ به روزرسانی می شود

لکسوس برای سال ۲۰۲۱ مدل کوپه‌ لکسوس LC را به سیستم تعلیق اسپرت‌ مجهز می‌کند. این خودروساز ژاپنی وزن...
جزئیات طرح پیش فروش سایپا؛

پیش فروش کوییک اس ، ساینا اس و شاهین + جزئیات

جزئیات طرح جدید پیش فروش کوییک اس ، ساینا اس و شاهین ، سخ محصول جدید گروه خودروسازی سایپا...

خودروهای دپو شده همچنان بلاتکلیف هستند. کمتر از سه هفته دیگر به پایان عمر دولت دوازدهم باقی مانده و این در حالی است که خودروهای دپو شده در گمرک همچنان سرنوشت نامشخصی دارند. به نظر می‌رسد پرونده آنها در این دولت بسته نخواهد شد.

بیت ران – در نامه‌ای که اخیرا وزیر کشور به رئیس‌جمهوری ارسال کرده، آخرین وضع خودروهای دپویی در گمرک تشریح شده است. در این نامه عنوان شده که در حال حاضر ۲ هزار و ۲۴۹ دستگاه خودروی خارجی در گمرکات کشور وجود دارد که به دلایلی مانند داشتن پرونده قضایی، عدم ثبت سفارش و اظهار نشدن به گمرکات، امکان ترخیص ندارند.

چند درصد از خودروهای دپو شده ترخیص شده‌اند؟

در نامه عبدالرضا رحمانی فضلی به حسن روحانی آمده که در سال ۹۸ پنج هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو دپویی در گمرک شناسایی شد و در این مدت ۵۶ درصد آنها (معادل ۲ هزار و ۸۵۹ دستگاه، ترخیص شده است. بنابراین در حال حاضر ۴۴ درصد خودروهایی دپویی شناسایی شده در گمرک طی سال ۹۸، همچنان بلاتکلیف مانده که نه ترخیص می‌شوند و نه در اختیار سازمان‌های مربوطه قرار می‌گیرند.

طبق آنچه در ادامه نامه موردنظر آمده، وزیر کشور به رئیس‌جمهور پیشنهاد داده در راستای تعیین تکلیف نهایی خودروهای بلاتکلیف، روند تعیین تکلیف آنها توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرک ایران- سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی) تسریع شود.

همچنین با توجه به اینکه مشکل عمده خودروهای باقی مانده در گمرک، وجود پرونده قضایی است، نیاز است هماهنگی لازم با قوه قضائیه برای تعیین تکلیف آنها صورت گیرد.

تقریبا چهار سالی می‌شود که پرونده خودروهای دپویی در گمرک، باز شده و با وجود وعده‌های فراوان، دولت دوازدهم تا به امروز نتوانسته تکلیف آنها را مشخص کند.

تعداد این خودروها در ابتدا بالغ بر ۱۲ هزار دستگاه بود که بیش از ۷ هزار دستگاه آن تا سال۹۸ تعیین تکلیف و ترخیص شدند. قرار بود تکلیف ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی باقی‌مانده نیز مشخص شود.

۲ هزار و ۲۴۹ دستگاه خودرو همچنان در گمرک هستند

با این حال همچنان و طبق آمار وزارت کشور، ۲ هزار و ۲۴۹ دستگاه خودرو در گمرکات خاک می‌خورند. بی‌آنکه سرنوشت‌شان مشخص باشد. خودروهای دپویی یا پرونده قضایی دارند یا ثبت سفارش و اظهار نشده‌اند. بنابراین دلایل عدم ترخیص آنها مشخص است و از همین رو انتظار می‌رفت دولت تکلیف آنها را معلوم کند که تا به امروز نکرده است.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند خودروهای مانده در گمرک به نوعی سرمایه به حساب می‌آیند و در ازای آنها ارز از کشور خارج شده، بنابراین خاک خوردن آنها در گمرک توجیهی ندارد.

پرسش مهمی که در ماجرای خودروهای دپو شده وجود دارد این است که دولت و قوه قضائیه چطور نتوانستند در این دو سال تکلیف کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو را مشخص کنند؟

آنچه مشخص است خودروهای دپویی یا با رفع موانع قانونی قابلیت ترخیص دارند یا باید در اختیار سازمان امور اموال تملیکی قرار بگیرند. با این حال مسوولان مربوطه کماکان دست دست می‌کنند و یک بار برای همیشه این پرونده پر حاشیه را نمی‌بندند.

با توجه به تغییر دولت در کمتر از سه هفته آینده، به نظر می‌رسد پرونده خودروهای دپویی در گمرک نیز مانند برخی دیگر از پرونده‌های خودرویی، به دولت بعد منتقل شود. باید منتظر ماند و دید در این صورت دولت ابراهیم رئیسی با این پرونده طولانی شده چه خواهد کرد و آیا در همین سال جاری آن را تعیین تکلیف خواهد کرد یا دپویی‌ها کماکان خاک خواهند خورد.

بیشتر بخوانید:

سه خودروساز بزرگ کشور بر تولید محصولات کم تیراژ و کم زیان تمرکز کرده‌اند؟

بالارفتن قیمت خودرو در تعطیلات کرونایی / دلیل افزایش قیمت خودروها چیست؟

سامسونگ حسگرهای دوربین Cybertruck تسلا را می‌سازد

خودروهای برقی در اسپانیا رکوردهای فروش را شکستند / سرمایه‌گذاری برای تولید EVها

منبع: دنیای اقتصاد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

رالی با فیستا، اولین تجربه حضور در مسابقات رالی فورد فیستا کاپ

رالی فورد فیستا کاپ یکی از مشهورترین مسابقات در سطح بین المللی است. مسابقاتی که البته در کشورمان برگزار...

در گفت و گو با بیت ران اعلام شد:...

سرپرست امور انرژی سازمان برنامه و بودجه با توجه به دغدغه مردم در زمینه قیمت بنزین ، از آخرین وضعیت تغییر قیمت سوخت در...

کاهش قیمت خودرو در بازار + خودروهای داخلی ارزان...

کاهش قیمت خودرو در حالی اتفاق افتاد که برخی خودروها مانند پژو 206 تیپ دو نایاب شده اند. قیمت خودروهای داخلی در بازار چگونه...

پیکاپ G9 گروه بهمن و اختلاف قیمت ۲۶۰ میلیونی!

پیکاپ G9 محصول جدید گروه بهمن در حالی قرار است معرفی شود که در بازار چین نسخه فول آپشن و لو آپشن آن اختلاف...

واردات خودرو آزاد شد ؛ همراه با جزئیات

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصویب کلیات واردات خودرو در هیئت دولت پیرو پیگیری‌های این وزارتخانه خبر داد و گفت: جزئیات و چگونگی...

پست‌های مرتبط