10.4 C
Tehran
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

جزئیات چگونگی استرداد بلیت قطار در پی شیوع کرونا

از دست ندهید

رنو آرکانا چگونه است؟ شاسی بلند جدید رنو در راه بازار روسیه

شاسی‌بلند رنو آرکانا برای بازار روسیه رونمایی شد که قیمتی حدود ۲۲ هزار دلار دارد و جایگزینی مناسب برای...

واردات کامیون‌ های دست دوم اروپایی با 3 سال کارکرد حاشیه ساز شد

ماجرای ورود کامیون‌ های دست دوم مجددا خبر ساز شده است بیت ران- در شرایط ممنوعیت واردات خودرو سواری، واردات...

روند کاهشی قیمت‌ خودروها در بازار

گزارش از بازار خودرو حکایت از رکود خرید و فروش معاملات و کاهش قیمت تعدادی از خودروهای داخلی دارد....

معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه قطارهای نوروزی کنسل نشده اند از جزئیات چگونگی استرداد بلیت قطار در پی شیوع کرونا خبر داد.

بیت ران – حسن موسوی، در تشریح آخرین وضعیت عملیات ضدعفونی قطارها در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا توضیح داد: پیش از یکم اسفند ماه امسال و زمانی که هنوز موضوع شیوع کرونا در کشور ما چندان مطرح نشده بود، تلاش کردیم در باب پیشگیری از طریق اطلاع‌ رسانی بروشورهای مختلف در قطارها و همچنین داخل ایستگاه راه‌آهن نصب کنیم.

وی ادامه داد: پس از شیوع این بیماری در کشور تلاش کردیم در ایستگاه‌ها و داخل قطارها اطلاع‌رسانی بابت جلوگیری از شیوع بیماری بیشتر شود.

معاون مسافری راه‌آهن افزود:‌ بلافاصله جلساتی با شرکت‌های ریلی برگزار کردیم و مقرر شد، همه قطارهای مسافری هم در مبدأ و هم در مقصد ضدعفونی شوند. همچنین قطارهای حومه‌ای نیز به دقت پس از هر سفر ضدعفونی شود، ضمن آنکه راه‌آهن بر عملکرد ضدعفونی شرکت‌های ریلی نظارت دارد، البته همه شرکت‌ها در این حوزه پای کار آمده‌اند تا حداکثر اقدامات مناسب جهت جلوگیری از شیوع بیماری در داخل ایستگاه‌ها و قطارها انجام شود.

موسوی گفت:‌ به صورت شبانه‌روزی سرویس‌های بهداشتی و داخل کوپه‌ها ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند.

وی تأکید کرد: همچنین استفاده از ماسک و دستکش توسط همه مأموران قطار و مهمانداران در دستور کار قرار گرفته است و استفاده از ژل‌های ضدعفونی و ضد عفونی کردن ظروف و وسایل آشپزخانه قطارها به دقت دنبال می‌شود.

پیش‌فروش نوروزی بلیت قطارها کماکان ادامه دارد

معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه فعلاً کاهش تقاضای سفر برای ایام نوروز به دلیل شیوع بیماری کرونا نداشته‌ایم، گفت:‌ پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی مطابق قبل در حال انجام است و مردم نسبت به خرید بلیت برای این ایام در تاریخ‌هایی که ظرفیت باقی مانده است، اقدام می‌کنند، البته به هر حال برخی از مسافران به دنبال تغییر، استرداد و یا انصراف از سفر هستند که راه‌آهن با آنها همکاری می‌کند.

وی تأکید کرد: تا کنون هیچ یک از قطارهای نوروزی به دلیل کنسلی سفر حذف نشده است؛ وظیفه خود را برای جابه‌جایی مسافران انجام می‌دهیم و مطابق استانداردها و پروتکل‌ها به نحوی عمل می‌کنیم که از شیوع بیماری در قطارها و ایستگاه‌های راه‌آهن جلوگیری شود.

تشریح جزئیات چگونگی استرداد بلیت قطار

معاون مسافری راه‌آهن بیان کرد: مطابق قرارداد برای استرداد بلیت‌های قطارهای مسافری اگر تا ۲۴ ساعت قبل از حرکت قطار باشد، ۱۰ درصد به عنوان هزینه و کارمزد آژانس‌ها کسر می‌شود و ۹۰ درصد به مسافر برمی‌گردد و این طبق روال همیشگی است.

وی ادامه داد: اما پس از شیوع بیماری کرونا و با توجه به دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی ما دستورالعمل طرح استرداد بلیت قطارهای مسافری را اعمال کردیم.

وی توضیح داد: مسافرانی که قصد تغییر تاریخ سفر خود را دارند می‌توانند تا حداقل ۷۲ ساعت پیش از تاریخ حرکت قطار خود با شماره تلفن ۵۱۴۹-۰۲۱ که سامانه صدای مسافر راه‌آهن است تماس بگیرند و بابت تهیه بلیت جایگزین و هماهنگی اقدام کنند.

معاون مسافری راه‌آهن ادامه داد: مسافرانی که پیش از تاریخ سوم اسفند ماه بلیت قطار خریداری کرده‌اند و قصد کنسل کردن آن را دارند می‌توانند از هفتم اسفند ماه تا ۲۹ اسفند ماه و حداکثر تا ساعت ۱۲ روز پیش از تاریخ حرکت قطار به مراکز مجاز فروش بلیت مراجعه کنند و نسبت به استرداد بهای بلیت خود بدون کسب جریمه کنسلی اقدام کنند.

جریمه کنسلی برخی بلیت ها

موسوی اضافه کرد: مسافرانی که پیش از سوم اسفند ماه بلیت قطار خریداری کرده‌اند و در ۴ روز گذشته یعنی از سوم اسفند ماه تا ۶ اسفند ماه بلیت خود را پس داده‌اند ۱۰ درصد جریمه کنسلی مشمول آنها شده است و ۹۰ درصد هزینه بلیت خود را دریافت کرده‌اند که این افراد هم می‌توانند از ۱۶ فروردین ماه سال ۹۹ تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۹۹ با مراجعه به آژانس‌ها و مراکز استرداد کننده بلیت آن ۱۰ درصد هزینه کنسلی کسر شده را هم دریافت کنند.

وی تأکید کرد: مسافران لازم است حتماً هنگام کنسل کردن بلیت کارت ملی به همراه داشته باشند و یا اصل بلیت در خریدهای حضوری و یا پیامک بلیت در خریدهای اینترنتی را ارائه دهند.

وی تأکید کرد: بلیت قطارهایی که از تاریخ سوم اسفند به بعد خریداری شده است مشمول این بخشنامه استرداد نیست و شرایط استرداد آن طبق شرایط قبلی و مشمول درصدی کسر خواهد بود.

به گزارش فارس، وی تأکید کرد: ما شرایطی را فراهم کردیم که اگر مسافری بلیتی را از آژانس A خریداری کرده است و قصد استرداد آن را در آژانس B و در شهری دیگر داشته باشد، امکان استرداد بدون کسب جریمه را داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

گزارش وضعیت راه ها / پرهیز از سفرهای غیرضروری

کرونا نمایشگاه های خودرو را لغو کرد/رونمایی های جدید شاید وقتی دیگر

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

ایران خودرو 28 هزار دستگاه تعهد معوق فعلی دارد

تحویل ایران خودرو منتظر اعلام قیمت سازمان حسابرسی

۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه از 28 هزار دستگاه خودرو که تعهد معوق فعلی است برای تحویل ایران خودرو...

مزدا ۳ مدل ۲۰۲۱ با نخستین موتور کاربردی با...

مزدا ۳ مدل ۲۰۲۱ عرضه شد؛ در ادامه علاوه بر ویزگی های ظاهاری با فناوری انقلابی موتور این خودرو آشنا شوید. بیت ران - با...
مزایا و معایب خانواده موتورهای جدید ایران خودرو؛

موتورهای سه سیلندر ایران خودرو را بشناسید

مشخصات موتورهای سه سیلندر ایران خودرو که قرار است در آینده روی تمامی محصولات این شرکت نصب شود منتشر شد. بیت ران - امیرحسین اسماعیل...
احتکار برای افزایش قیمت یا کمبود قطعه؟

کاهش فروش خودرو با وجود افزایش تولید

کاهش فروش خودرو از سوی سه خودروساز بزرگ کشور در شرایطی اتفاق می افتد که ایران خودرو و سایپا از رکورد تولید با وجود...
چند ماه ماه زمان لازم است تا خودروهای وارداتی، وارد بازار شوند‌؟

شروع واردات خودرو به ایران با سه هزار خودرو/زمان...

با توجه به بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، شروع واردات خودرو به ایران با سه هزار دستگاه درسال آینده محتمل است. اما چند ماه زمان...

پست‌های مرتبط