پهپاد انتحاری ایران عملیاتی شد + مشخصات و تصاویر

از دست ندهید

بوگاتی ویرون ؛ افسانه‌ای ۱۵ ساله

از وقتی که بوگاتی ویرون توانست رکورد سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت را بشکند ۱۵ سال می‌گذرد. بیت ران -...

آینده بازار خودرو در سال جدید؛ خداحافظی با خودروهای زیر 100 میلیون

بحث شیوع کرونا اواخر سال گذشته دامن صنایع مختلف از جمله خودرو را گرفت و شرایط مشابه همچنان ادامه...

چرا فروش فوق‌العاده خودرو از سوی خودروسازان متوقف شده است؟

از آخرین فروش فوق‌العاده خودرو سازان بزرگ کشور بیش از یک ماه می‌گذرد. این در حالی است که به...

در رزمایش پیامبر اعظم ۱۵ پهپاد انتحاری ایران مانورهای جدیدی را انجام دادند اما پهپاد انتحاری ایران چه ویژگی هایی دارد؟

بیت ران – در مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم15، عملیات ترکیبی پهپادی و موشکی به نمایش گذاشته شد که نمونه آن قبلا در جریان عملیات ضربت محرم در سال 1397 و در جریان هدف قرار دادن مواضع داعش در شرق فرات دیده شده بود.

در بخش پهپادی این رزمایش، تایپ‌های گوناگون پهپادی‌های نیروی هوافضای سپاه ماموریت‌های متنوعی را تمرین کردند.

پهپاد شاهد 141، شاهد 161 و شاهد 129 با پرواز فوجی در آسمان منطقه رزمایش با بمب‌های هوشمند و نقطه‌زن «سدید» اهداف خود را با دقت بالا منهدم کردند.

ماموریت بعدی پهپاد انتحاری ایران حمله به سایت‌های پدافندی و سایت‌های شبیه‌سازی شده سپر دفاع موشکی بود.

در این بخش از رزمایش پهپادهای انتحاری و نقطه‌زن سپاه با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، سایت‌های پدافندی و سپر دفاع موشکی دشمن فرضی را با دقت بالا منهدم کردند تا راه برای شلیک موشک‌های بالستیک و در هم کوبیدن پایگاه‌های دشمن فراهم شود.

پهپاد انتحاری ایرانپرواز فوجی پهپادهای شاهد نیروی هوافضای سپاه در آسمان منطقه رزمایش

انهدام سایت‌های راداری و موشکی دشمن در رزمایش‌های قبلی سپاه نظیر پیامبر اعظم 14 نیز تمرین شده بود با این تفاوت که در رزمایش‌های گذشته، موشک‌های «هرمز» و «ذوالفقار» مجهز به سرجنگی ضدرادار، سایت‌های شبیه‌سازی شده سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت و تاد آمریکایی را هدف قرار داده و منهدم کرده بودند.

اما در این رزمایش انهدام سایت‌های پدافندی و ضد موشکی دشمن به عهده پهپادهای انتحاری گذاشته شد.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که پهپادهای انتحاری که سپاه در این رزمایش مورد استفاده از قرار داده است بسیار ارزانتر از موشک‌های بالستیک بوده و با توجه به ابعاد و وزن کم، قابل استفاده در محیط‌های مختلف جغرافیایی هستند و زمان آماده‌سازی و پرتاب آنها نیز بسیار کمتر از موشک‌های بالستیک خواهد بود.

از همین رو استفاده از این پهپادها در بردهای کوتاه، گزینه‌ای مناسب برای انهدام سایت‌های پدافندی و راداری دشمن است.

پهپاد انتحاری ایرانلحظه اصابت پهپاد انتحاری به سایت شبیه‌سازی شده پدافندی سام شش

اخلال در شبکه پدافندی دشمن با هدف انحراف سامانه‌های راداری از دیگر ماموریت‌های پهپادهای سپاه بود.

