بی ام و iX چه ویژگی های جذابی دارد که تا بحال ندیده ایم؟

از دست ندهید

تولید ۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی

سرپرست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از تولید ۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی خبر داد. بیت ران - معاون...

محدودیت سرعت و فناوری‌های ایمنی مدرن، چرا جان ما را نجات نخواهند داد؟

در این مقاله به‌ بررسی ایرادات وارده به سیستم‌های ایمنی کمک‌راننده پیشرفته و محدودیت سرعت و چالش‌های پیش روی...

شمارش معکوس استفاده از کارت سوخت شخصی خودرو + جزئیات فعال سازی

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی شمارش معکوس برای استفاده از کارت سوخت...

بی‌ ام‌ و iX خودرو الکتریکی جدید این کمپانی آلمانی به‌ تازگی رونمایی شد. این محصول بی ام و از ویژگی‌ های جالبی مانند به‌ روزرسانی iDrive 8،‌ سان‌ روف الکتروکرومیک، رقص نور و ضبط‌ کننده سرقت از راه دور بهره می‌ برد.

بیت ران – هفته گذشته بی‌ ام‌ و به‌طور کامل از خودروی شاسی‌بلند iX رونمایی کرد و در این مراسم به تمام مشخصات فنی و جزئیات آن اشاره شد. بعد از دیدن تصویر کامل، به‌ سختی می‌ توان احساس کرد که بی ام و iX تأثیرگذارترین محصول بی‌ام‌و پس از i3 است.

به گزارش بی‌ ام‌ و‌ بلاگ، این خودرو پیشرفته‌ ترین محصول بی‌ ام‌ و تاکنون به شمار می‌ رود که با هدف انتقال این شرکت به سمت آینده‌ای با خودروهای الکتریکی ساخته شده است. بی ام و iX ممکن است مدل سنتی و متداول مورد علاقه طرفداران نباشد. اما به نظر می‌ رسد خودروی الکتریکی بسیار خوبی باشد.

اگر اهل فن باشید، ابزارها و ویژگی‌های بسیار خوبی در این خودرو پیدا خواهید کرد. قصد داریم برخی از بهترین و جالب‌ترین ویژگی‌های بی ام و iX را شرح بدهیم. مواردی مانند شعاع حرکتی خودرو یا قدرت چشم‌گیر آن از  این مطالعه حذف شده‌اند. البته کاملاً قابل ذکر هستند.

۵. رینگ‌های آیرودینامیک

رینگ آیرودینامیک بی ام و iX
رینگ آیرودینامیک بی ام و iX

رینگ‌های آیرودینامیک نه‌تنها کاربردی، بلکه از نظر ظاهری زیبا هستند. این قطعات بسیار شیک و کاربردی هستند. زیرا درگ آیرودینامیک را به مقدار در خور توجهی کاهش می‌دهند تا به کمک آن‌ها نظر مساعد مشتریان را تأمین کنند. به‌علاوه، رینگ‌ها بر جذابیت و زیبایی آینده‌نگرانه خودرو می‌افزایند.

اکنون هیچ فردی بی‌ ام‌ و iX را با بی‌ ام‌ و X5 اشتباه نمی‌کند و این موضوع خوبی است. با توجه به اینکه بی‌ ام‌ و می‌ خواهد مشتریان X5 را به سمت فناوری الکتریکی سوق دهد، iX باید ظاهر و احساس خاص‌تری داشته باشد.

۴. سیستم iDrive 8

سیستم iDrive 8 بی ام و iX
سیستم iDrive 8 بی ام و iX

آخرین نسخه‌ بی‌ ام‌ و iDrive 8 نه‌ تنها از نمایشگر کاملاً جدید بهره می‌ برد، بلکه از نظر گرافیکی نیز بسیار پیشرفت کرده است. بخش‌ های گرافیکی دارای ظاهری زیبا و آینده‌ نگرانه و کارکرد آسان هستند. خواندن و ناوبری از پالت رنگی کاملاً سیاه و سفید و قرمز سیستم کنونی آسان‌تر است.

