کاهش تعهدات معوق باعث افزایش فروش های فوق العاده خودروسازان شد؟

از دست ندهید

سقوط جنگنده F-35 در فلوریدا؛ حادثه‌ای مشابه در کمتر از یک هفته

پس از سقوط یک فروند جنگنده F-22 رادارگریز در فلوریدای آمریکا، امروز یک فروند F-35 نیز در همین پایگاه...
شرایط تبدیل معوقات اعلام شد؛

طرح تبدیل معوقات ایران خودرو برای تیر 99

طرح تبدیل معوقات شرکت ایران خودرو برای تیر 99 اعلام شد. بیت ران - امیرحسین اسماعیل بیگی: ایران خودرو در...

فراری متوقف شد؛ کرونا همچنان قربانی می گیرد

شرکت فراری به دلیل شیوع ویروس کرونای جدید تولید محصولات خود را تا ۲۷ مارس متوقف کرد. بیت ران -...

دو خودروساز بزرگ کشور در پنج فروش فوق‌ العاده‌ ای که طی سال جاری برگزار شد در مجموع ۱۰۳ هزار دستگاه از انواع محصولات خود را عرضه کردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد عرضه این تعداد خودرو طی پنج فروش فوق‌ العاده ایران‌ خودرو و سایپا در مقابل همین تعداد فروش فوق‌العاده که آنها در سال ۹۹ برگزار کردند از رشد حول و حوش ۶۶ درصدی حکایت می‌کند.

دو خودروساز بزرگ کشور در سال گذشته طی پنج فروش فوق‌ العاده‌ ای که برگزار کردند در مجموع ۶۲ هزار دستگاه از انواع محصولات خود را در اختیار متقاضیان خود قرار دادند. نکته دیگری که از مقایسه پنج فروش فوق‌ العاده خودروسازان در سال جاری با سال گذشته قابل تامل است بازه زمانی برگزاری این تعداد فروش فوق‌ العاده است. در سال گذشته خودروسازان پنج فروش فوق‌ العاده را طی چهار ماه برگزار کردند.

به‌طوری‌که ایران‌ خودرو به ترتیب در خرداد، مرداد و شهریور سال گذشته سه فروش فوق‌ العاده خود را برگزار کرد در حالی که سایپا اولین فروش فوق‌ العاده خود را در خرداد و دومین فروش فوق‌العاده خود را در مهر ۹۹ برگزار کرد. اما بررسی بازه زمانی فروش‌ های فوق‌ العاده دو خودروساز بزرگ کشور در سال جاری نشان می‌دهد آنها پنج فروش فوق‌العاده خود را طی سه ماه برگزار کردند. باید توجه کرد که چهار فروش فوق‌ العاده دو خودروساز کشور طی خرداد ۱۴۰۰ برگزار شده است.

به نظر می‌ رسد چنانچه چالش قیمت‌ گذاری که میان شورای رقابت و خودروسازان طی یکی‌ دو ماه ابتدایی امسال در جریان بود زودتر حل و فصل می‌ شد این امکان وجود داشت که خودروسازان بتوانند تعداد فروش‌ های فوق‌ العاده خود را به بیش از پنج قرعه‌ کشی برسانند.

کاهش تعهدات معوق دلیل اصلی بود؟

اما چه اتفاقی افتاده که دو خودروساز بزرگ کشور توانسته‌اند بر تعداد محصولات عرضه شده طی پنج فروش فوق العاده خود در سال جاری به نسبت همین تعداد فروش فوق العاده در سال گذشته بیفزایند؟ به نظر می‌ رسد پاسخ این سوال را باید در کاهش تعداد معوقات دو خودروساز بزرگ کشور جست و جو کرد.

بعد از بازگشت تحریم‌ها چالش‌هایی برای خودروسازان در خطوط تولید ایجاد شد. از طرف دیگر اجرای طرح‌ های پیش‌ فروش به منظور کنترل بازار طی سال ۹۷ منجر به آن شدکه خودروسازان طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ با سونامی معوقات روبه‌رو شوند. حال این سونامی فروکش کرده و دو خودروساز بزرگ کشور این امکان را پیدا کرده‌اند که تمرکز خود را روی عرضه محصولات از مسیر فروش فوق‌ العاده قرار دهند. مساله دیگری که کمک کرده تا رشد عرضه در فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان رقم بخورد اضافه شدن محصولات جدید به سبد محصولاتی دو خودروساز بزرگ کشور است.

بررسی فروش‌ های فوق‌ العاده خودروسازان در سال جاری نشان می‌ دهد آنها بیشتر تمرکز خود را روی عرضه محصولاتی گذاشته‌ اند که به تازگی به سبد محصولاتی آنها اضافه شده است.

پیدا کردن مسیرهایی برای دور زدن تحریم‌ ها و همچنین به ثمر نشستن برخی از پروژه‌هایی که تحت عنوان داخلی‌سازی قطعات در دو سال گذشته کلید خورد، نکته سومی است که در ارتباط با رشد عرضه در پنج فروش فوق‌العاده خودروسازان باید مورد توجه قرار گیرد. به نظر می‌ رسد اگر خودروسازان با چالش قیمت‌ گذاری دستوری روبه‌رو نباشند بتوانند با سرعت بیشتری در جاده فروش‌های فوق‌العاده حرکت کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

بیشتر بخوانید:

شرایط فروش اقساطی جک S5 اتوماتیک کرمان موتور چیست؟

چرا شرکت‌ های خودروساز به راحتی دل از محصولات تولیدی خود نمی‌ کنند؟
پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

تویوتا بازار خودرو روسیه را ترک کرد

تویوتا رسماً اعلام کرد که بازار خودرو روسیه را ترک کرد. این خودروساز ژاپنی به امید بهبودی شرایط جنگ...

میتسوبیشی ASX جدید برپایه رنو کپچر معرفی شد /...

میتسوبیشی ASX جدید در اصل همان رنو کپچر است که با تغییر نشان رنو وارد بازار اروپا خواهد شد. این کراس اوور فرانسوی! حالا...

ب‌ام‌و M Hybrid V8 ، خودرو مسابقه ای که...

ب‌ام‌و M Hybrid V8 خودرویی است که توسط BMW تولید نشد. این خودرو مسابقه ای BMW که برادر کادیلاک LMDh بشمار می رود، ساعاتی...

مرسدس بنز C63 S با موتور چهار سیلندر ۶۸۰...

مرسدس بنز C63 S جدید ۱۷۰ اسب بخار از نسل قبلی خود قوی تر است. این خودرو از یک موتور چهار سیلندر بهره می‌برد...

تارا EV رسماً از سوی ایران خودرو رونمایی شد...

تارا EV خودرویی است که برای تولید آن از محصولات تسلا الگو برداری شد. این صحبت کیوان وزیری مدیر عامل شرکت تام ایران خودرو...

پست‌های مرتبط