این پهپادها با پرواز در منطقه دشمن، توجه سامانه‌های راداری و پدافندی را به خود معطوف کرده و پس از آنکه سامانه‌های راداری توان خود را برای انهدام این پهپادها متمرکز کردند، پهپادهای بمب‌افکن  و یا موشک‌های بالستیک و کروز با یورش به سمت هدف آن را منهدم می‌کنند.

از آنجایی که یک سامانه پدافندی توان درگیری با تعداد محدودی از اهداف را دارد، قادر به رهگیری تعداد زیادی هواگرد نبوده و پرواز فوجی پهپادهای هدف در منطقه دشمن موجب اخلال در شبکه پدافندی دشمن می‌شود.

در بخش دوم این رزمایش، نوبت به انجام عملیات توسط موشک‌های بالستیک و نقطه‌زن سپاه در کلاس‌های مختلف رسید.

در مرحله اول رزمایش، شلیک همزمان چندین فروند از موشک‌های بالستیک تاکتیکی در کلاس ذوالفقار، دزفول و زلزال و انهدام پایگاه های دشمن به مرحله اجرا در آمد.

در این مرحله موشک‌های بالستیک تاکتیکی نیروی هوافضای سپاه که به سرجنگی‌های قابل هدایت تا لحظه اصابت به هدف با قابلیت اخلال در سامانه‌های راداری مجهز شده‌اند، با دقت بالا اهداف خود را منهدم کردند.

پهپاد انتحاری ایرانلانچر 2 فروندی موشک بالستیک 1000 کیلومتری دزفول

در این مرحله از رزمایش که پس از اخلال و انهدام  سامانه‌های پدافندی و سپر دفاع موشکی دشمن فرضی انجام شد، موشک‌های بالستیک تاکتیکی، با دقت و سرعت بالا اهداف خود که بسیار کوچکتر از مقیاس واقعی شبیه سازی شده بودند را منهدم کردند.

پهپاد انتحاری ایرانسپاه پاسداران | سپاه , موشک بالستیک , پهپادهای ایران , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , پهپاد انتحاری ایران

تصاویر منتشر شده از اصابت موشک‌ها به اهداف خود نشان می‌دهد سرجنگی آنها در فاز پایانی اصابت به هدف به حالت پلاسما یا گداخته در آمده‌اند که نشان دهنده آن است که سپاه به جمع دارندگان موشک‌های بالستیک هایپر سونیک (ابر صوت) وارد شده است.

دستیابی به این فناوری و رسیدن سرجنگی موشک به سرعتی فراتر از سرعت صوت امکان رهگیری و درگیری سامانه‌های پدافند موشکی با موشک‌های سپاه را بسیار مشکل می‌کند.

پهپاد انتحاری ایرانپهپاد انتحاری ایرانپهپاد انتحاری ایران

اصابت دقیق سه موشک به دو هدف که به فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند

همچنین اصابت دقیق چند موشک به یک هدف با خطای نزدیک به صفر علاوه بر اثبات دقت آنها قدرت تخریب بالای این موشک‌ها را نیز به نمایش گذاشت.

اصابت همزمان چند موشک به یک هدف علاوه بر آنکه امکان واکنش و تخلیه آن محل از تجهیزات برای دشمن را تقریبا غیرممکن می‌کند، موجب وارد آمدن خسارات قابل توجه و تخریب کامل هدف هم می‌شود.

در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم 15 نیز نوبت به موشک‌های بالستیک دوربرد رسید تا با انهدام اهداف متحرک دریایی، قدرت و دقت خود را به رخ دشمن بکشند.

در این مرحله، موشک‌های بالستیک سوخت جامد «سجیل» و موشک‌های سوخت مایع «عماد» و «قدر» از فاصله 1800 کیلومتری اهداف شبیه‌سازی شده ناوهای هواپیمابر و رزم‌ناوهای دشمن در عمق اقیانوس هند را مورد هدف قرار دادند.