از همه مهم‌تر، بی‌ ام‌ و عملکرد برخی قسمت‌ها را بهبود می‌بخشد و نحوه کار رابط کاربری را تغییر می‌دهد و آن را بصری‌تر می‌کند. ویژگی‌ های جالب دیگری نیز وجود دارد. از جمله اینکه کاربر می‌ تواند کل سیستم کنترل آب‌ و هوا را در صفحه‌نمایش داشته باشد یا از نسخه‌های دیجیتال دکمه‌ های از پیش تعیین‌شده‌ بی‌ ام‌ و در بالای صفحه استفاده کند.

بی‌ ام‌ و iDrive 8 جدید با تمرکز بر تعامل مبتنی بر گفتگو با استفاده از زبان طبیعی و عملکرد لمسی طراحی شده است. همچنین ویژگی‌‌ های جدیدی وجود دارد که قابلیت‌ های دستیار شخصی هوشمند بی‌ام‌و را گسترش می‌‌دهد و از گرافیک جدیدی برای برقراری ارتباط با سرنشینان خودرو استفاده می‌ کند.

۳. سان‌روف الکتروکرومیک

سان‌روف الکتروکرومیک بی ام و iX
سان‌روف الکتروکرومیک بی ام و iX

سقف شیشه‌ ای یکپارچه و شفاف بی‌ ام‌ و iX، کل فضای داخل کابین را پوشش می‌دهد. این سقف بزرگ‌ترین نمونه‌ای به شمار می‌ رود که در خودروهای بی‌ ام‌ و نصب شده است. این سقف از فناوری شیشه‌ هوشمند کریستال مایع (PDLC) برای سایه‌ اندازی فضای داخل کابین بهره می‌ برد. با اعمال ولتاژ به لایه میانی این شیشه‌ها، شفافیت سقف شیشه‌ای پانوراما تغییر می‌ کند.

کمتر از یک ثانیه طول می‌‌ کشد تا کریستال‌ ها به‌ صورت بی‌ نظم توزیع شوند و اثر سایه ایجاد کنند. این سایه‌ بان الکتروکرومیک را می‌ توان با استفاده از دکمه‌ ای در مرکز عملکرد سقف فعال و غیر فعال کرد. پس از پارک شدن بی‌ ام‌ و iX، حالت سایه‌ اندازی به‌طور خودکار فعال می‌شود.

۲. رقص نور بیرونی و داخلی

رقص نور بیرونی بی ام و iX
رقص نور بیرونی بی ام و iX

وقتی مالک به سمت خودرو می‌رود، بی‌ ام‌ و iX حالت «لحظات عالی ورود» (Great Entrance Moments) را اجرا می‌ کند. با استفاده از فناوری رادیویی باند فوق پهن (UWB)، بی‌ ام‌ و iX می‌ داند چه زمانی راننده به آن نزدیک می‌ شود. این خودرو دقیقاً می‌‌ داند راننده کجا است یا چند سانتی‌متر با خودرو فاصله دارد.

هنگامی که راننده در سه متری خودرو قرار گرفت، iX از او استقبال می‌‌کند. به این صورت که با رقص نور بیرونی و داخلی، قفل خودرو را باز، فرش نوری در کنار در ورودی خودرو ایجاد و فضای داخل کابین را برای ورود راننده یا سرنشینان آماده می‌ کند. درحالی‌ که همه این اتفاقات می‌افتد، اگر بیرون هوا سرد باشد، سیستم iDrive در حال آماده شدن است و تمام سطوح نشیمن داخلی خودرو گرم می‌شوند.

ویژگی رقص نور در اواخر سال ۲۰۲۱ در دسترس خواهد بود و به‌ تازگی توسط اپل نیز اعلام شد. اپل و گروه بی‌ ام‌ و همکاری نزدیکی با کنسرسیوم اتصال خودرو (CCC) به منظور توسعه مشخصات Digital Key Release 3.0 برای UWB دارند که به‌عنوان استاندارد جهانی برای صنعت خودرو و تولیدکنندگان گوشی‌ هوشمند عمل خواهد کرد.

۱. ضبط‌کننده سرقت از راه دور بی‌ ام‌ و

ضبط‌کننده سرقت از راه دور بی‌ ام‌ و iX
ضبط‌کننده سرقت از راه دور بی‌ ام‌ و iX

ویژگی ضبط‌کننده سرقت از راه دور بی‌ام‌و همراه با دوربین داخلی بالاسری کار می‌کند که با خاموش شدن سیستم هشدار فعال می‌شود. سپس مالک بی‌ام‌و iX از طریق گوشی هوشمند خود مطلع می‌شود و می‌تواند به تصاویر موجود در دوربین داخلی و دوربین‌های جلو و عقب خودرو و آینه‌های خارجی آن دسترسی داشته باشد و آن‌ها را ذخیره کند. همچنین می‌توان تصاویر را با هم ترکیب و نمای پانورامای ۳۶۰ درجه ایجاد کرد.

منظور از ضبط‌کننده سرقت از راه دور بی‌ ام‌ و، قابلیت ایمنی آن است. اما می‌توان از دوربین بالاسری به طرز سرگرم‌کننده‌ای استفاده کرد. راننده و مسافران می‌توانند در طول سفر جاده‌ای عکس‌ فوری بگیرند که به آن‌ها اجازه می‌دهد لحظات خاصی را ثبت کنند و آن‌ها را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند. تصاویر را می‌توان با فرمان صوتی، اشاره یا کنترل لمسی تهیه کرد و گزینه تایمر خودکار (تأخیر سه ثانیه) نیز وجود دارد.

حتی اگر حداقل یکی از سرنشینان لبخند بزند، می‌توان سیستم دوربین را طوری تنظیم کرد که عکس بگیرد. دوربین در حالت HDR کار می‌کند. اما در شب یا در شرایط کم‌نور، تصاویر سیاه‌ و سفید واضحی می‌گیرد. تصاویر را می‌توان با اسکن ساده کد QR در صفحه کنترل با هر تلفن هوشمندی که از طریق WiFi به خودرو متصل است، به اشتراک گذاشت.

ویژگی جذاب لوگوی بی‌ ام‌ و

لوگوی بی ام و iX برای پر کردن مایع شیشه شور باز می شود.
لوگوی بی ام و iX برای پر کردن مایع شیشه شور باز می شود.

لوگوی دایره‌ای بی‌ ام‌ و روی کاپوت، قطعه‌ای کاربردی است که اکنون به‌عنوان محل پر کردن مایع شستشوی شیشه جلو و برف‌پاک‌کن‌های شیشه عقب عمل می‌کند. با یک‌ بار فشار دادن لوگو، دریچه باز می‌شود و می‌توان آن را از مایع پر کرد و با فشار کمی بست.

منبع: زومیت
بیشتر بخوانید:

بی ام و سری 4 گرن کوپه مدل ۲۰۲۲ چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

گفت و گو با طراح خودرو ری را ؛ خطوط طراحی ایران خودرو در محصولات آینده

طراح خودرو ری را / خودرو ریرا با توضیح درباره طراحی ظاهری و داخلی این محصول درباره ایجاد یک...
در هم‌اندیشی ملی فعالان صنعت لجستیک ایران مطرح شد:

صنعت لجستیک کشور از قدیمی بودن تجهیزات رنج می‌برد؛...

یک فعال صنعت لجستیک با بیان اینکه یکی از ضعف های صنعت حمل و نقل کشور وجود نگاه سنتی به آن است، تاکید کرد:...

طراحی ریرا تغییر کرد ؛ همراه مشخصات فنی و...

شرکت ایران خودرو اعلام کرد که طراحی خودرو ریرا یکبار تغییر کرده تا مناسب با شرایط روز شود. بیت ران - گروه صنعتی ایرانخودرو در...

رالی اسکی‌شهیر ترکیه و اولین برد تیم ایرانی در...

رالی اسکی‌شهیر ترکیه با برد صابر خسروی و حامد مجد در کلاس R1-ST فورد فیستا رالی کاپ به پایان رسید. تیم ایرانی حاضر در...

وزیر در آستانه استیضاح خودرو ریرا را معرفی...

خودرو ریرا جدیدترین محصول ایران خودرو که روی پلت فرم پژو ۲۰۰۸ توسعه یافته و طراحی آن شبیه برخی خودروهای چینی  است در آستانه...

پست‌های مرتبط