خودروهای لوکس قاچاقی تردد می کنند؟

از دست ندهید

جدیدترین خودرو برقی مرسدس بنز چگونه است ؟

خودرو EQC جدیدترین خودرو برقی مرسدس ، آینده خودروهای الکتریکی این شرکت را نشان می دهد، اما این خودرو...

تشکیل ستاد برای پاسخگویی به اعتراض مشتریان سایپا و ایران خودرو

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل ستادی در دو شرکت خودروسازی خبر داد که مسئولیت آن‌ها پاسخگویی...

قیمت لوازم یدکی متاثر از افزایش قیمت بنزین؛ نگاهی به قیمت‌های جدید در بازار قطعات

با توجه به حمل لوازم یدکی با خودرو های سنگین و گازوییلی این سوال مطرح می شود که آیا...

خودروهای لوکس قاچاق بسیاری این روزها در سطح کشور تردد دارند. ۳۵۰ دستگاه خودرو شامل ۱۶۰ مورد انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی‌ام‌و، ۴۰ دستگاه لکسوس و ۲۵ لندکروزر اکنون به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد کشور شده و در حال تردد هستند.

خودروهای لوکس قاچاقی
آئودی S8

بیت ران – این روزها که سری به اتوبان‌های سطح شهر می‌زنیم. انواع مختلفی از خودروهای لوکس خارجی با پلاک گذر موقت به چشممان می‌خورد. خودروهایی که به گفته مسوولان تنها اجازه تردد سه ماهه در سال را دارند که می‌ توانند سه ماه دیگر آن را تمدید کنند.

تردد غیر قانونی گذر موقت ها ادامه دارد

اما در این بین گویی برخی از خودروها، بیش از ۶ ماه است که در سطح شهر با پلاک گذر موقت تردد دارند. به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، برخی از این خودروهای لوکس قاچاق حتی از سال ۹۷ در کشور حضور دارند. مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه ورود موقت خودرو به کشور در قانون امور گمرکی تصریح شده است عنوان کرده که هر ایرانی مقیم خارج از کشور به شرطی که بیش از سه ماه در خارج کشور اقامت داشته باشد، می‌تواند یک دستگاه خودرو به صورت موقت به کشور وارد کند.

تردد خودروهای لوکس قاچاقی
مرسدس بنز GLE 53 AMG

پس از اتمام مهلت استفاده اما باید آن را به مبدأ بازگرداند. او گفت: «ورود موقت خودرو به دو صورت انجام می‌شود. اولین حالت مراجعه به کانون جهانگردی است. فرد به این کانون مراجعه می‌ کند و با در نظر گرفتن تضامینی که کانون اخذ می‌کند، امکان ورود یک دستگاه خودرو با ارائه دفترچه مخصوصی فراهم می‌شود. این امکان برای تمام کشور‌های عضو کنوانسیون دو پاساژ فراهم است.

ارونقی بیان کرد: «در حالت دوم شخصی که حائز شرایط وارد کردن خودرو باشد با مراجعه به مبادی ورودی و اعلام شرایط و فراهم کردن سپرده می‌تواند خودرو را وارد کند. یعنی فرد بعد از مراجعه به مبادی ورودی، خودروی مد نظر خود را معرفی می‌کند. میزان مشخصی برای تضمین در قالب بن بیمه، سپرده بانکی یا ضمانت‌نامه بانکی ارائه می‌کند. پس از آن امکان ورود موقت کالا به داخل کشور به وی داده می‌شود.»

تردد خودروهای لوکس قاچاقی
مرسدس بنز S کلاس

تردد خودروهای گذر موقت تا یک سال تمدید می شود

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: «خودرو‌های ورود موقت‌ اغلب سه ماهه است، اما این مدت تا یک سال قابلیت تمدید دارد. تا زمانی که گمرک اجازه ورود موقت به کشور را صادر کرده است صاحب کالا می‌تواند آن را استفاده کند. اما بعد از این موعد کالا باید قبض انبار دریافت کرده و تحویل آن به گمرک تایید شود.»

او تشریح کرد: «بررسی‌های صورت گرفته از سال ۹۷ تا ۲۰ اردیبهشت امسال نشان می‌دهد در حال حاضر ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری با اجازه ورود موقت در کشور در حال تردد هستند. مهلت تحویل آنها اما هنوز به پایان نرسیده است. برای ۳۶۰ دستگاه خودرو در گمرکات و بنادر کشور قبض انبار صادر و تحویل مراجع مربوطه داده شده است. اما به دلیل بسته بودن مرز‌ها در شرایط کرونا به ناچار خودرو را از کشور خارج نکردند. اما متروکه نمی‌شوند و در اختیار اموال تملیکی قرار نمی‌گیرد.»