پهپاد انتحاری ایرانموشک‌های بالستیک سوخت مایع عماد (جلویی) و قدر F
پهپاد انتحاری ایرانموشک بالستیک سوخت جامد دومرحله‌ای سجیل

اجرای این عملیات از آن جهت حائز اهمیت است که روش مرسوم در دنیا برای هدف قرار دادن ناوهای دشمن، استفاده از موشک‌های کروز ضدکشتی است اما هدف قرار دادن اهداف متحرک در عمق دریا مانند ناوهای رزمی که بعضا به سامانه‌های ضد موشکی هم مجهز هستند مستلزم دستیابی به سطح بالایی از فناوری است که دستیابی به آن سپاه را در جمع معدود دارندگان چنین فناوری قرار می‌دهد.

با استفاده از این روش، لانچرهای پرتاب موشک از پاسخ متقابل دشمن مصون می‌مانند.

همچنین با توجه به اصابت موشک از بالا به ناو، امکان رهگیری و انهدام موشک توسط سامانه‌های دفاع موشکی ناوها بسیار مشکل می‌شود.

در مورد ناوهای هواپیمابر که ابعاد بزرگتری از رزم‌ناوها داشته و سامانه‌های دفاعی کمتری به نسبت رزم‌ناوها دارند، شلیک چنین موشک‌هایی که سرعت آنها در فاز نهایی شیرجه و اصابت به هدف، به سرعت ما فوق صوت هم می‌رسند، بسیار خطرناک‌تر است.

تا پیش از این، موشک‌های بالستیک دریایی سپاه مانند موشک «خلیج فارس» و «هرمز1» بردی معادل 300 کیلومتر داشتند.

بعد از آن و با رونمایی از موشک «ذوالفقار بصیر»، این برد به 700 کیلومتر افزایش پیدا کرد و حالا برد موشک‌های ضد کشتی سپاه به 1800 تا 2000 کیلومتر رسیده است.

به گزارش تسنیم، دستیابی سپاه به چنین موشک‌هایی یعنی در صورتی که شناورهای آمریکایی برای شلیک کروزهای خود در فاصله 2000 کیلومتری سواحل ما نیز مستقر شوند باز هم در برد موشک‌های بالستیک ضدکشتی ایرانی هستند و این به معنی بی‌اثر کردن این تهدید آنهاست.

بیشتر بخوانید:

ناوبندر مکران و ناو موشک‌انداز زره چگونه‌اند؟

با برترین موشک‌های هوا به زمین آشنا شوید

آشنایی با جت جنگنده J-20 چنگدو

آشنایی با هواپیمای جنگنده جگوار ؛ توانایی ها و تسلیحات

هواپیمای جاسوسی SR-71 بلک برد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

در پی شیوع سویه امیکرون کرونا؛

محدودیت سفر و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد

از سوی وزارت بهداشت ایران، محدودیت سفر و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد. بیت ران -...

با توافق ترانزیتی خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد

با توافق ترانزیتی سه جانبه خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد. بیت ران - جواد هدایتی مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل‌ و نقل بین‌المللی...
بهترین جنگنده حال حاضر غرب در مانور پذیری

آشنایی با هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ جهان

هواپیمای F-22 رپتور پیشرفته‌ترین جنگنده‌ حال حاضر دنیا است. آمریکا به دلیل اهمیت بسیار بالا، این جنگنده را به هیچ کشوری نفروخته است. بیت ران...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 برای فروش...

قیمت هایما S5 و قیمت هایما S7 را برای فروش نقدی خودرو ها از سوی ایران خودرو خود اعلام شد. بیت ران - شرکت ایران...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می...

محصول بهمن خودرویی که ۴۵ هزار دلار معامله می شود، ارزش خرید دارد؟ اگر واردات خودرو آزاد بود چه جایگزین هایی وجود داشت؟ بیت ران...

پست‌های مرتبط