خودروهای دپو شده در گمرک غرب تهران به مرحله ترخیص رسیدند

خودروهای دپو شده در گمرک غرب تهران به مرحله ترخیص رسیدند

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تعدادی از خودروهای میلیاردی دپو شده با رعایت ضوابط فنی واردات و اخذ حقوق و عوارض گمرکی در هفته های گذشته ترخیص شده اند یا در مرحله انجام تشریفات گمرکی هستند.

بیت ران – یک مقام آگاه در گمرک ایران گفت: همانگونه که به دفعات در خصوص موضوع دپوی کالاهای وارداتی به ویژه خودرو توضیح داده ایم، امکان ترخیص هیچ کالایی بدون اخذ مجوزهای قانونی و اسناد خرید از گمرکات وجود ندارد و ترخیص خودرو هم مشمول همین قوانین و مقررات است که پیشتر در این خصوص شفاف سازی و توضیح داده شده است.

وی افزود: انجام تشریفات گمرکی کالا پس از اظهار به گمرک و اخذ مجوزهای قانونی امکان پذیر است.

این مقام اگاه در رابطه با تعیین تکلیف خودروهای میلیاردی دپو شده در اماکن گمرکی گفت: حدود یک ماه پیش، حدود ۳۶۰ دستگاه خودروی وارداتی در انبارهای گمرک غرب تهران موجود بود که بخشی از این خودروها با ابلاغ دستورالعمل های جدید ترخیص خودرو از سوی هیات وزیران و ارائه مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت بخشنامه های ابلاغی بانک مرکزی در حال ترخیص است و این روند همچنان ادامه دارد.

این منبع آگاه گفت: اکنون گمرکات سراسر کشور برای انجام تشریفات گمرکی خودروهای موجود در اماکن گمرکی بر اساس بخشنامه ۳۴۵ مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عمل می کنند که دستورالعمل مصوبه هیات وزیران در خصوص تعیین تکلیف خودروهای وارداتی و ضوابط ورود و ترخیص خودروها از گمرکات، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بنادر است.

ترخیص خودروهای وارد شده تا ۱۶ دی مجاز است

وی تصریح کرد: در مجموع بر اساس بخشنامه ۳۷۴ مرکز واردات گمرک، ترخیص خودروهای وارد شده تا ۱۶ دی برای ثبت سفارش های بانکی مجاز است و ترخیص خودروهای ثبت‌سفارش های بدون انتقال ارز قبض انبار تا تاریخ شانزدهم مردادماه امسال ملاک عمل گمرکات قرار گرفته است.

وی به ایرنا تاکید کرد: البته بخشنامه تاکیدی مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران در خصوص خودروهای موضوع ثبت سفارش های غیرمجاز و غیرقانونی هم ملاک عمل گمرکات است و درباره تمام خودروهای متعلق به تعداد ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی؛ از ترخیص، مرجوع نمودن، تبدیل عنوان اظهار یا ابطال آن و تغییر مالک و دیگر مندرجات قبض انبار جلوگیری به عمل می آید.

اضافه کردن نظر

ما به حریم شخصی‌ شما احترام می‌گذاریم، ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند