ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو در بهار امسال چه تعداد خودرو تولید کردند؟

از دست ندهید

آشنایی با بمب هدایت شونده استورم بریکر (StormBreaker)

استورم بریکر بمبی هدایت شونده ساخت ریتون میسلز سیستمز است. این بمب تقریبا می تواند در هر شرایطی هدف...

سلیم سرپولکی استاد خودروهای دو دیفرانسیل ایران

سلیم سرپولکی معنای یک عشق ماشین واقعی است. در میان عاشقان اتومبیل او معروف است به عمو سلیم. بیت ران ـ...

همایش کلوپ رسمی بنز ؛ SLS ششصد اسبی پلاک ملی در قلب تهران!

در همایش کلوپ رسمی بنز حضور یک دستگاه مرسدس SLS پلاک ملی و یک دستگاه مرسدس AMG GTS همه...

ایران‌خودرو، سایپا و پارس خودرو سه خودروساز بزرگ کشور بهار امسال را در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته با ثبات نسبی تولید پشت سر گذاشتند. اما در ادامه فروش آنها افزایش یافت. البته این در حالی است که تعداد فروش باز هم کمتر از رقم تولید بوده است.

بیت ران – بنابر اطلاعات ارائه‌شده از سوی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به بورس، این خودروسازان در سه‌ماه ابتدایی امسال حدود ۲۰۴هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت تولید کرده‌اند. با این حال میزان فروش آنها در بازه زمانی تحت بررسی، ۱۸۶هزار دستگاه بوده است.

بنابراین حدود ۹درصد (معادل ۱۸هزار دستگاه) از خودروهای تولیدی در بهار امسال، فروش نرفته و راهی انبار شده‌اند. چندی پیش پژوهشکده پولی و بانکی بانک‌مرکزی در گزارشی اعلام کرد که موجودی انبار خودروسازان کاهش یافته است. حال آمار فروش سه‌ماه آنها نشان می‌دهد که با وجود کاهش خودروهای دپویی (در اردیبهشت) روند دپوی خودرو‌ها در انبار همچنان ادامه دارد.

به نظر می‌رسد کمتر بودن فروش نسبت به تولید در بهار امسال، باز هم با دو مساله اصلی، یعنی تولید محولات ناقص و دپوی خودروها به هوای افزایش قیمت مربوط می‌شود. بخشی از خودروهایی که فروش نرفته و روانه انبار شده‌اند، به دلیل ناقص‌بودن محصولات امکان تجاری‌سازی نداشتند.

این خودروها با کمبود قطعه مواجه‌اند و برای تجاری‌سازی، باید منتظر بمانند تا قطعات کسری تامین و پس از تکمیل کاری روانه بازار شوند. از سوی دیگر به دلیل تداوم سیاست قیمت‌گذاری دستوری، خودروسازان گاه محصولات خود را با وجود کامل بودن، عرضه نمی‌کنند. زیرا به گفته آنها، هزینه تولیدشان از قیمت‌های اعلام‌شده شورای رقابت بیشتر است و زیان می‌دهند.

خودروسازان برای اعلام قیمت های جدید صبر می کنند

بنابراین خودروسازان صبر می‌کنند تا قیمت‌های جدید اعلام شود و آنگاه محصولات موردنظر خود را به بازار ارائه دهند. در کارنامه فروش بهاری سه خودروساز بزرگ کشور، بیشترین میزان فروش به ایران‌خودرو اختصاص پیدا کرده است. این شرکت بهار امسال بالغ بر ۸۹هزار دستگاه انواع خودرو فروخت. این رقم نسبت به بهار ۹۹ افزایش حدود ۱۳هزار دستگاهی را نشان می‌دهد. ایران‌خودرو در مقایسه با تولید ۹۷هزار دستگاهی‌اش در بهار، ۸ هزار دستگاه کمتر فروخته است.

سایپایی‌ها نیز در بازه زمانی تحت بررسی، نزدیک به ۸۲هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. اما فروش‌شان نزدیک به ۸۰هزار دستگاه بوده که تقریبا ۸ هزار دستگاه بیشتر از بهار سال گذشته است.

در نهایت پارس‌خودرو نیز تیراژی ۲۴هزار و ۶۰۰دستگاهی در کارنامه بهاری‌اش به ثبت رسانده است. این در حالی است که تنها حدود ۱۷هزار دستگاه محصول در این بازه زمانی فروخته است. پارس‌خودرو برخلاف ایران‌خودرو و سایپا با کاهش فروش در بهار امسال و نسبت به فصل مشابه سال گذشته مواجه شده است.

آمارها می‌گویند فروش سومین خودروساز بزرگ کشور در سه‌ماه ابتدایی امسال، حدود ۵هزار دستگاه کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر بخوانید:

گمرک کشور اعلام کرد؛ ۲۲۴۹ دستگاه خودرو همچنان بلاتکلیف هستند
پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

افزایش قیمت موتورسیکلت های نیرو موتور + موتوری که شبانه ۹۰ میلیون گران شد!

قیمت موتورسیکلت های نیرو موتور برای سومین بار در سه ماه گذشته گران شد. میانگین افزایش قیمت، ۲۰ درصد...

مجلس موافق واردات خودروهای دست دوم ؛ واردات خودروهای...

با موافقت مجلس برای واردات خودروهای دست دوم با عمر کمتر از  پنج سال ، احتمال واردات خودروهای دست دوم به ایران قوت گرفت. بیت ران...

کیو جی موتور برند لوکس بنلی وارد ایران شد

کیو جی موتور که برند لوکس‌تر بنلی است توسط کویر موتور وارد ایران شده و به زودی وارد بازار می‌شود. با سه محصول جدید...

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی خودروسازان دولتی به ۵۰ هزار میلیارد‌ تومان رسیده است. عمده این بدهی به زنجیره تامین یا همان صنعت قطعه‌‌سازی خودرو است. بیت ران -...

آئولوس یی شوئن مکس، سدان هیبریدی ۳۳۵ اسب بخاری...

آئولوس یی شوئن مکس به عنوان یک محصول وارداتی قرار است به زودی از سوی ایران خودرو به‌فروش برسد. ۴ هزار دستگاه این سدان...

پست‌های مرتبط