تویوتا کراون ۱۹۷۵ در ایران ؛ زمینه‌ساز اصلی تاسیس برند لکسوس

تویوتا کراون ۱۹۷۵ در ایران ؛ زمینه‌ساز اصلی تاسیس برند لکسوس

تویوتا کراون ، لوکس ترین محصول شرکت تویوتا در بازار حهانی زمینه‌ساز اصلی تاسیس برند لکسوس بود.

بیت ران – کراون از معدود ماشین‌های ژاپنی بازار ایران است که سابقه‌ای بیش از ۴۰ سال در بازار ایران دارد.

این خودرو که به نوعی لوکس‌ترین محصول شرکت تویوتا در بازارهای جهانی است، همزمان با بیستمین سال آغاز تولید خانواده کراون، زمینه‌ساز اصلی تاسیس برند لکسوس بوده و در طول نسل‌های مختلف خود همواره سطحی فراتر از خودروهای عادی و اقتصادی تویوتا را به مشتریان عرضه کرده است.

کراون که مجموعا در ۱۴ نسل از سال ۱۹۵۵ تولید شده، در سال ۱۹۷۵ در قالب نسل پنجم تولید شد که به ایران هم راه یافت و به دلیل استفاده از موتور شش سیلندر، کابین راحت و اتاق جادار بین علاقمندان به محصولات شهری محبوبیت یافت.

 

*مسکویچ ۴۰۸ دکتر شریعتی ؛ گاه لج می کند و هر وقت بخواهد بوق می زند

*بنز Velocipede ؛ اولین‌ خودروی پرتیراژ جهان چه ویژگی هایی داشت؟

*تاریخچه ورود کامیون های روس به ایران

 

موتور ۲۶۰۰سی‌سی این خودرو که تنها در نسخه‌های کشیده با پسوند رویال سالن استفاده می‌شد، نیرویی ۱۲۳ اسب بخاری را به رانندگان ایرانی کراون ارائه می‌کرد.

این نیرو در کنار گشتاور ۱۸۰ نیوتن‌متری با کمک یک جعبه دنده ۳ سرعته خودکار به چرخ‌های عقب فرستاده می‌شد تا این سدان ۴٫۷۶ متری ژاپنی بتواند همپای خودروهای اروپایی در جاده‌ها حرکت کند.

ترمز ضد قفل به همراه ۴دیسک بزرگ و شیشه‌بالابر برقی از جمله امکانات این سدان متوسط ژاپنی بودند که امروزه در بازار کلاسیک‌ها به دلیل تولید ۱٫۵ میلیون دستگاهی ظرف ۵ سال خودرو ارزانی است و بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار قیمت دارد.

 

منبع: هفت صبح

اضافه کردن نظر

ما به حریم شخصی‌ شما احترام می‌گذاریم، ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند