بازار آمریکا برای وانت‌ها و جیپ

از دست ندهید

بی ام و سری 4 کانسپت چه مشخصاتی دارد؟ + فیلم اختصاصی بیت ران

بی ام و سری 4 کانسپت رونمایی شده است. اما این خودر چه مشخصات فنی و ظاهری ویژه ای...

افزایش دوباره قیمت ها کلید خورد + جدول / آشفته بازار خودروهای خارجی

قیمت خودروهای داخلی و خارجی دوباره رو به افزایش است. این در حالی ست که قبل از عید نوروز...

سیستم چهار چرخ متحرک در خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟

سیستم چهار چرخ متحرک مانع از هرزگردی چرخ ها در شرایط خاص می شود و تاثیر بسزایی روی گشتاور...

بررسی عملکرد بازار خودرو آمریکا نشان می‌دهد تنها دو وانت‌پیکاپ بزرگ آمریکایی و چند محصول جیپ موفق شده‌اند در اوضاع نابسامان فعلی رشد فروش را ادامه دهند.

بیت ران – ماه اکتبر بازار خودرو آمریکا تنها ۰٫۴درصد رشد کرد تا زمزمه‌ها درخصوص افت حجم سومین بازار بزرگ خودرو جهان در سال ۲۰۱۹ جدی‌تر از گذشته قوت گیرد. شانس وقوع این اتفاق در حالی روزبه روز افزایش می‌یابد که مجموع عملکرد ده ماهه صنعت خودرو آمریکا از رشد ۱٫۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ حکایت دارد ولی در ۵ ماهه اخیر بازار با سه افت نسبتا چشمگیر فروش روبرو بوده و آینده جنگ تجاری و افزایش قیمت بنزین هم این افت را تشدید نموده است.

همه عوامل باعث شده تا برخی بازیگر بزرگ سال ۲۰۱۸ را بازندگان اصلی این سال بنامیم و در کمال ناباوری جیپ را برنده بزرگ سال ۲۰۱۸ لقب دهیم. عرضه ۴محصول موفق رانگلر، کامپس، رنه‌گید و چروکی در کنار ادامه تولید گرند چروکی موجبات توفیق عجیبی را فراهم آورده که به رشد ۱۸٫۸ درصدی فروش جیپ در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ منجر شده گرچه تسلا هم توانسته تولید خود را در این سال ۲٫۵ برابر کند و تا اینجای سال بیش از ۱۳۴ هزار دستگاه خودرو به مشتریان پروپاقرصش تحویل دهد.

البته در بین خودروسازان و مدل‌های موفق بازار، همچنان برد با وانت‌پیکاپ‌‌های غول پیکر آمریکایی است که در ردیف اول تا سوم پرفروش‌ترین اتومبیل‌های بازار قرار دارند. فورد اف۱۵۰ به عنوان پرفروش‌ترین خودرو جهان، تا پایان ماه دهم حدود ۲ درصد رشد فروش داشته و بیش از ۷۴۹ هزار دستگاه فروش داشته گرچه در اکتبر حدود ۸درصد گاهش فروش را تجربه کرده که نشانه بدی برای ادامه رونق بازار آمریکا است.

آمار فروش بازار آمریکا

هرچقدر اف۱۵۰ وضعیت خوبی در این ۱۰ ماهه داشته، سیلواردو وانت پیکاپ قلدر شورولت با افت‌های ۱۷٫۱ و ۰٫۷ درصدی در طول اکتبر و مجموع ۱۰ ماهه توانسته تنها ۴۴۰۶۹ و ۴۶۸۴۷۲ دستگاه خودرو در این دو بازه زمانی به فروش برساند که این یکی هم نشانه‌ای منفی برای وضعیت بازار خودرو آمریکا در سال ۲۰۱۹ است.

در رده پایین‌تر از سیلورادو، این دوج رام جدید است که با رشدی آهسته و پیوسته می‌رود تا خود را تبدیل به دومین وانت‌پیکاپ فول سایز و پرفروش آمریکا و حتی جهان نماید. دوج رام که ماه اکتبر با رشدی ۱۱٫۳ درصدی بیش از ۴۹ هزار دستگاه فروش داشته در مجموع تا پایان ماه دهم با افزایشی ۱٫۴ درصدی مجموع فروش خود را به ۴۲۴۷۶۹ واحد رسانده است که عدد کم‌نظیری برای گروه فیات کریسلر است.

در رده‌های چهارم تا هشتم عمدتا رشد فروش را تجربه کرده‌اند. تویوتا راو۴، هوندا c-rv، نیسان ایکس تریل، تویوتا کمری و شورولت اکویناکس خوودروهایی هستند که با رشدهای منفی ۰٫۲، ۰٫۲، منفی ۸٫۴، ۲٫۵ و ۲ درصدی موفق به فروشی در محدوده ۲۵ تا ۳۴ هزار دستگاه شده‌اند. راو‌۴ که چهارمین اتومبیل پرفروش بازار آمریکا است البته در مجموع ۱۰ماهه فروش خود را به بیش از ۳۵۳ هزار دستگاه رسانده در حالی که نیسان ایکسل تریل و هوندا c-rv به ترتیب ۳۳۷ و ۳۰۵ هزار واحد فروش را تجربه کرده‌اند.

پشت سر این سه کراس‌اوور سدان محبوب تویوتا قرار دارد که از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا هم‌اکنون، فروش خود را به حدود ۲۸۹ هزار دستگاه رسانده است. اکویناکس شاسی‌بلند شورولت هم مجموعا ۲۶۰ هزار دستگاه فروش داشته است.

خودروهای پایین جدول

در رده‌های بعدی نهم تا پانزدهم هوندا اکورد، فورد اکسپلورر، تویوتا هایلندر، تویوتا تاکوما، فورد اسکیپ و تویوتا کورولا قرار دارند که به ترتیب در ده ماهه اخیر ۲۰۱۸ بین ۲۰۵ تا ۲۷۷ هزار دستگاه فروش داشته‌اند.

 

منبع: هفت صبح

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

آخرین اخبار

امن‌ ترین خط هوایی جهان + ایمن‌ترین خطوط هوایی ارزان قیمت در سال ۲۰۲۲

با بررسی سایت ایرلاین ریتینگ ، امن‌ ترین خط هوایی جهان و نیز فهرست ایمن‌ترین خطوط هوایی ارزان قیمت...

نمایشگاه موتورسیکلت و تجهیزات جانبی چگونه بود؟ + از...

نمایشگاه موتورسیکلت با نمایش موتورسیکلت‌هایی مانند طرح هارلی، وسپا، پیاجو و پژو بسیار جذاب بود اما چه شرکت هایی در این نمایشگاه حاضر بودند...

ایران خودرو از توقف تولید پژو ۲۰۶ خبر داد...

توقف تولید پژو ۲۰۶ در دستور کار ایران خودرو قرار گرفته است. اما خودروهای جایگزین پژو ۲۰۶ کدام محصولات این شرکت خواهند بود؟ بیت ران...

ناوهای هواپیمابر قدرت‌های نظامی جهان را بشناسید

در این گزارش با ناوهای هواپیمابر قدرت‌های نظامی جهان آشنا شوید. چند ناوهواپیمابر فعال در جهان وجود دارد و متعلق به کدام کشورهاست؟ بیت ران...

ارسال ماهواره از دل آسمان به مدار زمین ؛...

شرکت هوافضای " ویرجین اوربیت "( Virgin Orbit )، تجربه هفت ارسال ماهواره از دل آسمان به مدار زمین را دارد که در ادامه...

پست‌های مرتبط