ارونقی درباره جزئیات ورود خودروهای گذر موقت به کشور گفت: «گاهی این خودرو‌ها بعد از پایان مهلت مقرر به گمرک بازگشت داده نمی‌شود. گمرک اخطار‌های متعددی به صاحبان کالا برای تعیین تکلیف خودرو‌ها ارسال می کند. اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌ها هم انجام می شود.»

«اما گمرک براساس قانون موظف خواهد شد وقوع جرم قاچاق را به دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان تعزیرات حکومتی گزارش دهد. تاکنون ۳۵۰ دستگاه خودرو را از سال ۹۷ معرفی کردیم. اعلام جرم تردد خودروهای لوکس قاچاق به مراجع ذکر شده صورت گرفته است.» وی افزود: «از این ۳۵۰ دستگاه حدود ۱۶۰ مورد از انواع بنز و ۴۰ دستگاه بی‌ام‌و هستند. ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵ لندکروزر و مابقی نیز از انواع برند‌ها بودند. گزارش وقوع جرم تردد خودروهای لوکس قاچاق به مراجع مربوطه اعلام و ابلاغ شده است.»

سودهای کلان دلالان از تردد خودروهای گذر موقت

علاقه‌مندان به خودروهای گذر موقت در دو دسته جای می گیرند. گروه اول افرادی هستند که از تردد این خودروهای لوکس در سطح کشور لذت برده اما سرمایه و شرایط لازم برای وارد کردن یک خودرو روز را ندارند. گروه دوم اما کسانی هستند که عمداً از سوی دلالان برای دریافت سودهای کلان اقدام به وارد کردن یک خودرو خاص می کنند. اما چگونه؟ ماجرا از این قرار است که بسیاری از سودجویان با بهانه هایی از جمله مجوزهای سرمایه گذاری، کار آفرینی و… اقدام به واردات خودروهای خاص می کنند.

مشتریان این دلالان افرادی هستند که مایل اند خودرویی خاص داشته باشند. سودجویان با ارائه مستنداتی به مشتریان خود عنوان می کنند که خودرو گذر موقت شما به زودی پلاک ملی دریافت خواهد کرد. برای جلب اطمینان بیشتر هم مدارکی به مشتریان ارائه می شود. مشتری از همه جا بی خبر هم در دام این سودجویان افتاده و مال باخته محسوب می شود.

تردد خودروهای لوکس قاچاق
رنجروور اسپرت

دلال مورد نظر مدارکی هم به شما ارائه می کند. او میگوید پلاک ملی برای بسیاری از خودروهای گذر موقت دریافت کرده است. شما هم وسوسه می شوید! خوب، رنجرووری که پنج میلیارد تومان خریده اید بعد از دریافت پلاک ملی به راحتی فراتر از ده میلیارد تومان ارزش دارد! پس این کار را انجام می دهید.

تردد خودروهای لوکس قاچاق
جگوار F-pace

قافل از اینکه خودرو شما در بهترین شرایط یک سال در کشور تردد می کند. پس از این مدت رنجروور رویایی تان را باید به مبداء برگردانید و حتی با قیمت کمتری نیز بفروشید!

تصاویر: پیمان جهانی

بیشتر بخوانید:

ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی در مناطق آزاد منتفی شد
پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

آغاز تولید پیکاپ اتوماتیک فوتون ایران خودرودیزل + مشخصات خودرو

تولید پیکاپ اتوماتیک فوتون ایران خودرو دیزل آغاز و سالن جدید ایران خودرو دیزل برای تولید این محصول افتتاح...

خودروهای وارداتی جدید تا ۲ هفته آینده وارد گمرکات...

خودروهای وارداتی جدید قرار است تا دو هفته دیگر به گمرک‌های ایران برسند. روز گذشته‌ مقامات وزارت صمت اعلام کردند تا پایان سال جاری...

FMC T5 با ضعیف‌ترین موتور ۱/۵ لیتری توربو دانگ...

FMC T5 فردا موتورز یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان در ایران قیمت دارد. خریداران این مبلغ را برای مالکیت خودرویی پرداخت می‌کنند که...
بررسی بازار خودرو؛

خودروهای پرفروش چقدر گران شده‌اند؟ / کدام خودروهای چینی...

قیمت خودروهای پرفروش باز هم گران شده است. خودورهای ایرانی روزی دو و نیم میلیون‌تومان و قیمت خودروهای چینی ۵ میلیون‌تومان افزایش داشته است. بیت...
مدیر عامل گروه بهمن در گفت و گو با بیت ران:

قرارداد مهرکام پارس با BMW به کجا رسید؟ 

مدیرعامل گروه بهمن موتور با اشاره به به ماجرای قرارداد مهرکام پارس با BMW از تجربه کار با قالب‌سازان چینی برای اولین بار گفت. بیت...

پست‌های مرتبط